Bilim uçan ve ateş püskürten ejderhalar hakkında ne söyler?

İster inanın ister inanmayın, uçan ve ateş püsküren ejderhalar gerçek yaşamda mümkündür

Birçokları gibi siz de muhtemelen ejderhaların efsanevi canavarlar olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ne de olsa, uçan, ateş püskürten bir sürüngen gerçek hayatta asla var olamaz, değil mi? Ateş soluyan ejderhaların keşfedilmediği doğru, ancak fosil kayıtlarında uçan kertenkele benzeri yaratıklar var. Bazıları bugün vahşi doğada bulunabiliyor. Kanatlı uçan canlı bilimine ve bir ejderhanın ateş püskürtebileceğini gösteren olası bilimsel mekanizmalara göz atalım.

Uçan bir ejderha ne kadar büyük olabilir?

ejderha
Quetzalcoatlus yaklaşık 15 metre kanat açıklığına sahipti ve yaklaşık 500 kilo ağırlığındaydı.

Bilim adamları genellikle modern kuşların uçan dinozorlardan geldiğine katılıyorlar, bu nedenle ejderhaların uçup uçamayacağı konusunda herhangi bir tartışma yok. Sorun, insanların ve hayvanların avlanmasına yetecek kadar büyük olup olmadıklarıdır. Cevap evet, bir zamanlar öylelerdi!

Geç Kretase dönemine ait yaşlı bir pterozor veya uçan sürüngen olan Quetzlcoatlus northropi bilinen en büyük uçan hayvanlardan biriydi. Büyüklük tahminleri değişkenlik göstermektedir, ancak en muhafazakâr tahminler bile kanat açıklığını 11 metre, ağırlığını 200 ila 250 kilogram olarak tahmin etmektedir. Başka bir deyişle, kesinlikle bir adamı veya keçiyi alabilecek modern bir kaplan kadar ağırdı.

Modern kuşların neden tarih öncesi dinozorlar kadar büyük olmadığına dair birkaç teori var. Bazı bilim adamları tüylerini uzatmak için harcadıkları enerjinin boyutlarını belirlediğine inanır. Diğerleri, dünyanın iklimi ve atmosferik kompozisyonundaki değişikliklere işaret eder.

Günümüzden gerçek bir uçan ejderha ile tanışın

ejderha
Draco, Asya'da bulunan küçük bir uçan ejderhadır.

Geçmişteki ejderhalar, bir koyunu veya insanı taşıyacak kadar büyük olsa da, modern ejderhalar böcekleri, bazen de kuşları ve küçük memelileri yutar. Bunlar Agamidae ailesine ait olan iguanian kertenkeleleridir. Ailede, evcil sakallı ejderhalar, Çin su ejderhaları ve ayrıca vahşi cins olan Draco bulunur.

Draco'lar uçan ejderhalardır; tam bir süzülme ustalarıdır. Kertenkeleler uzuvlarını düzleştirerek ve kanat benzeri kısımlarını uzatarak 60 metreye kadar mesafelerde süzülür. Kertenkele, inişini stabil ve kontrollü hale getirmek için kuyruk ve boyun kanadını kullanır. Bu canlı uçan ejderhaları nispeten sık görülen Güney Asya'da bulabilirsiniz. En büyüğü yalnızca 20 santimetre uzunluğuna ulaşır, bu nedenle biri tarafından yenilmek konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Ejderhalar kanatsız uçabilir

ejderha
Cennet ağacı yılanı (Chrysopelea paradisi) ağaçtan ağaca yüz metre süzülebilir.

Avrupalı ​​ejderhalar devasa kanatlı canavarlar olsa da, Asya ejderhaları bacaklı yılanlara benziyor. Birçoğumuz yılanları karada yaşayan canlılar olarak düşünürüz, ancak havada uzun süre süzülebilen "uçan" yılanlar vardır. Ne kadar mesafeyi? Temel olarak, bu yılanlar havada futbol sahası veya olimpik yüzme havuzunun iki katı mesafe boyunca süzülebilir. Asyalı Chrysopelea yılanları, vücutlarını kıvırıp döndürerek 100 metreye kadar "uçar". Bilim adamları yılanın süzülmesi için gereken en uygun açıyı, yılanın kafası yukarı doğru ve kuyruğu aşağıya doğru bakacak şekilde 25 derece olarak bulmuşlardır.

Kanatsız ejderhalar teknik olarak uçamazken, çok uzun bir mesafeyi süzülebilirler. Hayvan, içerisinde bir şekilde havadan daha hafif gazları depolarsa bu uçuşta ustalaşabilir.

Ejderhalar nasıl ateş solur?

Siyah ve sarı renkli bomba böceği, içi kırmızı sıvı dolu, tek yöne açılan patlayıcı bir kanala sahiptir

Bugüne kadar, ateş püskürten hayvanlar bulunamadı. Bununla birlikte, bir hayvanın ateş çıkarması imkansız değildir. Bombacı böceği (Carabidae ailesi) karnında hidrokinonlar ve hidrojen peroksit depolar ve tehdit edildiğinde çıkarır. Kimyasallar havaya karışır ve ekzotermik (ısı yayan) kimyasal bir reaksiyona girerek, hedefine tahriş edici, kaynar sıcak sıvı püskürtmesini sağlar.

Düşündüğünüzde, canlı organizmalar her zaman yanıcı, reaktif bileşikler ve katalizörler üretir. İnsanlar bile, kullandıklarından daha fazla oksijen soluyorlar. Hidrojen peroksit yaygın bir metabolik yan üründür. Asitler sindirim için kullanılır. Metan yanıcı bir sindirim ürünüdür. Katalazlar kimyasal reaksiyonların verimini arttırır.

Bir ejderha gerekli kimyasallarını, kullanma zamanı gelinceye kadar saklayabilir; dışarı püskürtebilir ve kimyasal ya da mekanik olarak ateşleyebilir. Mekanik ateşleme, piezoelektrik kristallerini birlikte ezerek kıvılcım oluşturmak kadar basit olabilir. Yanıcı kimyasallar gibi Piezoelektrik malzemeler hayvanlarda zaten mevcuttur. Örnekler, diş minesi ve dentin, kuru kemik ve tendonlardır.

Yani, ateş solumak kesinlikle mümkün. Bu gözlemlenmemiştir, ancak hiçbir türün böyle bir yeteneği hiç geliştirmediği anlamına gelmez. Tıpkı ateş püsküren bir organizmanın bunu anüsünden veya ağzındaki özel bir yapıdan yapabileceği gibi.

Ama bu bir ejderha değil!

ejderha
Böyle bir ejderhanın uçması için bilim değil sihir gerekir.

Filmlerde canlandırılan ağır zırhlı ejderhalar (neredeyse kesinlikle) bir efsanedir. Ağır pullar, dikenler, boynuzlar ve diğer kemikli çıkıntılar bir ejderhayı yalnızca yerde tutar. Bununla birlikte, ideal ejderhanızın küçük kanatları varsa, bilimin henüz tüm cevaplara sahip olmadığının farkına varabilirsiniz. Sonuçta, bilim adamları bombus arılarının (bumblebee) nasıl uçtuğunu 2001 yılına kadar anlamadılar.

Özetle, bir ejderhanın var olup olmadığı, uçabildiği, insanları yemesi ya da ateş soluması bilimsel olarak mümkün görünüyor.

Anahtar noktalar

  • Uçan "ejderhalar" bugün varlar ve fosil kayıtlarında bulunuyorlar. Onlar sadece fantezi canavarlar değiller.
  • Kanatsız ejderhalar kelimenin tam anlamıyla uçmazken, fizik yasalarını ihlal etmeden uzun mesafeleri süzülebilirler.
  • Ateş püskürtmek, hayvanlar aleminde görülmemiş bir özelliktir ancak teorik olarak mümkündür. Birçok organizma depolanabilen, salıverilebilen ve yanabilen bileşikler üretir.

Bilim uçan ve ateş püskürten ejderhalar hakkında ne söyler yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/bilim-teknoloji