Yeni Macbook Pro güçlü AMD Vega GPU ile satışta

Yeni Macbook Pro güçlü AMD Vega GPU ile satışta

Apple söz verdiği gibi MacBook Pro konfigürasyonları arasına AMD Radeon Pro Vega ekran kartlarını ekledi. Şirket yeni dizüstülerini böylece Pro Vega 16 ve Pro Vega 20 seçenekleri ile güncelledi. Apple bu yeni bileşen seçimlerini MacBook Air ve Mac mini'yi tanıttığı sonbahar Mac donanım etkinliğinin bir parçası olarak duyurmuştu.

Yeni Macbook Pro güçlü AMD Vega GPU ile satışta

Vega GPU şimdi Apple'ın Touch Bar'lı 15 inç MacBook Pro dizüstüsü için resmi çevrimiçi mağaza üzerinden satın alınabiliyor. AMD GPU'lar sadece en yüksek yapılandırma seçeneğinde mevcut. Pro Vega 16'ya 250 dolar, Pro Vega 20 içinse 350 dolar ek ücret ödemeniz gerekiyor.

Yeni Macbook Pro'lar Güçlü AMD Vega GPU ile satışta
Yeni Macbook Pro güçlü AMD Vega GPU ile satışta

Güçlü grafik kartları dizüstü bilgisayarın 2,799 dolar taban maliyetinin üzerine ekleniyor. Dizüstü bilgisayarın temel GPU'su AMD Radeon Pro 560X olarak kalırken, 2.2 Ghz i7 işlemcili 15 inç model standart olarak Radeon Pro 555X ile geliyor ve 100 dolara 560X'a yükseltme seçeneği sunuyor. 2.2GHz'lik modelin Vega kartlarına yükseltme seçeneği bulunmuyor.

Apple geçen ay yeni kartların video düzenleme ve 3D render gibi GPU ağırlıklı görevler için yüzde 60 daha yüksek grafik performansı sağlayacağını söylemişti. Ek olarak AMD, kartların standart GDDR5'ten daha hızlı ve daha tasarruflu olması için ikinci nesil yüksek bant genişlikli bellek teknolojisini kullandığını belirtti.

Diğer taraftan şu anda yeni iMac Pro'yu bir AMD Vega kartıyla, Vega Pro 56 ya da 600 dolar daha pahalı olan Vega Pro 64 ile de satın alabiliyorsunuz. Her iki kart Vega 16 ve 20'den çok daha yüksek hız sunuyor. Yine de AMD bu kartları Macbook Pro'lara özel olarak ürettiğinden standart kartlara kıyasla büyük bir performans artışı sunacakları aşikar.