Elon Musk kötü mü yoksa bir kahraman mı?

Elon Sendromu: Elon Musk’ın sadece kahraman ya da sadece kötü olduğunu düşünmek

Elon Musk kötü mü kahraman mı? Konu dünyanın belki de en başarılı iş adamlarından birine gelince Elon Musk hakkında söylenen genelde iki basit ifade ile karşılaşıyoruz. Elon Musk ya bir kahraman ya da bir kötü. Bunlar kadar ilginç olmayan bir diğer yorum ise yalnızca fazla parası olan bir adam olması.

Elon Musk kötü mü yoksa bir kahraman mı?

Neden insanlar olarak Elon Musk'ın yalnızca bir kahraman ya da yalnızca bir kötü olduğunu düşünüyoruz? Elon Musk'ı ifade etmeye çalışan herkes onu büyük resimde görmeye çalışıyor. Bu üç şeyden birine inananlar Musk hakkındaki bazı gerçeklerin altını çizerken bazı gerçekleri ise vurgulamıyor. İlginç olan bir diğer şey hemen herkesin Musk hakkında düşündüğü şeyden oldukça emin olması.

Elon Musk kötü biri mi yoksa bir kahraman mı?

Elon Musk ile ilgili gerçek olan bir şey varsa o da bir adam için çok fazla şirkete sahip olduğu. Dolayısıyla medyada yoğun şekilde yer buluyor. Ancak bu medya haberleri daha çok projeleri ya da başarıları kapsadığından (bazen de başarısızlıkları) insanları onun hakkında gitgide daha basit düşünmeye itiyor gibi görünüyor.

Büyük resme bakarken bazı küçük ve önemli detayları gözden kaçırabiliriz

İnsanlar olarak popüler bir kimse ya da bir şey hakkında düşünmeye başladığımızda kafamızın karışmasından hoşlanmıyoruz. Basit rivayetler ise her zaman daha en az enerji harcamımızı sağlıyor. Elon Musk'ı kahraman olarak gördüğümüzde karşılaştığımız her haberde kendisinin bir bilim adamı olduğunu düşünüyoruz. Kendisi kötü biri ise algımızı kendisine ya da şirketine açılan davalara çekiyoruz.

Elon Musk bir haberde Mercedes ile çalışıyor; onlara elektrik motoru sağlıyor, diğer bir haberde uzaya Falcon 9 roketi gönderiyor (üçüncü kez) ve diğer gün ise Mars'ta yaşamın mümkün olacağını söylüyor. Bu gösteriyor ki dünyanın zengin insanlara yönelik takındığı bazı ortak tavırları var. Başarılı (ya da değil) zengin bir kimsenin medyada fazla yer bulmasının sonucu bu olmalı.

Basit rivayetler beynimizin düşünmeyi bırakmasını ve rahatlamasını sağlıyor

Genel olarak kabul gördüğü üzere beynimiz tembeldir ve her gün ya da birkaç günde bir tekrar eden olaylar karşısında zamanla daha basit düşünmeye başlar. Örneğin her gün tekrarladığımız alışkanlıklarımızın dışına çıkmaktan hoşlanmayız. Olaylar karşısında daha bilişsel düşünmeyi önleyen basit rivayetleri kolayca kabul etmemizin nedeni bu olabilir. Tabii aynı zamanda karmaşık düşünmek uzun ve sıkıcı cümleler kurmamıza da neden olur.

Bundan kaçınmak için zihinsel olarak daha ilkel ve kısa önergelere yöneliyoruz. Tıpkı Apple'ın ilk yıllarındaki gibi, şirket hakkında daha fazla haber çıktıkça bilişsel düşünmekten vazgeçerek kestirme yollara girmeye denedik. Yarın Tesla'nın garip şekilde battığı haberiyle karşılaşırsak ya da Neuralink'in birilerinin bacaklarını tekrar kullanmasını sağladığını öğrenirsek ancak o zaman bu haberlere karşı takındığımız tavır değişecektir.