Suudi Arabistan Kaşıkçı şüphelilerini Türkiye'ye iade etmeyi reddetti

Suudi prensi kaşıkçı olayında Türkiye ile iş birliği yapmayı kabul etmiyor

Gazeteci Cemal Kaşıkçı olayının detayları gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Suudi Arabistan, Kaşıkçı olayı ile ilgili tespit edilen şüphelilerin Türkiye'ye iade edilmesini kesin bir şekilde reddetti.

Suudi Arabistan, Kaşıkçı şüphelilerini Türkiye'ye vermiyor

Yazarın 2 Ekim'de İstanbul'daki Suudi Konsolosluğu'nda öldürülmesinden sonra Türkiye, üst düzey iki Suudi yetkilisi için tutuklama emri çıkarmıştı. Bunun ardından Suudi dışişleri bakanı Adel el Jubeir şimdi söz konusu iki yetkilinin görevlerinden alınması sebebiyle iade edilmeyeceklerini açıkladı.

Kaşıkçı
Salman ve Erdoğan, Atatürk resminin altında

Bakan ayrıca, Türkiye'nin Kaşıkçı olayını ele alma şeklini de eleştirdi. Ona göre Ankara'daki yetkililer, soruşturmayla ilgili Suudi hükümetinin "beklediği kadar" açık sözlü olmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yazarın ortadan kaldırılması operasyonunun Suudi kurumlardaki en yüksek yetkili isimler tarafından yönetildiğini belirtti.

Kendisi ayrıca Suudi tahtındaki prens Muhammed bin Salman'ın Riyadh'daki rakibini bastırmak için soruşturmadan sürekli olarak bilgi sızdırdığını öne sürdü. Olaydan iki ay sonra Suudi Arabistan kınamalarla karşılaşmaya devam ediyor. 61 yaşındaki Kaşıkçı'nın bulunamamış olması Türk araştırmacılara göre asitle çürütüldüğüne işaret.

Kaşıkçı'nın CNN ile paylaşılan bir ses kaydında adı geçen Maher Abdulaziz Mutreb, CNN kanalı tarafından Prens Muhammed için çalışan eski bir Suudi diplomat ve istihbarat yetkilisi olarak açıklandı. Kayıtta Mutreb'in "Geri dönüyorsun" ve Kaçıkçı'nın ise "Bunu yapamazsın, benim için dışarıda bekleyen insanlar var" cümleleri dikkat çekti.

Boğuşma seslerinin ardından Kaşıkçı'nın birkaç kez "Nefes alamıyorum" dediği duyuldu. Türkiye ses kaydının kaynağını açıklamadı ancak hem Erdoğan hem de batılı yetkililer ses kaydının varlığını kabul etti ve bizzat dinlediklerini dile getirdiler. Kaydın Türk yetkililere batı tarafından sızdırıldığı düşünülüyor.

Daha fazlası için https://2ladd.com/ adresini takip etmeye devam edin.