Gri Kurt (Bozkurt): Canis lupus hakkında bilgiler

Köpekgiller familyasının en büyük türü gri kurtlar çoğunlukla yalnızca kurt olarak bilinir ve bozkurt adını taşır

Gri kurt (Canis lupus), Canidae (köpek) ailesinin en büyük üyesidir. Gri kurtların ataları evcil köpeklerle, çakallarla ve dingolar gibi vahşi köpeklerle ortak kökenleri paylaşır. Bilim adamları gri kurdu, diğer kurt alt türlerinin çoğunun geliştiği tür olarak kabul ederler. Gri kurt, Animalia krallığının, Carnivora ailesinin, Canidae ailesinin ve Caninae alt ailesinin bir parçası olarak sınıflandırılır.

Bozkurt (Gri kurt) gray wolf
Gri kurtlar ya da bozkurtlar köpekgiller familyasının bir üyesidir.

Bozkurtlar hakkında hızlı bilgiler:

  • Bilimsel Adı: Canis lupus
  • Ortak isimleri: Gri kurt, bozkurt, kurt, timber wolf
  • Temel hayvan grubu: Memeli
  • Boyut: 92 – 160 cm; kuyruk: 33 ila 50 cm
  • Ağırlık: 18 – 80 kg
  • Ömrü: 8-13 yıl
  • Beslenme: Etobur
  • Habitat: Alaska, kuzey Michigan, kuzey Wisconsin, batı Montana, kuzey Idaho, kuzeydoğu Oregon ve Wyoming'in Yellowstone bölgesi
  • Popülasyon: Amerika Birleşik Devletleri'nde 17.000
  • Korunma durumu: En az endişe verici

Açıklama

Gri kurtlar büyük Alman çoban köpeklerine çok benzer; sivri kulakları, uçları siyah uzun ve gür kuyrukları vardır. Kurt postu renkleri beyazdan griye ve kahverengiden siyaha değişir; birçoğu tan rengi yüz hatlarıyla bu renklerin bir karışımına sahiptir. Kuzey kurtları genellikle güney kurtlarından daha büyüktür ve erkekler dişilerden daha büyük olur.

Habitat ve dağılım

Bozkurt (Gri kurt) gray wolf
Tipik olarak birçok rengi bir arada taşırlar.

Gri kurtlar bir zamanlar Kuzey Yarımküre'de – Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika'da – çok sayıda bulunurdu. Bu dönemlerde gri kurtlar ekvatorun kuzeyindeki çöllerden tundraya kadar uzanan hemen hemen her tür ortamda yaşadılar. Ancak bulundukları yerlerde neredeyse yok olana dek avlanıyorlardı. İçinde bulundukları ekosistemlerde kurtlar kilit taşı bir türdür: Düşük popülasyonlarına rağmen çevreleri üzerinde büyük etkileri vardır. Avar üzerinde kontrol uygularlar, geyik gibi büyük otçulların sayılarını ve davranışlarını değiştirirler (ki artık pek çok yerde aşırı miktarda bulunur). Bu sayede sonuç olarak bitki örtüsünü bile etkilerler. Bu önemli rol nedeniyle kurtlar yeniden yapılandırma projelerinde merkezi bir yere sahiptir.

Gri kurt çevrelerine oldukça iyi uyum sağlayabilen bir türdür ve son buz çağında hayatta kalan hayvanlar arasındadır. Gri kurdun fiziksel özellikleri, buzul çağının sert koşullarına hızlı bir şekilde adapte olmasını sağladı. Kurnazlığı ve hızlı adaptasyonu değişen bu ortamda hayatta kalmasına yardımcı oldu.

Beslenme

Bozkurtlar tipik olarak geyik, elk (Kanada geyiği), moose (Amerika geyiği) ve caribou (Kuzey Amerika ren geyiği) gibi büyük toynaklı memeliler ile avlanırlar. Bozkurtlar ayrıca yabani tavşan ve kunduz gibi küçük memelileri, balık, kuş, kertenkele, yılan ve meyveleri yerler. Kurtlar aynı zamanda leşçildir; diğer avcıların, motorlu taşıtların vb. öldürdüğü hayvan etlerini yiyebilir.

Kurtlar bol miktarda yiyecek bulduğunda ya da başarılı bir şekilde avlandığında, tümüyle dolana dek yerler. Tek bir kurt, tek bir beslenmede 9 kilo et tüketebilir.

Gri kurt davranışları

Bozkurt (Gri kurt) gray wolf
Yalnız kalan kurtlar uluyarak sürüsüne seslenebilir

Gri kurtlar sosyal hayvanlardır. Genellikle altı ila 10 kişilik sürüler halinde yaşar ve avlanırlar. Çoğu zaman tek bir günde uzun mesafeler (19 km veya daha fazla) katederler. Kurt sürüsünün en az birkaç üyesi bir araya gelmeden av başlamaz. Büyük av peşinde koşmak ve taktik geliştirmek için işbirliği yaparlar.

Kurt sürüleri baskın bir erkek ve dişiden oluşan sıkı bir hiyerarşiye sahiptir. Alfa erkek ve dişi sürüde üreyen tek iki kurttur. Sürüdeki yetişkin kurtların tümü, yiyecek getirerek, talimat vererek ve tehlikelerden koruyarak yavruların bakımına yardımcı olur.

Bozkurtlar havlamak, ulumak, mızmızlanmak ve hırlamak gibi çok çeşitli karmaşık bir iletişim sistemine sahiptir. İkonik ve efsanevi ulumaları bozkurtların birbirleriyle iletişim kurmasının ana yoludur. Yalnız bir kurt tehlikede hissettiğinde sürüsüne seslenmek çekmek için uyulayabilir. Sürüdeki kurtlar bölgenin sahibi olduklarını diğer kurt sürülerine deklare etmek için geri uluyacaklardır. Uluma aynı zamanda çatışmacı bir anlam taşıyabilir.

Üreme ve yavrular

Kurt yavruları kört doğar.

Kurtların çoğu, ocak ve mart arasında (veya güneyde daha erken) yılda bir kez üremek için çiftleşirler. Gebelik süresi yaklaşık 63 gündür. Kurtlar genellikle dört ila altı yavru doğurur.

Anne kurtlar, kör olarak doğan ve sadece yaklaşık bir kilo ağırlığında olan minik yavruları daha iyi denetleyebilmek için inleri (tipik olarak bir oyuk veya mağara) seçer. Yaşamlarının ilk birkaç ayında birkaç kez yavrularının yerini değiştirir. Kurtlar yavrularını beslemek için yiyeceklerini geri çıkartırlar. Yavruları eti kendi başlarına idare edebilecek yaşa geline kadar bu devam eder.

Genç kurtlar, üç yaşına gelene dek doğdukları sürüde kalırlar. Bu noktada, ya sürüleri ile birlikte kalmaya ya da kendi başlarına avlanmaya karar verirler.

Gri kurt korunma durumu

Gri kurtlar "en az endişe verici" koruma statüsündedir. Yani büyük ve istikrarlı bir popülasyonu vardır. Kurtlar 1995'te Yellowstone Milli Parkı'na ve Idaho'nun kısımlarına başarılı bir şekilde yeniden yerleştirildiler. 2011'de erkek kurt yalnız başına Kaliforniya'ya ulaşmayı başardı. Şimdi orada ikamet eden bir sürüsü var. Büyük Göller bölgesinde gri kurtlar şu anda Minnesota, Michigan ve Wisconsin'de büyüyor. Gri kurt popülasyonlarını genişletmenin zorluklarından biri, insanların kurtlardan korkmaya devam etmeleridir. Birçok çiftçi ve çiftlik sahibi gri kurtların hayvancılık için tehdit oluşturduğunu düşünür. Avcılar kurtların geyikleri avlamasına son vermek için hükümetten açık sezon ilan etmelerini ister.

Bozkurtlar ve insanlar

Kurtlar ve insan oğlunun uzun bir düşmanlık geçmişi vardır. Kurtlar nadiren insanlara saldırsa da, hem kurtlar hem de insanlar besin zincirinin en üstündeki avcılardır.

1930'ların ortalarında, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki çoğu gri kurt öldürülmüştü. Bugün, gri kurdun Kuzey Amerika'daki etkinliği Kanada ile Alaska'nın bir kısmına, Idaho, Michigan, Minnesota, Montana, Oregon, Utah, Washington, Wisconsin ve Wyoming bölgelerine indirgenmiştir. Gri kurt alt türü olan Meksika kurtları New Mexico ve Arizona'da bulunur.

Afrika yaban köpeği: Hapşırarak iletişim kuran tek hayvan yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/yeryuzu-tabiat/

Ortalama puan: / 5. Oy sayısı: