Petrol yiyen bakteri dünyanın en derin okyanus çukurunda bulundu

Ünlü film yönetmeni James Cameron, “petrol yiyen bakteri” türünün keşfedilmesine önayak oldu

Dünya okyanuslarının en derin kısmı olan Mariana Çukuru'nun derinliklerinde bilim adamları, insanların sebep olduğu petrol sızıntısını temizlemede rol oynayan petrol yiyen bakteri türü keşfetti. Bu eşsiz bakteri türüne dair ilk ipuçları, 2010'daki büyük BP petrol sızıntısı kazasına dayanıyor. Film yönetmeni James Cameron bu türün keşfedilmesine önayak olan özel bir denizaltı inşa etti.

Petrol yiyen bakteri dünyanın en derin okyanus çukurunda bulundu

petrol yiyen bakteri araştırması
Çin denizaltısı 2012'de 7000 metre derinlikteki Mariana Çukuru'ndan örnek alırken

Microbiome dergisinde yayınlanan bir araştırmada, East Anglia Üniversitesi (UEA) ile Çin ve Rusya'dan araştırmacılar, Batı Pasifik Okyanusu'ndaki yaklaşık 11.000 metre derinlikteki çukurda yürüttükleri kapsamlı çalışmayı anlattı. Bu bilinen en kapsamlı mikrobiyal popülasyon analizi olarak kayıtlara geçti. Bugüne kadar söz konusu organizmaları hedef alan sadece birkaç keşif araştırması yapılmıştı.

Bu keşiflerden biri, önemli bir deniz kaşifi ve Academy ödüllü film yönetmeni olan James Cameron tarafından organize edildi ve yönetildi. Kendisi çukurdan örnek toplaması için özelleştirilen bir denizaltı inşa etti. Çalışmaya önderlik eden Çin'deki Ocean Üniversitesi'nden Xiao-Hua Zhang, "Mars hakkında okyanusun en derin bölümünden daha fazlasını biliyoruz" açıklamasını yaptı.

petrol yiyen bakteri
Mariana Çukuru'nun en derin noktasından alınan yeni örnekler petrol yiyen bakterileri gösterdi

Zhang ve ekibi, Mariana Çukuru'nun en derin kısmından mikrobiyal popülasyon örnekleri topladılar. Geri getirilen örnekleri incelediler ve yeni bir hidrokarbon parçalayıcı bakteri grubunu belirlediler.

UEA'in Biyolojik Bilimler Okulu'ndan Dr. Jonathan Todd, "Hidrokarbonlar sadece hidrojen ve karbon atomlarından yapılmış organik bileşiklerdir ve ham petrol ve doğal gaz dahil birçok yerde bulunurlar" dedi. Bu tür mikroorganizmalar esas olarak petrolde bulunan bileşikleri yiyor ve daha sonra yakıt olarak kullanıyor. Benzer mikroorganizmalar, BP'nin Meksika Körfezi'ndeki 2010 petrol sızıntısı gibi doğal afetlerin sonuçlarının ortadan kaldırılmasında da rol oynuyor.

Söz konusu hidrokarbonlar 6000 metre derinlikte başlıyor

Ekip sadece hidrokarbon parçalayıcı bakterilerin Mariana Çukuru'nun dibinde bolca olduğunu bulmadı, aynı zamanda buradaki bakteri oranının dünyadaki en yükseği olduğunu tespit etti. Bilim adamları bu mikropların bazılarını izole ettiler ve laboratuvarda Mariana Çukuru'ndaki ortamı taklit eden çevresel koşullar altında, hidrokarbonları tükettiklerini tekrar gösterdiler.

Bu bakterileri "besleyen" hidrokarbonların kaynağını anlamak için ekip, yüzeyden alınan deniz suyu örneklerini ve çukurun altındaki tortuyu kapsayan su sütununu analiz etti. UEA Çevre Bilimleri Okulu'ndan araştırmacılar, hidrokarbonların okyanus yüzeyinin 6.000 metre altında ve muhtemelen daha da derinde olduğunu buldular. Bunların önemli bir kısmının muhtemelen okyanus yüzeyindeki kirlenmeden kaynaklandığını tespit ettiler.

Mariana Çukuru'ndaki basınç 1100 kilograma eşit

Araştırmacılar şaşırtan bir başka detay da, çukurun tabanındaki tortuda buldukları biyolojik olarak üretilmiş hidrokarbonlar oldu. Bu da söz konusu eşsiz mikrobiyal popülasyonun bu ortamda hidrokarbonlar ürettiğini gösteriyor. Dizel yakıtı oluşturan bileşiklere benzeyen bu hidrokarbonlara okyanus yüzeyindeki alglerde rastlanmaktadır. Ancak hiçbir zaman bu derinlikteki mikroorganizmalarda görülmemiştir.

Çalışmaya göre söz konusu hidrokarbonlar, mikroorganizmaların bulundukları derinlikte hayatta kalmasına yardımcı oluyor. Zira Mariana Çukuru'ndaki basınç 1.091 kilograma eşit durumda. İkinci bir teori ise bunların diğer mikroorganizmalar için de besin kaynağı olabileceği yönünde. Henüz keşfedilmemiş bazı mikroorganizmalar da okyanus tabanına çöken kirletici hidrokarbonları tüketiyor olabilir. Bu eşsiz çevrenin araştırılması için daha fazla çalışma yapılması gerekecek.

Petrol yiyen bakteri dünyanın en derin okyanus çukurunda bulundu yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/cevre/

Ortalama puan: / 5. Oy sayısı:

Yazar Burcu Kara

2ladd sayfasında üretilen bilim, tarih ve yeryüzü içeriklerinden sorumluyum. Detaylı dosya konuları için beni takip edebilirsiniz.

Iditarod kızak yarışı

Iditarod kızak yarışı dünyanın en zor sporlarından biri

Arc de Triomphe (Zafer Takı) gümüş maviye bürünüyor

Arc de Triomphe (Zafer Takı) gümüş maviye bürünüyor