Ölümsüz HeLa hücreleri nedir ve neden önemlidir?

31 yaşında hayatını kaybeden bir kadından alınan ölümsüz hücreler bugün sayısız hayatı kurtarmaya devam ediyor

Ölümsüz hücreleriyle tanınan Henrietta Lacks

HeLa hücreleri ilk ölümsüz insan hücre dizisidir. HeLa, 8 Şubat 1951'de Henrietta Lacks adlı Afrikalı-Amerikalı bir kadından alınan rahim ağzı kanseri hücreleri örneğinden doğdu. Örneklerden sorumlu laboratuvar asistanı, kültürlere 31 yaşındaki hastanın adının ve soyadının ilk iki harfini verdi: Böylece HeLa adını aldı. 1953'te Theodore Puck ve Philip Marcus, HeLa'yı klonladı (klonlanan ilk insan hücreleri) ve diğer araştırmacılara ücretsiz örnekler bağışladı. Ölümsüz hücre dizisi HeLa'nın ilk kullanımı kanser araştırmasını kapsıyordu. Ancak HeLa hücreleri çok sayıda tıbbi buluşa ve yaklaşık 11.000 farklı patente öncelik etti.

Ölümsüz HeLa hücreleri hakkında bilgiler

  • HeLa hücreleri ilk ölümsüz insan hücre dizisidir.
  • Hücreler, bilgisi veya izni olmadan, 1951'de Henrietta Lack'ten elde edilen rahim ağzı kanseri örneğinden geldi.
  • HeLa hücreleri birçok önemli bilimsel keşiflere yol açmıştır. Ancak bu ölümsüz hücrelerle çalışmanın dezavantajları vardır.
  • HeLa hücreleri, insan hücreleriyle çalışmanın etikliğinin incelenmesine yol açmıştır.
hela hücreleri
HeLa rahim ağzı kanseri hücreleri, ilk ölümsüz hücre dizisidir. HeitiPaves / Getty Images

Ölümsüz hücre olmanın anlamı nedir?

Normal olarak, insan hücre kültürleri, senescence (biyolojik yaşlanma) adı verilen bir işlemle belirli sayıda hücre bölünmesinden sonra birkaç gün içinde ölür. Bu, araştırmacılar için bir sorun teşkil etmektedir. Çünkü normal hücrelerin kullanıldığı deneylerde, özdeş hücreler (klonlar) üzerinde tekrar edilemez ve aynı hücreler uzun çalışmalar için kullanılamaz. Hücre biyoloğu George Otto Gey, Henrietta Lack'in örneğinden bir hücre aldı. Ardından hücrenin bölünmesine izin verdi ve besinler ve uygun bir ortam ile kültürün süresiz olarak hayatta kaldığını buldu. Orijinal hücreler mutasyona devam etti. Şimdi, hepsi aynı hücreden türetilmiş birçok HeLa türü bulunuyor.

Araştırmacılar, HeLa hücrelerinin programlanmış ölüme maruz kalmamalarının sebebinin, kromozomların telomerlerinin kademeli olarak kısalmasını önleyen enzim telomerazının bir versiyonunu korumaları olduğuna inanmaktadır. Telomer kısalması yaşlanma ve ölüme neden olur.

HeLa hücreleri kullanılarak elde edilen önemli başarılar

"Henrietta Lacks'in (HeLa) ölümsüz hücreleri sonsuza dek insanlığa yardım etmeye devam edecek."

HeLa hücreleri radyasyon, kozmetik, toksinler ve diğer kimyasalların insan hücreleri üzerindeki etkilerini test etmek için kullanılmıştır. Gen haritalama ve insan hastalıklarını, özellikle de kanseri araştırmada çok yardımcı oldular. Bununla birlikte, HeLa hücrelerinin en önemli uygulaması belki de ilk çocuk felci aşısının geliştirilmesinde oldu. HeLa hücreleri, insan hücrelerinde bir çocuk felci virüsü (polio) kültürünü kontrol altına almak için kullanıldı. 1952'de Jonas Salk, çocuk felci aşısını bu hücreler üzerinde test etti ve aşıyı seri üretime soktu.

HeLa hücreleri kullanmanın dezavantajları

HeLa hücre dizisi bir yandan şaşırtıcı bilimsel atılımlara yol açarken, bir yandan hücrelerde sorunlara da neden olmaktadır. HeLa hücreleri ile ilgili en önemli problem, bir laboratuvardaki diğer hücre kültürlerine agresif biçimde bulaşmalarıdır. Bilim adamları hücre dizilerinin saflığını rutin olarak test etmezler. Bu nedenle problem tespit edilmeden önce HeLa yüzde 10 ila 20 oranında hücreye bulaşmış olur. Kirlenmiş hücre dizileri üzerinde yapılan araştırmaların çoğunun atılması gerekti. Bazı bilim adamları, riski kontrol altına almak için HeLa'nın laboratuvarlarında bulunmasına izin vermeyi reddetmektedir.

HeLa ile ilgili diğer bir problem normal bir insan karyotipine sahip olmamasıdır (bir hücredeki kromozomların sayısı ve görünümü). Henrietta Lacks (ve diğer insanlar), 46 kromozoma (diploid veya 23 çift) sahiptir; HeLa genomu, 76 ila 80 kromozomdan oluşur (22 ila 25 anormal kromozom dahil olmak üzere hipertriploid). Ekstra kromozomlar, kansere yol açan insan papilloma virüsü enfeksiyonundan geldi. HeLa hücreleri normal insan hücrelerine birçok yönden benzerken, ne normaldir ne de tamamen insan değildir. Dolayısıyla, bunların kullanımında sınırlamalar vardır.

Rıza ve mahremiyet sorunları

hela hücreleri
Ölümsüz hücreleriyle adını tarihe kazıyan Henrietta Lacks ile ilgili az sayıda fotoğraf bulunmaktadır.

Yeni biyoteknoloji alanının doğuşu etik düşünceler getirmiştir. HeLa hücrelerini çevreleyen sorunlardan bazı modern yasalar ve politikalar ortaya çıktı.

O zamanlar norm olduğu gibi, Henrietta Lacks'e kanser hücrelerinin araştırma için kullanılacağı bilgisi verilmedi. HeLa dizisinin popülerleşmesinden yıllar sonra, bilim adamları Lacks ailesinin diğer üyelerinden örnekler aldı, ancak testlerin nedenini açıklamadılar. 1970'lerde, bilim adamları hücrelerin agresif doğasının nedenini anlamaya çalıştıkları için Lacks ailesine ulaştı. Sonunda HeLa'yı öğrenmişlerdi. Yine de, 2013'te Alman bilim insanları, HeLa genomunun tamamını haritaladılar ve bunu Lacks ailesine danışmadan halka açıkladılar.

Bir hastayı veya yakınlarını tıbbi prosedürlerle elde edilen örneklerin kullanımı hakkında bilgilendirmek 1951'de gerekli değildi, bugün de gerekli değil. 1990'da Kaliforniya Yüksek Mahkemesi Moore davası ile ilgili olarak bir kişinin hücrelerinin kendinin mülkü olmadığına ve ticarileştirilebileceğine hükmetti.

Ancak, Lacks ailesi, HeLa genomuna erişim konusunda Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) ile bir anlaşmaya vardı. NIH'den fon alan araştırmacıların verilere erişmek için başvuruda bulunması gerekiyor. Diğer araştırmacılar ise sınırlandırılmış değil. Bu nedenle Lacks ailesinin genetik kodlarıyla ilgili veriler tamamen gizli değil.

İnsan doku örnekleri günümüzde depolanmaya devam ederken, örnekler artık isimsiz bir kodla tanımlanmaktadır. Bilim adamları ve yasa koyucular güvenlik ve mahremiyet meseleleriyle boğuşmaya devam ediyor. Çünkü genetik belirteçler gönülsüz bir bağışçının kimliği hakkında hâlâ ipuçları verebiliyor.

Ölümsüz HeLa hücreleri nedir ve neden önemlidir yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/bilim-teknoloji