Gökyüzündeki en parlak yıldız Sirius hakkında bilgiler

Mısır tanrıçalarının hikayelerine konu olan dünyanın en parlak yıldızı Sirius hakkında bilgiler

Gökyüzündeki en parlak yıldız Sirius hakkında konuşalım. Büyük Köpek Canis Major takımyıldızında bulunan Sirius, Dünya'nın herhangi bir noktasından görülebilen en parlak yıldızdır. Dünya'ya en yakın 50. yıldız olarak bilinir. Sirius'a bazen Köpek Yıldız deniyor. Kuzey Yarımküre'de yaşayan çoğu insan, güneyindeki Sirius'ı kıştan bahar ortasına kadar akşam saatlerinde görebilir. Özellikle şubat akşamları Sirius'ı görmek için harika bir zaman. Yıldızı, yazın son günlerinde sabahları şafak sökmeden önce doğuda yükselirken bulursunuz.

En parlak yıldız Sirius hakkında bilgiler

en parlak yıldız sirius
Sirius neredeyse tüm farklı renklerde görülebilir

Yıldızın rengi beyaz ile mavi arasında bir yerlerde olmasına rağmen çoğu zaman birçok renkte görünmesi ile bilinir. Bu nedenle gökkuşağı yıldızı olarak da adlandırılıyor. Öyle ki yıldız bir fotoğraf makinesi ile kaydedildiğinde diğer renkleri daha net ortaya çıkmış oluyor.

Sirius'ın parlaklık ve renk değişikliği insanların onu bazen UFO sanmasına neden olur

Bu ilginç renk değişikliği durumu Sirius'ın oldukça parlak bir yıldız olmasından kaynaklanıyor. Dünya'nın atmosferine ulaşan Sirius'ın güçlü ışığının sıcaklığı ve yoğunluğu gezegenimizdeki havanın etkisiyle değişir ve kameraya ulaşana denk renklerine ayrılır. Bu efekt tüm yıldızlarda var ancak Sirius özellikle en parlakları olduğundan daha net gözleniyor.

Sirius'tan daha parlak yıldızlar var mı?

en parlak yıldız sirius
Bulutsuz havalarda mavi tonda belirir

Gök bilimciler yıldızların parlaklığını yıldızların büyüklüğü (stellar magnitude) ile ifade ediyor. Sayı ne kadar küçük olursa, yıldız o kadar parlaktır. Sirius'ın görsel büyüklüğü -1.44'tür. Diğer yıldızlardan daha düşük bir değer yani daha parlak. Enerji ve ışık şiddeti bakımından Sirius'tan daha parlak yıldızlar da var ancak daha uzaktalar ve dolayısıyla bize karanlık görünüyorlar. Gökyüzünün en parlak yıldızı olan Sirius'ı büyük şehirlerden bile görebilirsiniz.

Güneş'i saymazsak, Sirius'tan sonra gökyüzündeki en parlak yıldız Canopus'tur. Yalnızca ABD'nin güneyine denk gelen enlemlerden görülebiliyor. Üçüncü en parlak yıldız ise Alfa Centauri'dir. Gökyüzünde, en uç güneyde yer aldığından orta kuzey enlemlerinden rahatça görülmesi zor.

En parlak yıldız Sirius ne kadar uzaklıkta?

en parlak yıldız sirius
Canis Major (Büyük Köpek) takımyıldızı fotoğrafı

Yukarıdaki fotoğraf en parlak yıldız Sirius'ın bulunduğu takımyıldızını gösteriyor. 8,6 ışık yılı uzaklıktaki Sirius, Güneş'ten sonra bize en yakın yıldızlardan biri. Bu arada, bir ışık yılı neredeyse 9.6 trilyon kilometredir!

Sirius, gök bilimciler tarafından "A" tipi bir yıldız olarak sınıflandırılır. Yani Güneş'imizden çok daha ateşli bir yıldızdır; yüzey sıcaklığı, Güneş'in 5.500 santigrat derece ısısına karşılık yaklaşık 9.400 santigrat derecedir. Sirius Güneş'in iki katından biraz daha küçük ve de iki katından biraz daha ağır. Ancak buna rağmen 26 kat daha fazla enerji üretiyor. Kendisi bir anakol yıldızı, yani enerjisinin çoğunu hidrojeni nükleer füzyon yoluyla helyuma dönüştürerek üretiyor.

sirius fotoğrafı
New York'un Özgürlük Kulesi'nin karede olduğu bu görüntü 30 saniyelik aralıklarla kaydedilmiş 78 görüntünün birleşiminden oluşuyor

Aşağıdaki Hubble Uzay Teleskobu fotoğrafında gece gökyüzündeki en parlak yıldız olan Sirius A ve onun küçük kardeşi Sirius B görülüyor. Sirius, 'The Pup' (Yavru Köpek) adında küçük, soluk bir eş yıldıza daha sahip. Bu isim sanki genç halini simgeliyor gibi görünse de kendisi aslında beyaz cüce türünde ölü bir yıldızdır. Bir zamanlar güçlü bir yıldızdı ve bugünse Dünya büyüklüğünde bir közden ibaret. Teleskop olmadan görülemeyecek kadar soluktur.

Sirius'ı nasıl görebilirim?

en parlak yıldız sirius
Sirius A ve Sirius B (The Pup – Yavru Köpek). Sirius B sol alttaki soluk, küçük noktadır.

Sirius'ın konumu RA: 06sa 45d 08.9s, dec: -16 ° 42 ′ 58 ″

Sirius, kuzey enlemlerinin ortasından, güneydoğuda yükselir. Güney gökyüzü boyunca yayılır ve güneybatıya geçer. Güney Yarımküre'de ise Sirius tepede bulunur.

Sirius aralık ayı ortalarında akşam saatlerinde yükselmeye başlar. Türkiye dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından görülebilir. Nisan ayı ortalarında ise akşam saatlerinde güneybatıda belirir.

Sirius'ı bulmak her zaman kolaydır. Gökyüzünün en parlak yıldızı. Orion takımyıldızına aşina olan herkes, bu yıldızı bulmak için Orion Kemeri üzerinden çizgi çekebilir. Sirius, kemer genişliğinden yaklaşık sekiz kat uzaklıkta olur.

En parlak yıldız Sirius'ın yerini gece gökyüzünde bulmak için Orion Kemeri'nden yararlanın. Köpek Yıldız olarak da bilinir çünkü Canis Major (Büyük Köpek) takımyıldızındaki ana yıldızdır. Yazları bu nedenle gökyüzü gözlemcileri için 'köpek günleri' olarak anılır. Yıldız Kuzey Yarımküre'de yaz ayında bize Güneş'in arkasındaymış gibi görünür. Yazın sonlarına doğru ise gün doğumundan önce doğuda belirir ve Güneş'e yakın bir konumda olur.

orion kemeri sirius
Orion Kemeri'ni kullanmak en kolayıdır

Eski Mısır'da, Sirius kavurucu ya da ışıltılı anlamına geliyordu. Yıldız, Mısır tanrıları olan Osiris, Sopdet ve diğer tanrılarla ilişkilendirildi. Eski Mısırlılar, Sirius'ın Nil Nehri'nin yıllık taşkınından hemen önce Güneş'in önünde yükseldiğini fark ettiler. Taşkınlar yıkıma yol açsa da, yeni topraklar ve yeni yaşamlar getiriyordu. Osiris, Mısır'ın yaşam tanrısı; ölüm, doğurganlık ve Nil boyunca bitki yaşamının yeniden başlaması kabul edildi. Yıldız ile daha da yakın bir ilişkisi olan Sopdet, Nil ile ilişkili bir ekin tanrısı olarak anıldı. Mısır yeni yılı, Sopdet'in Gelişi adında bir festivalle kutlardı.

Sirius'ı konu alan Mısır tanrıçasının hikayesi

sopdet
Sopdet, Sirius yıldızı ile kişileştirilen eski Mısır tanrıçası

Sirius Hindistan'da Prens Yudhistira'nın köpeği Svana olarak bilinir. Prens ve dört erkek kardeşi, Svana ile birlikte cennetin krallığını bulmak için uzun ve zorlu bir yolculuğa çıkarlar. Kardeşler aramayı bırakır ve geride yalnızca Yudhistira ve köpeği Svana kalır. Nihayet cennetin kapısına geldiklerinde kapı bekçisi Indra, prensi memnuniyetle karşılar. Ancak Svana'nın girmesini reddeder. Yudhistira acı duyar ve Indra'ya sadık hizmetkarını ve arkadaşını terk edemeyeceğini söyler. Yudhistira, kardeşlerinin yüreklerinin isteklerini takip etmek için cennete giden yolu terk ettiğini ancak Svana'nın kendinden başkasını takip etmediğini söyler. Prens, köpeği olmazsa cenneti bile terk edeceğini belirtir. Indra'nın duymak istediği şey de budur, ve sonra hem prens hem de köpeği (Sirius) cennetin kapısında karşılanır.

Gökyüzündeki en parlak yıldız Sirius hakkında bilgiler yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/haberler

Ortalama puan: / 5. Oy sayısı: