İnternet nüfusunun büyük kısmı nerede yaşar?

Şaşırtıcı gelebilir ancak dünya internet nüfusunun yarısı Asya’da bulunuyor

Oxford İnternet Enstitüsü'nden araştırmacılar farklı ülkelerdeki toplam internet kullanıcısını gösteren bir dünya haritası oluşturdular. Buna göre internet nüfusunun büyük kısmının nerede yaşadığı ortaya çıktı. İşte ülkelere göre kullanıcıların genel popülasyona oranını gösteren en güvenilir "internet haritası" ya da internet nüfusu.

Dünyada internet nüfusu ve ülkelere göre haritası

Haritada koyu kırmızı yerler %80-100, koyu turuncu yerler %60-80, açık turuncu %40-60, krem rengi %20-40 ve son olarak beyaz yerler %0-20 internet penetrasyonunu (kullanıcıların nüfusa oranı) gösteriyor. Türkiye buna göre %40-60'lık kesimi temsil ediyor.

Haritada her bir ülkenin boyutu internet kullanıcılarının mutlak sayısına dayanıyor. Buna rağmen ülkelerin ve kıtaların şekilleri gerçek şekillerine oldukça yakın çıkıyor. Harita aynı zamanda internete erişimi olan nüfusun yüzdesini gösteriyor. Koyu renkli olanlar internet kullanıcılarının popülasyona oranının daha yüksek olduğu ülkeler oluyor.

Bu harita ilk kez 2011'de çıkarılmıştı. Şimdi hem güncellendi hem de daha görsel hale getirildi. Bu son sürüm World Bank'ten (Dünya Bankası) elde edilen nüfus miktarı ve internet kullanıcıları verilerini içeriyor. Dünya Bankası, Worldwide Governance Indicators projesinin bir parçası olarak 1990'lardan bu yana her ülkenin internet kullanıcılarının sayısını takip etmeyi sürdürüyor.

Verilerde ülkelerin boyutları altıgen kartogram kullanılarak gösterildi. Bu kartogramda ülkelerin büyüklükleri verilere uygun olarak değişiyor. Her küçük altıgen yaklaşık yarım milyon çevrimiçi insan anlamına geliyor. Daha az internet kullanıcısı olan ülkeler kartogramda görünmüyor. Her ülkenin kartogramdaki koyuluk oranı internet erişimi olan nüfusun ( "internet penetrasyonu") payını temsil etmekte.

İnternet nüfusunun yarısı Asya'da

kıtalara göre İnternet nüfusu grafiği
Asya'nın grafikteki ivmelenmesi ekonomik kalkınması ile eşdeğer

Harita, Asya'nın 1,24 milyar kullanıcısı olduğuna işaret ediyor. Bu da Asya'yı dünyadaki internet kullanıcılarının yaklaşık yarısının (%46) yaşadığı bir kıta yapıyor. Bu sayı, kabaca Avrupa, Latin Amerika, Karayipler, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika'daki internet kullanıcılarının sayısına eşittir.

Çin, 600 milyon insanla dünyanın en büyük internet popülasyonuna ev sahipliği yapıyor. Ardından Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve Japonya, sırasıyla 270 milyon, 190 milyon ve 110 milyon insanla internet kullanıcılarının en kalabalık olduğu ülkeler arasına giriyor. Bir araya getirilseler bile, ABD, Hindistan ve Japonya Çin'den daha az internet kullanıcısına ev sahipliği yapıyor. Bu, birçok Çinlinin aslıında hiç internet kullanmadığı gerçeğiyle karşılaştırıldığında daha da ilginç bir hal alıyor.

Dünyanın en büyük "internet ülkelerinin" birkaçı, internet penetrasyonunun en üst olduğu yerlerden (%80'in üzerinde) oluşuyor. Sadece en az 10 milyon nüfusa sahip ülkelere bakıldığında, dağılımın tepesinde (azalan sırayla) Hollanda, İngiltere, Japonya, Kanada, Güney Kore, ABD, Almanya, Avustralya, Belçika ve Fransa karşımıza çıkıyor. Yani çoğunlukla Avrupa ve Kuzey Amerika ülkeleri.

Dünya internet kartogramı mikro ulusları görmezden geliyor. Diğer yandan internet penetrasyon oranı %80'den fazla olan ülkelerin beşi dışında hepsi Avrupa, Kuzey Amerika veya Okyanusya'ya aitler. istisnalar Japonya, Güney Kore, Bahreyn, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri olarak sıralanıyor. 2011 yılında, Katar ve Güney Kore, internet penetrasyonu en yüksek olan ülkeler grubunda Avrupa ve Kuzey Amerika dışındaki tek ülkelerdi.

Bu bulgular göz önünde bulundurularak, internetin birçok insan için günlük yaşamda büyük etkilere sahip olduğunu görmezden gelmek artık imkansız. Buna rağmen gezegenimizdeki çoğu insanın hala internete hiçbir şekilde erişimi olmadığını bilmek önemli. Bugün bile, insanlığın sadece üçte birinden biraz fazlası internete erişiyor.

İnternet nüfusunun büyük kısmı nerede yaşar yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/ekonomi/

Ortalama puan: / 5. Oy sayısı: