El Niño nedir: Güçlü hava durumu olayı hakkında bilgiler

2016’yı bilinen tarihin en sıcak yılı yapan El Niño hakkında bilgiler

Bir "El Niño"nun ne olduğunu merak edenler için, dünyadaki tüm hava koşullarını büyük ölçüde etkileyen, Pasifik Okyanusu'nun ısısında değişikliklere neden olan olayları tanımlamak için kullanılan bir terim olduğunu belirtelim. İşte güçlü hava durumu olayı El Niño hakkında önemli bilgiler.

El Niño hakkında bilinmesi gerekenler

El Niño el nino

"El Niño" adı (İspanyolca'da Hz. İsa'nın çocuğu), çoğunlukla orta-doğu ekvator Pasifik'te her iki ila yedi yılda bir oluşan deniz yüzeyi sıcaklığının ısınmasını tanımlamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Tipik olarak olağandışı ılık ve besin anlamında fakir sular aralık ayı sonuna doğru Peru ve Ekvador'un kuzeyinde ortaya çıkıyor. Bu sular aynı zamanda Güney Amerika'da şiddetli yağışlar ile kendini gösteriyor. El Niño ayrıca Afrika, Asya ve Avustralya'nın bazı bölgelerine de çarpıyor ve kuraklığa neden oluyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO), 2019'da El Niño görülme şansının yüzde 75-80 olduğunu açıkladı. Teşkilat bu okyanus-atmosfer olayının şubat ayında gelişimine başlayacağını belirtmişti. Diğer adıyla "Güney Salınımları" yaygın su baskınlarının yanı sıra, dünyanın farklı bölgelerinde ciddi kuraklık sorunlarına ve ortalama ısısı 0,8C ila 1,2C üzerinde yükselen deniz sıcaklıklarına yol açabiliyor.

El Niño nasıl meydana gelir?

El Niño, iklim üzerinde önemli ve kalıcı değişikliklerle bağlantılı olan okyanus ve atmosfer arasındaki güçlü etkileşimlerden kaynaklanmaktadır. Altyapı, tarım, sağlık, enerji sektörü ve tüm insan hayatını tehdit etmesi açısından yaşamları olumsuz etkilemektedir.

El Niño'nun etkileri, uzun vadeli iklim değişikliğinin sonuçlarıyla birleşerek
küresel sıcaklıkları da artırabilir. Peki doğayı nasıl etkiler? National Geographic'e göre, deniz yüzeyi sıcaklıklarındaki artış soğuk suyun sıcak su tarafından aşağı doğru itilmesine neden oluyor. Bu da besin anlamında zengin suların açığa çıkmasını engelliyor ve deniz yaşamını tehlikeye sokuyor. Doğal afet okyanusu etkilese de en dikkat çekici yan etkileri karada yaşanıyor.

Batı Amerika Birleşik Devletleri, Orta ve Güney Amerika gibi bölgelerde, El Niño tarafından üretilen sıcak hava ve nem, fırtınaların, taşkınların, yağışların, can ve mal kaybının artmasına ve ayrıca normalde olmayan sıtma gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Güney-Doğu Asya ve Avustralya'da ise tamamen zıt olaylar meydana gelir.

Dünyanın farklı yerleri El Niño'dan farklı etkilenir

Bu bölgeler kuraklık, orman yangını ve daha soğuk okyanus suları ile karşılaşır. 1997-98'de dünya, tahminen 2.100 ölüme ve 33 milyar dolar değerinde zarara neden olduğu bilinen en büyük El Niño'yu yaşadı. Moğolistan'da sıcaklık yaklaşık 42C dereceye yükseldi. Bu dönemde Kaliforniya'dan Mississippi'ye kadar sel ve Florida'da ise fırtınalar görüldü.

WMO'nun duyurusu, dünyadaki herkes için bir uyarı niteliğindedir. Bu fenomen 2015-16'da en son meydana geldiğinde insan yaşamı harap oldu. Bu süre zarfında, El Niño kendini göstermeye başladıkça kuraklık, yangın, sel ve mercan ağarması gibi aşırı hava olayları görülmeye başlandı. Atmosferik karbon dioksit konsantrasyonları ilk kez 2016 yılında 400 parçaya çıktı ve bu onu tarihte kaydedilen en sıcak yıl yaptı.

WMO, bu kez son El Niño'daki kadar güçlü bir etki beklenmediğini ancak olayın, tarım ve gıda güvenliği sektörlerinde ve su kaynaklarının yönetiminde değişikliklere yol açacağını belirtiliyor. Dünyadaki yağış ve sıcaklık modellerinde ve halk sağlığında etkilerin görülmesi bekleniyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), El Niño'nun bir sonucu olarak gıda sıkıntısı çekebilecek ülkeleri listeleyen bir rapor yayımladı. Bu rapor El Niño'nun etkilerini hafifletmeye yardımcı olacak ve ayrıca yüksek riskli ülkelerde eylem planlarının uygulanmasına önayak olacak.

El Nino nedir? Güçlü hava durumu olayı hakkında bilgiler yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/yeryuzu-tabiat/

Ortalama puan: / 5. Oy sayısı: