Dünyada en çok konuşulan diller hangileridir?

Türkçe konuşulan ülkelerden, Lahnda gibi daha az bilinen dillere kadar en çok konuşulan diller

Bugün dünyada aktif olarak konuşulan 6.909 dil var, ancak bunların yalnızca yüzde altısı bir milyondan fazla konuşana sahip. Küreselleşme daha yaygın hale geldikçe, yeni dil öğrenme merakı da artıyor. Birçok farklı ülkedeki insanlar, uluslararası iş ilişkilerini geliştirmek için yabancı dil öğrenmenin değerini fark etti. Peki dünyada en çok hangi diller kullanılıyor? İşte en çok konuşulan diller.

Dünyada en çok konuşulan diller

En çok konuşulan diller

Bazı dilleri konuşan insanların sayısı bu nedenle artmaya devam ediyor. Şu anda dünyada en yaygın olarak konuşulan 10 dil bulunuyor. İşte dünya çapında en yaygın dillerin listesi, kullanıldığı ülke sayısı ve her bir dilin yaklaşık konuşan sayısı:

  • Çince / Mandarin — 37 ülke, 13 lehçe, 1.284 milyon konuşan
  • İspanyolca — 31 ülke, 437 milyon
  • İngilizce — 106 ülke, 372 milyon
  • Arapça — 57 ülke, 19 lehçe, 295 milyon
  • Hintçe – 5 ülke, 260 milyon
  • Bengalce — 4 ülke, 242 milyon
  • Portekizce — 13 ülke, 219 milyon
  • Rusça — 19 ülke, 154 milyon
  • Japonca — 2 ülke, 128 milyon
  • Lahnda – 6 ülke, 119 milyon

Çin'de kullanılan diller

Bugün Çin'de 1,3 milyardan fazla insan yaşadığı için, Çince'nin en çok konuşulan dil olması şaşırtıcı değil. Çin'in toprak genişliği ve nüfusunun büyüklüğü, ülkenin birçok benzersiz ve ilginç dile sahip olmasını sağlıyor. Dillere sahip olmakta bahsetmişken, "Çince" terimi, genel olarak Çin'de ve başka yerlerde konuşulan en az 15 farklı lehçeyi içine almakta.

Mandarin en çok konuşulan Çin lehçesi olduğundan, pek çok kişi Çince kelimesi yerine Mandarini kullanır. Ülkenin kabaca yüzde 70'i Mandarin dilini konuşuyor olsa da, diğer birçok lehçe de yaygın durumda. En popüler dört Çin lehçesi Mandarin (898 milyon konuşan), Wu (Şangayca lehçesi olarak da bilinir, 80 milyon konuşan), Yue (Kantonca, 73 milyon) ve Min Nan (Tayvanlı, 48 milyon).

İspanyolca neden bu kadar yaygın konuşuluyor?

En çok konuşulan diller
İspanyolca da bir sömürge dilidir

İspanyolca, Afrika'nın, Asya'nın ve Avrupa'nın çoğu yerinde konuşulan bir dil olmamasına rağmen bu onu ikinci en çok konuşulan ikinci dil yapmaktan alıkoymuyor. İspanyol dilinin yayılması sömürgeciliğe dayanıyor. 15. ve 18. yüzyıllar arasında İspanya, Güney, Orta ve Kuzey Amerika'nın büyük bölgelerinin çoğunu sömürgeleştirdi. Amerika Birleşik Devletleri'ne dahil edilmeden önce, Teksas, Kaliforniya, New Mexico ve Arizona gibi yerler eski bir İspanyol kolonisi olan Meksika'nın bir parçasıydı. İspanyolca, Asya'da pek duyulan dil olmasa da, Filipinler'de çok yaygındır, çünkü bir zamanlar İspanya'nın bir kolonisiydi.

Çince gibi, birçok İspanyolca lehçesi var. Bu lehçeler arasındaki kelimeler, hangi ülkede kullanıldığına bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Aksan ve telaffuz da bölgeler arasında farklıdır. Bu diyalektik ayrılıklar bazen karışıklığa sebebiyet verir ancak konuşan insanlar arasındaki çapraz iletişime engel olmaz.

İngilizce neden küresel dildir?

En çok konuşulan diller
İngilizlerin ABD topraklarını kolonileştirirken kullandığı gemiler

İngilizce de sömürge diliydi. İngiliz sömürgeciliği 15. yüzyılda başladı ve Kuzey Amerika, Hindistan ve Pakistan, Afrika ve Avustralya gibi çok uzak ülkeler dahil olmak üzere 20. yüzyılın başlarına kadar devam etti. İspanya'nın sömürgecilik girişimlerine benzer şekilde, İngiltere tarafından sömürgeleştirilen her ülkede hala İngilizce konuşan önemli bir kısım insan bulunuyor.

II. Dünya Savaşı'ndan sonra, Amerika Birleşik Devletleri dünyada hem teknolojik hem de tıbbi yeniliklerde başı çekti. O nedenle, bu alanlarda çalışmalarını sürdüren öğrencilerin İngilizce öğrenmeleri faydalı bulundu. Küreselleşme devam ettikçe, İngilizce zamanla ortak bir ortak dil haline geldi. Bu, birçok ebeveynin, çocuklarını iş dünyasına daha iyi hazırlama umuduyla İngilizce'yi ikinci bir dil olarak öğrenmeye zorlamalarına neden oldu. İngilizce aynı zamanda dünyanın pek çok yerinde konuşulduğu için seyahat edenlerin öğrenmesi için de faydalı bir dildir.

Kaç kişi Türkçe konuşuyor?

Dünyada yaklaşık 84 milyon insan anadilinde Türkçe konuşuyor ve birkaç milyonu ikinci dil olarak kullanıyor. Türkçe konuşanların büyük çoğunluğu Türkiye'de yaşıyor – bunların 80 milyonu.

Büyük göçmen nüfusu nedeniyle Almanya yaklaşık 1,5 milyon Türkçe konuşana ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 600 bin Türkçe konuşan insana sahip olan Bulgaristan en çok Türk bulunan ikinci ülke durumunda. Bunu Kıbrıs'taki 300.000 konuşan izliyor. Hollanda'da yaklaşık 250.000 Türkçe konuşan var; Fransa'da 221.000; Avusturya'da 200.000; Özbekistan'da 130.000; Amerika Birleşik Devletleri'nde 116.000; Belçika'da 113.000; Yunanistan, Makedonya, Romanya, Kazakistan, Irak, Sırbistan, İsviçre ve Arnavutluk'ta ise 100.000'den az.

Bugün dünyada en çok hangi diller kullanılıyor yazımız burada bitti. Benzer konuları seviyorsanız bu linki takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/tarih-kultur/

Ortalama puan: / 5. Oy sayısı: