Kategoriler
Yeryüzü & Tabiat

Pembe göller: Nasıl oluşur ve nerede bulunurlar?

Su mavidir, değil mi? Doğa bazen bizi şaşırtmayı sever ve sakız renginde su görmek buna iyi bir örnektir. Avustralya bir takım tuhaf hayvanları ve sıra dışı yerleri ile ünlü. Pembe göl kendisini özel yapan sayısız şeyden biri. Yıllar boyu, bu garip renkli su kütlesine kesin bir bilimsel açıklama getirilemedi. Neyse ki pembe göller ile ilgili son araştırmalar artık her şeyi anlamamızı sağlıyor.

Pembe göl rengini neyden alır ve Dünya'da bulundukları ülkeler

Pembe göl avustralya
Hillier Gölü en büyük ve en ünlü pembe göllerden biridir.

Batı Avustralya'nın güney kıyılarındaki Orta Ada'da, Avustralya'nın en ünlü pembe göllerinden biri olan Hillier Gölü bulunur. 2015 yılında, Extreme Microbiome Project'ten (XMP) araştırmacılar gölün canlı pembe renginin arkasındaki gizemi çözmek için bir araştırma yapmaya karar verdi. Geçmişte, insanlar rengin yüksek tuz içeriğinden ya da mikro alglerden kaynaklanabileceğini düşünüyorlardı. XMP'deki araştırmacılar, Hillier Gölü'nün sert, tuzlu ortamında gelişen bazı ekstremofillerin bu rengin asıl nedeni olabileceğini düşünmeye başladılar. Su örnekleri topladılar ve ne bulduklarını daha iyi anlamak için üzerinde DNA analizi yaptılar.

İLGİLİ:  Koala (Phascolarctos cinereus) - Beslenme, davranış, üreme ve habitat

Sonunda, hepsi pembe veya kırmızı tonlarında olan 10 tür tuz seven bakteri ve birkaç Dunaliella yosunu türü keşfettiler. Bunların hepsi rengin olası nedenleri gibi görünse de, daha da şaşırtıcı bir şeye rastadılar. Toplanan DNA'nın yüzde 33'ü Salinibacter ruber adlı tek bir bakteri türünü ele alıyordu. Bilim adamları bu güzel pembe rengin en muhtemel kaynağının mikro algler değil bu bakteriler olduğuna inanmaya başladılar.

Pembe gölde yüzmek

Pembe göl avustralya hillier lake
Sorun bu göle ulaşmanın inanılmaz derecede zor olmasıdır.

Sakız renginde bir göle daldığınızı rahatça hayal edebilirsiniz. Çünkü çilekli süt renginin nedeni gerçekte bakteriler olsa da, Hillier Gölü yüzmek için tamamen güvenlidir. Gölün yüksek tuz içeriği aslında suyu yoğunlaştırır ve bir Ölü Deniz'de (Lut Gölü) olduğu gibi yüzmesi inanılmaz derecede kolay hale getirir. Ancak buna rağmen, neden pamuk şekerli suda yüzen insanların Instagram fotoğraflarına rastlamadığınızı merak ediyor olabilirsiniz.

Sorun estetikle ilgili değil: Ne yazık ki Hillier Gölü'ne seyahat etmek oldukça zor çünkü küçük bir adada ve ancak tekneyle veya helikopterle ulaşılabiliyor. Yine de oraya varabilirseniz, bu pembe havuzda özgürce yüzerken çektiğiniz fotoğrafınızı paylaşabilirsiniz.

İLGİLİ:  İran, Türkiye dahil birçok ülkeye siber saldırılar düzenliyor

Çok tuzlu

Pembe göl çanakkale türkiye dalyan
Dünya'daki 10 pembe gölden biri de Çanakkale'de bulunur.

Türkiye'de Çanakkale'de bulunan pembe gölün yanı sıra Senegal'in Retba Gölü de bu eşsiz güzelliği paylaşır. Göl süt rengi, mat ve ciklet pembesi renklerini bir arada taşır. Retba Gölü, Batı Afrika'daki Senegal'in başkenti Dakar'dan bir saat uzaklıkta yer alır.

Retba Gölü

Üç kilometrekare boyunca uzanır ve inci beyazı kum tepeleri ile Atlantik Okyanusu arasında bulunur. Lac Rose'un (halk arasındaki adı)
rüya gibi pembeliği Dunaliella salina bakterisinden gelir. Bakteriler burada toplanırlar çünkü gölün yüksek tuz içeriğinden beslenirler. Tuzluluk oranı Ölü Deniz'inkiyle yarışır ve kurak mevsimlerde onu aşar. Bakteriler güneş ışığını emmek için kırmızı bir pigment üretir ve işte bu nedenle pembe göl ortaya çıkar.

Kendi web sitesine göre, Retba Gölü kurak mevsiminde (Kasım-Haziran) en canlı ve yağışlı mevsiminde (Temmuz-Ekim) daha az pembedir. Ama dev, pembe bir küvet görmek istiyorsanız, Avustralya’daki gölü de ziyaret edebilirsiniz.

İLGİLİ:  Şarbon | Belirtiler, türleri, tedavi ve ölüm oranı

Avustralya'daki pembe gölde olduğu gibi Retba Gölü'nde yüzmek de tamamen güvenli kabul ediliyor ve hatta teşvik ediliyor. Aslında çoğu canlı tür göldeki yüksek tuz seviyeleri nedeniyle hayatta kalamaz. Bu yüzden sadece turistler için ilgi çekici bir yüzme alanı ve tuz toplama noktası olarak kullanılır. Tuz açık yaralara karşı yakıcı etkiye sahip olduğundan, böyle bir göle atlamadan önce shea yağı gibi bir şey ile açık yaralarınızı kapatmak isteyeceksiniz.

Dünyadaki pembe göller

Dünya'da 10 pembe göl bulunur. Bunlar Senegal'deki Lake Retba'nın yanı sıra Tanzanya'daki Natron, Rusya'daki Sivash Salt Lagoon, Türkiye'deki Tuz Gölü ve İspanya'daki Las Salinas de Torrevieja olarak sıralanır. En çok pembe göl Avustralya'da bulunur: Lake Hillier, Lake Bumbunga, Lake Eyre South, Quairading Pink Lake ve Hutt Lagoon isimlerine sahiptir.

Pembe göller: Nasıl oluşur ve nerede bulunurlar yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/haberler

Yazar Berkay Alpkunt

Coğrafya ve astronomi üzerine geniş kapsamlı içerikler hazırlıyor. Diğer ilgi alanları canlı hayatı, bilim tarihi ve ülkeler olarak sıralanır. Aynı zamanda bağımsız video oyunlarıyla ilgilidir.