Distimi nedir? Kronik Depresyon ile başa çıkmanın yolları

Distimi hastalığı milyonlarca insanın gözünden kaçırdığı belirtiler gösteriyor

Distimi nedir? – inatçı depresif bozukluk, kronik depresyon veya distimik bozukluk olarak da bilinir – Distimi uzun süreli bir klinik depresyon şeklidir. Bu, semptomların gelip gittiği, günden güne ve haftadan haftaya değişen, çoğu zaman sürekli şekilde devam ettiği birkaç yıl sürebilecek bir rahatsızlıktır. (1)

Distimi veya "distimik ruh hali" olan birçok kişi hem konuşma terapilerinden hem de tıbbi tedaviden fayda görebilir. Yaşam tarzınızdaki değişiklikler ve kişisel olarak distimi ile başa çıkmanıza yardımcı olacak şeyin net bir şekilde anlaşılmasıyla, ruh halinizi iyileştirmek ve semptomlarınızı yönetmek için doğal yaklaşımlardan yararlanabilirsiniz.

Distimi nedir?

Distimi sürekli ve uzun süreli (kronik) bir depresyon türüdür. Daha önce büyük bir depresyondan daha hafif bir hastalık olarak kabul edilirdi, ancak artık insanların yaşamları ve normal şekilde çalışma yetenekleri üzerinde ciddi etkileri olduğu bilinmektedir. (2) Bu durum, ABD'deki insanların yüzde 3 ila 6'sını etkiliyor (3).

Distimi genellikle çocukluk, ergenlik veya erken yetişkinlik döneminde başlar ve yıllarca sürebilir. İnsanları diğer kişilik bozuklukları ve madde bağımlılığı gibi problemler için de risk altına sokar ve ilişkiler, okul veya iş ve günlük aktivitelerle ilgili sorunlara neden olabilir. (4)

Yetişkinlerde, distimi bir anda ortaya çıkarak iki veya daha fazla yıl sürerken; Çocuklarda, en az bir yıl sürüyor. Distimi olan insanlar nasıl hissettiğiyle ilgili dalgalanmalar yaşamaktadır. Her zaman o kadar da depresyonda olmayabilirler fakat işlevleri azalır. Ancak genellikle aktivitelerin tadını çıkarmaları veya kendilerini ya da yaşamları hakkında kendilerini iyi hissetmelerini zorlaştırabilecek depresyon belirtileri vardır. Herhangi bir zamanda, belirtiler hafif, orta veya şiddetli olabilir. Distimi hastası olanlar kimi zaman çok iyi hissedebilirler, ancak bu molalar bir seferde iki aydan uzun sürmez. (5)

Distimi ile diğer tip depresyonların karşılaştırması

 1. Mevsimsel affektif bozukluk (SAD) 'ın mevsimsel olarak gelip giden ve aynı zamanda yoğunluğu farklılık gösteren değişkenlerinden ayrı olarak, distimi güneş ışığına maruz kalmaya ve yılın o anki dönemine bağlı değildir.
 2. Major depresif dönem distimi olan kişilerde görülebilir. Bununla birlikte, bu dönemler distimiden daha kısadır, genellikle ağırdır ve tipik olarak ayrıca veya ek tedavi gerektirir. Distimi hastalığına sahip biri majör depresyona yakalanırsa, buna "çift depresyon" denir (7).
 3. Doğum sonrası depresyon, bazen bir kadın doğum yaptıktan sonra ortaya çıkan bir tür depresyondur. Distimi ile semptomları paylaşabilir, ancak genellikle uzun sürmez. Bununla birlikte, distimi doğum sırasında başlayabilir (peripartum başlangıçlı distimi). (8)
 4. Distimi, farklı kişilerde, kaygı, melankoli, psikoz gibi farklı özelliklere sahip olabilir.

İşaretler ve belirtiler

Bu hastalığın belirtileri genel olarak depresyon belirtileri ve semptomlarına benzer. Bu özel hastalığın teşhisi için, aşağıdaki distimi semptomlarına sahip olmanız gerekir: (9)

 1. Günlerin genelinde depresif ruh hali (çevredeki aktivitelere ilgi duymama ve genel ilgisizlik)
 2. Yetişkinlerde iki yıl, çocuklarda ve ergenlerde bir yıl
 3. Sinirlilik hali çocuklar ve ergenler için moral bozukluğundan daha belirgin olabilir

Ayrıca, aşağıdaki belirtilerden iki veya daha fazlasına sahip olmalısınız: (10)

 1. İştahsızlık veya aşırı yemek yeme
 2. Çok fazla uyku ya da uyku yetmezliği
 3. Fiziksel olarak yorgun hissetme
 4. Kendine güvensizlik
 5. Konsantre olmamak
 6. Karar verme sorunu
 7. Umutsuz hissetmek

Diğer depresyon türlerinde olduğu gibi, aşırı öfke veya huzursuzluk, suçluluk veya endişe duyguları, sosyal faaliyetlerden kaçınma eğilimi ve üretkenlikte azalma olabilir. (11)

Distimi nedenleri ve risk faktörleri

Distimi için bilinen tek bir neden yoktur. Diğer durumlarda depresyondan etkilenen ailelerde daha yaygın göründüğü biliniyor. (12) Dolayısıyla bu, bazı genetik bileşenlerin olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, distimi hastalığına neden olan bilinen bir gen veya biyolojik anormallik yoktur.

Bazı insanlar normal olmayan interlökin-1 ve serotonin seviyelerine sahiptir. (13) İnterlökin-1 iltihaplanma ve bağışıklık fonksiyonunda rol oynar. Serotonin, sinir sistemindeki ruh haline ve sosyal işleyişe bağlı hücreler arasındaki iletişimde rol oynar.

Distimi için risk faktörleri şunları içerir: (14, 15, 16)

 1. Herhangi depresif bozukluğu olan aile üyeleri
 2. Çocuklukta veya yetişkinlikte stres
 3. İzolasyon ve manevi destek eksikliği
 4. Uzun süreli tıbbi problemler
 5. Problemlerle başa çıkma stratejileri
 6. Sevilen birisinin kaybı ve travma
 7. Zayıf benlik saygısı, olumsuzluk
 8. Antisosyal davranış, bağımlılık veya şizofreni gibi başka bir kişilik bozukluğu tanısı

Distimi nedir? / Geleneksel tedavi

Çoğu ruh sağlığı problemlerinde olduğu gibi, distimi tedavisi kişiden kişiye değişir. Sizin için işe yarayan tedavi türü belirtilerinizin ne kadar şiddetli olduğuna, duygusal aksaklıklarınızın üzerine ne kadar gitmeye istekli olduğunuzla ve hayatınızda sağlığınızı etkileyen durumlarla ilgilenmek isteyip istemediğinize bağlı olacaktır. Tıbbi tedavi başka sağlık problemleriniz olup olmadığına, geçmişte hangi ilaçları denediğinize ve vücudunuzun her ilaca nasıl tepki gösterdiğine de bağlı olacaktır. (17)

Diğer depresyon türlerinde olduğu gibi, distimi tedavisi genellikle konuşma terapisi (psikoterapi) ve ilaçla birleştirilir. Distimi tedavisinde kullanılan ilaç türleri genellikle aşağıdaki antidepresanlar olacaktır: (18, 19)

 1. Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI'lar)
 2. Serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI)
 3. Trisiklik antidepresanlar (TCA'lar)
 4. Monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI'ler)
 5. Mirtazapin, nefazodon, venlafaksin, duloxetin ve bupropion gibi noradrenerjik ilaçlar

Distimi nedir? Tedavide doğal yollar

Distimi, yalnızca alternatif tıpla tedavi edilmemesi gereken ciddi bir zihinsel rahatsızlık durumudur. (20) Bununla birlikte, ruh halinizi artıracak, stresinizi azaltabilecek ve semptomlarınızla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek bu depresyonu gidermenin birçok doğal yolu vardır.

Ruh halinizi iyileştirmenin ve distimi semptomlarını yönetmenin doğal yolları şunlar:

 1. Egzersiz
 2. Stresinizi proaktif olarak yönetin
 3. Tedavi alın
 4. Sosyal ilişkileri sürdürün
 5. Akıl sağlığınızı desteklemek için kaliteli beslenin
 6. Aromaterapi düşünün
 7. Takviyeler ve bitkilerden yararlanın

Egzersiz

Egzersizin ruh halinizi iyileştirdiğine dair önemli kanıtlar var. (21) Bunun nedeni muhtemelen egzersizin beyninizdeki triptofan ve serotonin miktarını arttırmasıdır. Bu doğal bileşiklerin her ikisi de zihinsel onarımı destekliyor. Egzersiz ve depresyon ile ilgili yapılan geniş bir araştırma soucuna göre: (22)

 1. Planlanlı egzersiz, klinik depresyon semptomlarını hafifletebilir.
 2. Egzersiz daha mutlu bir ruh haline ulaştırabilir
 3. İyileşme süreci, bir egzersiz programının sona ermesinden üç ila 12 ay sonrasına kadar sürebilir.
 4. Aerobik egzersiz (koşma, yürüme, yüzme) ile direnç veya kuvvet antrenmanı (ağırlık kaldırma, germe) arasındaki etkiler benzer sonuçlar doğuruyor.
 5. Egzersiz, konuşma terapisi kadar faydalı olabilir.
 6. Bazı insanlar için, egzersiz kısa vadede depresyon semptomlarını azaltmak için ilaçların yanı sıra işe yarayabilir ve daha uzun süreli etkileri olabilir.

Bir egzersiz programına başlamadan önce, bir sağlık uzmanıyla görüşün. İşte depresyon belirtilerini tedavi etmek için egzersiz kullanmak için bazı ipuçları: (23)

 1. Yavaş yavaş başlayın ve sevdiğiniz bir programı seçin.
 2. Günde 20 dakika gibi kısa bir süre için yürümek veya koşmak, semptomları belirgin şekilde azaltmak ve ruh halinizi iyileştirmek için yeterli olabilir.
 3. Egzersizden fayda görmeniz için çok yoğun veya uzun olması gerekmiyor.
 4. Kötü havalarda veya dışarıda egzersiz yapmak güvenli ya da rahat olmadığında bir yedek plan mutlaka yapın.
 5. İlerlemenizi bir egzersiz günlüğü, pedometre veya haftalık veya aylık hedeflerden oluşan bir dizi kullanarak izleyin.

Stresinizi proaktif olarak yönetin

Stresinizi proaktif olarak yönetmek, başlamadan önce sorunları durdurmanıza yardımcı olabilir. Stres kaynaklarını hafifleterek sizi üzecek daha az şeyle karşılaşmayı sağlayabilirsiniz. Mayo Clinic'e göre, progresif kas gevşetme, yoga veya tai chi yaparak veya uygulayarak stresi azaltma ve yönetme yeteneğinizi artırabilirsiniz. (24)

Stres ve depresif belirtiler için kendi tetikleyicilerinizi bulmak ve mümkünse bunlardan kaçınmak için çalışabilirsiniz. Ortak tetikleyiciler şunlardır: (25)

 1. Gerçekçi olmayan bir iş yükü veya kesintisiz bir e-posta trafiği ve son teslim tarihi
 2. Finansal yükler
 3. Hareketli yaşam tarzına uyum sağlayamama
 4. İç korku ve inançlar
 5. Problem üzerinde kontrol eksikliği

Sizin için hangi tetikleyicilerin stresi tetiklediğini öğrendikten sonra, bununla başa çıkmak için stratejiler geliştirebilirsiniz. Problem çözme becerilerinizi geliştirerek ve olumlu davranışlar üzerinde çalışarak stresinizi azaltabilirsiniz.

Bu ipuçlarını, proaktif olarak stresi yönetmek ve depresif semptomlarınızı azaltmak veya önlemek için de deneyebilirsiniz: (26)

 1. Sizi rahatlatan bir hobi edinin.
 2. Ek projelere veya diğer zorunlu olmayan yükümlülükler gibi, istemediğiniz sorumluluklara "hayır" deyin.
 3. Tatil gibi rutinlerinize ara vermeyin.
 4. Destekleyici arkadaşlar edinin ve aile ile zaman geçirin.
 5. Kalp atış hızınızı yavaşlatmak için nefes egzersizleri yapın.
 6. Stres, depresyon veya anksiyete tetikleyen durumlardan kaçının.
 7. Alkol ve eğlence amaçlı ilaçlardan kaçının.

Tedavi almak

Araştırmalar, kısa süreli tedavinin distimi tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermektedir. (27) Aşağıdakiler dahil yardımcı olabilecek birkaç farklı psikoterapi veya konuşma terapisi türü vardır: (28)

 • Bilişsel davranışçı terapi
 • Psikoterapinin bilişsel davranışsal analiz sistemi (CBASP)
 • Kişilerarası psikoterapi (IPT)
 • Manuel grup terapisi
 • Problem çözme terapisi
 • Çiftler, aile veya grup terapisi
 • Kombinasyon tedavileri

İstediğiniz veya ihtiyaç duyabileceğiniz tedavi türü kişiliğinize, hedeflerinize ve semptomlarınıza bağlı olacaktır. (29) Terapi, olumsuz düşünce veya davranış kalıplarını ve bunların nasıl değiştirileceğini tanımlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca stres, ölüm, izolasyon, reddedilme ve diğer üzücü deneyimler gibi depresyon tetikleyicileriyle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Genel olarak, terapi, şimdi ve gelecekte iyi zihinsel sağlığa olan duygusal ve psikososyal engellerin üstesinden gelmek için beceri ve stratejiler geliştirmenize yardımcı olabilir.

Sosyal ilişkiler

Topluluk içinde konuşma veya gereksiz faaliyetlere aşırı bağlılık gibi stresli kamusal veya sosyal koşullardan kaçınmaktan faydalanabilseniz de, arkadaşlarınız, aileniz ve topluluğunuzla yaptığınız aktivitelere dahil olmak önemlidir. Başkaları ile etkileşime girmek ve insanlara bağlı kalmak, depresyon belirtilerinin önlenmesine yardımcı olur. (30)

Çeşitli şekillerde dahil olabilir veya kalabilirsiniz:

 • Sizin için önemli bir yardım kuruluşuna, dini bir organizasyona veya topluluk grubunda gönüllü olun. (31)
 • Arkadaşlarınız ve komşularınızla sosyal toplantılara katılın. (32)
 • En keyifli bulduğunuz ve kendinizi daha az yalnız hissetmenizi sağlayan gezilere odaklanın. (33)
 • En önemli ilişkileriniz üzerinde çalışmak için zaman ayırın, örneğin aileniz, eşiniz ve en yakın arkadaşlarınızla. (34, 35)
 • Kaliteyi niceliğe vurgulamak için kullandığınız sosyal medya platformlarının sayısını artırın. (36)

Akıl sağlığınızı desteklemek için yiyin

Yalnızca diyet, distimi veya depresyonu tedavi edemese de, iltihabı azaltmaya, ruh halinizi yükseltmeye ve vücudunuzu sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir, böylece stresle daha iyi başa çıkabilirsiniz. Sağlıklı bir diyet, depresif belirtilerden remisyona girme olasılığını da artırabilir. Avustralya'daki THE SMILES TRIAL (Supporting the Modification of lifestyle in Lowered Emotional States) Akdeniz beslenme planının değiştirilmiş bir versiyonuydu ve sosyal destek alan insanlardan daha fazla insanın depresyondan kurtulmalarına yardımcı olduğu tespit edildi. (37) Dilerseniz, özelleştirilmiş Akdeniz diyetini ve bu yiyecek gruplarının her biri için aşağıdaki günlük porsiyon sayısını kullanarak deneyebilirsiniz: (38)

 • 5–8 porsiyon tahıl
 • 6 porsiyon sebze
 • 3 porsiyon meyve
 • 2–3 porsiyon az yağlı, şekersiz süt
 • 1 porsiyon çiğ, tuzsuz fındık
 • Günde 3 yemek kaşığı zeytinyağı

Plan, ModiMed Diyet olarak adlandırılır ve ayrıca 3-4 porsiyon baklagil, 2 porsiyon balık, 3–4 porsiyon yağsız kırmızı et, 2–3 kümes hayvanı ve haftada 6'ya kadar yumurta içerir. Diyet aynı zamanda rafine tahıllardan, fast food, tatlandırılmış yiyeceklerden, işlenmiş etlerden, alkolden (kırmızı şarap hariç) ve şekerli içeceklerden uzak durulmasını (veya haftada en fazla üç kez tüketilmesini) öneriyor. Kilo kaybı hedef olmadığından bu kalori ve toplam yiyecek miktarı sınırlı değildir.

Ayrı araştırmalar ayrıca, depresyon belirtilerini azaltmak için sağlıklı bir diyetin parçası olarak omega-3 çoklu doymamış yağ asitlerinin kullanımını da desteklemektedir. (39)

Aromaterapiyi düşünün

Distimi nedir? diye sorarken depresyon tedavisi için uçucu yağların kullanılmasının uzun bir geçmişinin olduğunu belirtmeliyiz. Semptomları hafifletmek için birçok yağ kullanılmış olmasına rağmen, tedaviyle ilgili bugüne kadar sınırlı bilimsel araştırma yapılmamaktadır. Modern araştırmalar, aromaterapi ve masaj aromaterapisinin depresyon belirtilerini hafifletmek için kullanımını destekleyebilir.

 1. Çalışmaların bazıları düşük kalitede olmasına rağmen, aromaterapi ile ilgili depresyon çalışmalarının gözden geçirilmesiyle, esansiyel yağ inhalasyonu veya aromaterapi masajının, depresyonu olan bazı kişiler için yararlı olabileceği bulundu. (40) Bazı durumlarda, insanlar lavanta ve gül gibi esansiyel yağları soluduktan sonra daha az duygusal stres ve daha az depresif semptomlar yaşadılar. Benzer şekilde, masaj ve aromaterapi depresif belirtileri hafifletti.
 2. Bu çalışmada, tek başına veya kombinasyon halinde kullanılan en yaygın yağlar lavanta ve bergamot içermektedir. Diğer yağlar arasında petitgrain, yuzu, sedir ağacı ve gül bulunuyor.
 3. Depresyon ve artrit hastalarında yapılan bir çalışmada, lavanta, mercanköşk, okaliptüs, biberiye ve nane esansiyel yağlarının bir karışımını solumak ağrı ve depresyonu önemli ölçüde azaltmıştır. (41)
 4. Depresyon benzeri davranış ve stresi olan farelerin bir çalışmasında, Asarum heterotropoides'ten (yabani zencefil) esansiyel yağı solumak, semptomları azaltmaya ve beyindeki ruh hali düzenleyici hormonları iyileştirmeye yardımcı oldu. (42) Çalışmanın yazarlarına göre, limon yağı ve lavanta yağı solumasının diğer çalışmalarda hayvanlar üzerinde benzer anksiyete ve depresyon karşıtı etkilerinin olduğu bulunmuştur.
 5. Tarçın esansiyel yağının solunmasının, fareler üzerinde yapılan bir başka çalışmada depresyon benzeri davranışları azalttığı bulunmuştur. (43)

Güzel kokular

Yukarıdaki çalışmalara ek olarak, farklı esansiyel yağların depresyon semptomlarını iyileştirmesi adına birçok tavsiye yapılabilir. Yukarıda belirtilen çalışmalar ve depresyon için uçucu yağların kullanımını tartışan diğer kaynaklar, bu yağların aromaterapi olarak yararlı olabileceğini düşündürmektedir: (44)

 • Bergamot
 • Lavanta
 • Roma papatyası
 • Ylang ylang
 • Tatlı portakalı
 • Greyfurt
 • Limon
 • Tarçın
 • Neroli
 • Buhur
 • Sandal ağacı
 • Sedir
 • Yasemin
 • Yabani zencefil

Yağı doğrudan şişeden soluyabilir, bir pamuk topun üzerine bir damla damlatıp soluyabilir, bir difüzöre ekleyebilir, banyoya birkaç damla koyabilir veya bir masaj yağının içinde sulandırabilir ve cildinize sürebilirsiniz. Bununla birlikte, normalde güçlü kokulara karşı çok hassassanız veya genel taşıyıcı yağlara (hindistan cevizi veya badem yağı gibi) karşı alerjiniz varsa, dikkatli olmalısınız veya farklı bir tedavi düşünmelisiniz.

Takviyelerden yararlanmak

Mayo Clinic, takviyeleri ve şifalı bitkiler de dahil olmak üzere, depresyon için alternatif veya tamamlayıcı ilaçlar düşünen herkesin, öncelikle seçeneklerini doktorlarıyla görüşmesini tavsiye eder. Bunun nedeni, St John's wort gibi depresyon tedavisinde yaygın olarak kullanılan takviyelerin, kan sulandırıcı, doğum kontrolü, kanser ilaçları, antidepresan ilaçlar gibi diğer ilaçlarla etkileşime girebilmesidir. (46)

Distimi semptomlarınızı yönetmek için herhangi bir ilacı kullanmaya başlamadan veya durdurmadan önce, bir sağlık uzmanıyla görüşün. Ek destek ve bitkisel kullanımı destekleyen bazı kanıtlar şunlar:

 1. St. John's wort, SAMe ve omega-3 yağ asidi takviyeleri: Depresyon belirtileri için şifalı bitkileri ve takviyeleri inceleyen onlarca araştırmanın gözden geçirilmesi, St. John's Wort, SAMe (S-adenosil metionin) ve omega-3 yağ asitlerinin hepsinin etkinliğini destekleyen umut verici kanıtlar sundu. (47)
 2. Araştırma, St John's Wort'un testlerinden çıkan çelişkili sonuçları gösterse de, majör depresif bozukluğun dışındaki insanları içeren pek çok çalışma, günde yaklaşık 900 ila 1500 miligram arasında değişen dozlar kullanıldığında daha mutlu bir karaktere ulaşıldığını gösteriyor.
 3. Çalışma, SAMe üzerine yapılan araştırmaların, bazı antidepresan ilaçların yanıt ve remisyon oranlarını artırarak yararlı bir ek takviye olabileceğini gösterebileceğini paylaşmaktadır. Dozlar 200 ila 1.600 miligram / gün arasında değişiyor.
 4. Çalışma ayrıca, 20 yüksek kaliteli deneğin, ABD'deki standart oranların yaklaşık beş katı omega-3 yağ asidi takviyesi kullanımına olumlu yanıt verdiğini bildiriyor.
 5. Çarkıfelek, kava, L-lisin, L-arginin ve magnezyum: Başka bir derleme, çarkıfelek, kava, L-lisin, L-arginin ve magnezyumun kaygı ve uykusuzluğu azaltabildiğini gösteren umut verici araştırma sonuçlarını bildirmektedir. (48)
 6. Çinko: Rastgele bir çalışmada, antidepresan ilaçlarına ek olarak günlük 25 miligram çinko takviyesi alan majör depresyon hastalarının, plasebo takviyesi alanlara kıyasla semptomlarının iyileştiği tespit edildi. (49)
 7. Folik asit ve B12 vitamini: Bir çalışmaya göre, düşük folik ve düşük B12 vitamini seviyeleri insanlarda depresyon ile ilişkilidir. Araştırmacılar, bu takviyelerin depresyondaki tedavi sonucunu iyileştirmek için yararlı olduğunu gösterdiğini öne sürmektedir. Günde 800 mikrogram folik asit ve 1 miligram / gün B12 vitamini üstünde çalışmaların artırılmasını öneriyorlar (50)
 8. Geleneksel Çin Tıbbı (TCM): Çin'de depresyon tedavisi için kullanılan geleneksel şifalı bitkiler üzerine yapılan birçok araştırmanın gözden geçirilmesi, Xiao Yao San formülünün mevcut araştırmaya dayanan en umut verici terapi olduğunu buldu. (51)

Önlemler

 1. Distimiyi kendi kendinize teşhis etmeye çalışmayın. Birçok depresyon türü, diğer kişilik bozuklukları ile aynı semptomları paylaşır. Distimi olduğuna inanıyorsanız, bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirin.
 2. Distimi hastalarının çoğunun iyileşmesi için ilaç tedavisi ve konuşma terapisine ihtiyacı vardır. Depresyon intihar düşüncelerine ve eylemlerine yol açabilir.
 3. Öncelikle doktorunuzla konuşmadan reçeteli ilaçlarınızı almayı bırakmayınız.
 4. İlk tanı konusunu ve aldığınız diğer tüm ilaç ve takviyeleri bilen bir sağlık uzmanına danışmadan, distiminiz için hiçbir şifalı bitki, ilaç takviyesi veya alternatif tedaviler başlatmayın.
 5. İntihar düşünceniz varsa, birisine söyleyin ve derhal profesyonel psikiyatri veya tıbbi bakım isteyin.

Distimi'de kilit noktalar

Distimi nedir? sorusunu detaylıca anlattık. Şimdi özetleyelim:

 • Distimi, kronik depresyondur. Yıllarca sürebilir ve zaman içindeki yoğunluğa göre değişebilir. Aynı zamanda majör depresif ataklarla aynı zamanda var olabilir.
 • Distimi için bilinen bir neden yoktur ve tek bir etkili tedavi yoktur.
 • Bu durum için geleneksel tedavi, genellikle antidepresan ilaçların ve konuşma terapisinin bir kombinasyonunu içerir.
 • Ciddi sağlık sonuçları doğurabileceğinden ve ayrıca diğer zihinsel sağlık problemleriyle kolayca karışabileceğinden, distimiyi kendi kendinize teşhis etmeye veya kendi kendinize tedavi etmeye çalışmayın.

Distimi nedir? Kronik Depresyon ile başa çıkmanın yolları yazımız burada son buldu. Daha fazla psikloloji içeriği için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz: https://2ladd.com/k/psikoloji-beyin/

Ortalama puan: / 5. Oy sayısı: