Dünyaca ünlü kadın bilim insanları ve bilime yaptıkları katkıları

91 ünlü kadın bilimci ve onların matematik, tıp, astronomi gibi alanlardaki başarıları

İçindekiler

Kadınlar yüzyıllar boyu bilime büyük katkılarda bulundu. Yine de yapılan anketler çoğu insanın yalnızca birkaçını — genellikle sadece bir ya da iki kadın bilim insanı hakkında fikir sahibi olduğunu gösteriyor. Ancak etrafınıza bakarsanız, giydiğimiz kıyafetlerden hastanelerde kullanılan X ışınlarına kadar her yerde kadın bilim insanlarının çalışmalarının sonuçlarını görebilirsiniz. Öyleyse şimdi 90'dan fazla önemli kadın bilim insanının ve onların bilime yaptıkları katkıların yer aldığı bu dev listeye göz atalım.

En ünlü kadın bilim insanlarının başarıları

Joy Adamson kadın bilim insanı
Joy Adamson

01 – Kadın bilim insanı Joy Adamson (20 Ocak 1910 – 3 Ocak 1980)

Joy Adamson, 1950'lerde Kenya'da yaşayan bir yeşilci ve bir yazardı. Kolluk görevlisi olan kocası bir dişi aslanı vurup öldürdükten sonra, Adamson yetim kalan aslan yavrularından birini kurtardı. Elsa adındaki yavruyu yetiştirdi ve onu vahşi doğaya bırakmakla ilgili deneyimlerini konu alan "Born Free" kitabını yazdı. Eser uluslararası alanda en çok satan kitaplardan biri oldu. Adamson, vahşi yaşamı korumak için gösterdiği bu zorlu çabalardan ötürü övgüler aldı. Aynı adı taşıyan bir film Akademi Ödülü'ne layık görüldü. 1977'de Avusturya Bilim ve Sanat Onuru şerefine erişmiştir.

02 – Maria Agnesi (16 Mayıs 1718 – 9 Ocak 1799)

Maria Agnesi kadın bilim insanı
Kadın matematikçi Maria Agnesi

Maria Agnesi bir matematik kitabı yazan ilk kadındır. Kitap halen geçerliliğini koruyor. Kalkülüs alanında öncü eserlerden biri. Aynı zamanda dünyada matematik profesörü olarak atanan ilk kadın oldu. Ancak hiçbir zaman
resmi olarak bu pozisyonda görev yapmamıştır.

03 – Kadın bilim insanı Agnodice (MÖ 4. yüzyıl)

Agnodice kadın bilim insanı
İlk jikenolog olarak bilinir

Agnodice (Agnodike olarak da anılır) bir doktor ve jinekolog olarak çalışan ilk kadındı. Atina'da görev yaptı. Efsaneye göre bir erkek olarak giyinmek zorunda kaldı çünkü kadınların ilaç kullanması yasalara aykırıydı. Cesur bir kadın bilimciydi.

04 – Elizabeth Garrett Anderson (9 Haziran 1836 – 17 Aralık 1917)

Elizabeth Garrett Anderson kadın bilim insanı
Elizabeth Garrett Anderson

Elizabeth Garrett Anderson, Büyük Britanya'da tıbbi yeterlilik sınavlarını başarıyla tamamlayan ilk kadın bilimcidir. Aynı zamanda Büyük Britanya'daki ilk kadın doktordu. Kadınların oy hakkı ve yüksek öğrenimde kadın fırsatlarının savunucusuydu. İngiltere'de belediye başkanı olarak seçilen ilk kadın oldu.

05 – Kadın bilimci Mary Anning (21 Mayıs 1799 – 9 Mart 1847)

Mary Anning kadın bilim insanı
Mary Anning ve fosilleri

Kendi kendini yetiştiren paleontolog Mary Anning, İngiliz fosil avcısı ve koleksiyoncusuydu. 12 yaşındayken erkek kardeşiyle birlikte bütün bir iktinozor iskeleti buldu ve daha sonra başka büyük keşifler yaptı. Louis Agassiz bulduğu iki fosile onun adını verdi. Londra Jeoloji Topluluğu, kadın olduğu için çalışmaları hakkında herhangi bir sunum yapmasına izin vermedi.

06 – Kadın bilim insanı Virginia Apgar (7 Haziran 1909 – 7 Ağustos 1974)

Virginia Apgar kadın bilim insanı
Dr. Virginia Apgar

Virginia Apgar, obstetrik ve anestezi alanındaki çalışmaları ile tanınan ilk kadın bilim insanı ve doktordu. Yenidoğanların sağlığını değerlendirmek için yaygın olarak kullanılan Apgar Yenidoğan Puanlama Sistemi'ni geliştirdi ve ayrıca bebeklerde anestezi kullanımı üzerinde çalıştı. Apgar bunun yanı sıra March of Dimes organizasyonunun çocuk felci ve doğum kusurları üzerine odaklanmasını sağladı.

07 – Elizabeth Arden (31 Aralık 1884 – 18 Ekim 1966)

Elizabeth Arden kadın bilimci
Elizabeth Arden

Elizabeth Arden, bir kozmetik ve güzellik şirketi olan Elizabeth Arden, Inc.'in kurucusu, sahibi ve işletmecisi olmuştur. Kariyerinin başından itibaren daha sonra üreteceği ve satacağı birçok kimyasal kozmetik ürünü formüle etmiştir.

08 – Florence Augusta Merriam Bailey (8 Ağustos 1863 – 22 Eylül 1948)

Florence Augusta Merriam Bailey kadın bilim insanı
İlk kadın bilim insanlarından Florence Augusta Merriam Bailey

İlk kadın doğa yazarı ve ornitolog olan Florence Bailey doğa tarihinin popüler hale gelmesini sağladı. Birçok popüler kuş rehberi de dahil olmak üzere, kuşlar ve ornitoloji hakkında çok sayıda kitap yazdı.

09 – Francoise Barre-Sinoussi (30 Temmuz 1947 doğumlu)

Francoise Barre-Sinoussi kadın bilim insanı
Francoise Barre-Sinoussi

Fransız biyolog ve bilim kadını Francoise Barre-Sinoussi, HIV'in AIDS'in nedeni olarak tanımlanmasına yardımcı oldu. 2008'de aldığı Nobel Ödülü'nü, insan bağışıklık yetmezliği virüsünün (HIV) keşfinde kendisine akıl hocalığı yapan Luc Montagnier ile paylaştı.

10 – Kadın bilim insanı Clara Barton (25 Aralık 1821 – 12 Nisan 1912)

Clara Barton kadın bilim insanı
Kendi kendini eğitmiş hemşire Clara Barton

Clara Barton İç Savaş'ta verdiği hizmetleri ve Amerikan Kızıl Haç'ın kurucusu olarak ünlenmiştir. Kendi kendini eğitmiş cesur bir hemşiredir. Sivil Savaş katliamlarında sivillere tıbbi müdahale yapılmasına öncülük etti. Hemşireleri yönlendirmiş ve tıbbi malzemelerin dağıtımını yönetmiştir. Aynı zamanda bir öğretmen ve patent memurudur. Savaştan sonraki çalışmaları ABD'de Kızıl Haç'ın kurulmasına yol açtı.

11 – Florence Bascom (14 Temmuz 1862 – 18 Haziran 1945)

Florence Bascom kadın bilim insanı
Doktora kazanan ikinci Amerikalı kadın Florence Bascom

Florence Bascom, ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu tarafından işe alınan ilk kadındı ve jeolojide doktora yapan ikinci Amerikalı kadın oldu. Aynı zamanda Amerika Jeoloji Derneği'ne seçilen ikinci kadın üye oldu. Ana çalışması Orta Atlantik Piedmont bölgesinin jeomorfolojisini incelemek oldu. Petrografik tekniklerle yaptığı çalışmaları bugün ilham vermeye devam etmektedir.

12 – Laura Maria Caterina Bassi (31 Ekim 1711 – 20 Şubat 1778)

Laura Maria Caterina Bassi kadın bilim insanı

Bologna Üniversitesi'nde anatomi profesörü olan Laura Bassi Avrupa'nın ilk kadın fizik profesörüdür. Verdiği Newton fizik dersleri ve yaptığı Newton deneyleriyle ünlüdür. 1745 yılında geleceğin Papa Benedict XIV'i tarafından bir grup baş akademisyen arasına seçilmiştir. Avrupa'da yaşamış ilk kadın fizik profesörü olmuştur. Aynı zamanda bilimsel bir alanda konuşmak üzere bir Üniversite kürsüsüne seçilen ilk bilim kadını olmayı başarmıştır.

13 – Kadın bilimci Patricia Era Bath (4 Kasım 1942 doğumlu)

Patricia Era Bath kadın bilim insanı
Göz testi makinelerinin ortaya çıkmasını sağladı

Patricia Era Bath, bir halk sağlığı dalı olan toplum oftalmolojisi alanında öncü bir kadın bilimcidir. Amerikan Körlüğü Önleme Enstitüsü'nü kurmuştur. Kataraktları gidermek için lazer kullanımına odaklanan bir cihaz için tıbbi patent alan ilk Afroamerikan kadın doktor oldu. Ayrıca New York Üniversitesi'nde oftalmoloji eğitim alan ilk siyahi insandır ve UCLA Tıp Merkezi'ndeki ilk siyahi kadın personel cerrahıdır.

14 – Kadın bilim insanı Ruth Benedict (5 Haziran 1887 – 17 Eylül 1948)

Ruth Benedict kadın bilim insanı
ABD'li kadın bilim insanı Ruth Benedict

Ruth Benedict Columbia'da ders veren bir antropologdu. Antropolojinin öncüsü Franz Boas akıl hocasıdır ve onun izinden gitmiştir. Hem onun çalışmalarını sürdürdü hem de kendi araştırmalarını genişletti. Ruth Benedict "Kültür Kalıpları" ve "Krizantem ve Kılıç" kitaplarını yazdı. Ayrıca ırkçılığın bilimsel gerçekliğe dayanmadığını gösteren, askerlere yönelik bir II. Dünya Savaşı kitapçığı "İnsanlığın Irkları"nı yazdı.

15 – Ruth Benerito (12 Ocak 1916 – 5 Ekim 2013)

Ruth Benerito kadın bilim insanı
Giysilerin kalıcı olarak kırışıksız kalabilmesini sağladı

Ruth Benerito ütü istemeyen pamuğu (permanent-press cotton) mükemmel hale getirdi. Ütüleme yapmadan ve kumaşın tüm yüzeyini işlemden geçirmeden, pamuklu giysiyi kalıcı olarak kırışıksız yapan bir pres tekniği geliştirdi. Elyafların kırışıksız ve dayanıklı kıyafetler üretmek için işlenmesiyle ilgili birçok patent aldı. Kariyerinin çoğunda ABD Tarım Bakanlığı'nda çalıştı.

16 – Kadın bilim insanı Elizabeth Blackwell (3 Şubat 1821 – 31 Mayıs 1910)

Elizabeth Blackwell kadın bilim insanı
Tıp okulundan mezun olan ilk kadın bilimci

Elizabeth Blackwell, ABD'de tıp fakültesinden mezun olan ilk kadındı ve kadınların tıp eğitimi almasını destekleyen ilk kadınlardan biri oldu. Büyük Britanya'nın yerlisi olarak iki ülke arasında sık sık seyahat etti ve her iki ülkede de aktif olarak sosyal amaçlarla bulundu.

17 – Kadın bilimci Elizabeth Britton (9 Ocak 1858 – 25 Şubat 1934)

Elizabeth Britton kadın bilim insanı

Elizabeth Britton, günümüz New York Botanik Bahçesi'nin kurulmasına yardımcı oldu. Kendisi Amerikalı bir botanikçi ve hayırsever bilim kadınıydı. Liken ve yosun üzerine yaptığı araştırmaları tarım koruma çalışmalarının temellerini atmıştır. Teknikleri bugüne kullanılmaya devam etmektedir.

18 – Kadın bilim insanı Harriet Brooks (2 Temmuz 1876 – 17 Nisan 1933)

Füzyon

Harriet Brooks, daha sonra Marie Curie ile birlikte çalışmış Kanada'nın ilk nükleer bilimcisidir. Üniversite politikası gereği, nişanlandığı için Barnard College'daki görevini kaybetti; Daha sonra bu nişanı bozdu. Bir süre Avrupa'da çalıştı ve sonra bir aile kurmak ve evlenmek için bilimden ayrıldı.

19 – Kadın bilim insanı Annie Jump Cannon (11 Aralık 1863 – 13 Nisan 1941)

Annie Jump Cannon kadın bilim insanı
Oxford'da bilimsel doktora alan ilk kadın

Annie Jump Cannon, Oxford Üniversitesi'nden bilimsel doktora derecesini kazanan ilk kadındır. Bir gökbilimcidir; beş nova keşfetmiştir. Yıldızları sınıflandırma ve kataloglama üzerinde çalıştı.

İlk olarak Harvard College Observatory tarafından astronomik hesaplamalar yapmak üzere işe alınan Annie Jump Cannon (1863-1941), özellikle değişken yıldızlar üzerine yaptığı çalışmalarla ünlenen Amerikalı astronomlardan biri oldu. Bu fotoğraf onu gözlemevindeki masasında gösteriyor.

20 – Rachel Carson (27 Mayıs 1907 – 14 Nisan 1964)

Rachel Carson kadın bilim insanı
Rachel Carson

Bir çevreci ve biyolog olan Rachel Carson, modern ekolojik hareketin kurulmasına yardımcı oldu. "Sessiz Bahar" adlı kitapta belgelenen sentetik pestisitlerin etkileriyle ilgili çalışması, kimyasal DDT'nin (böcek ilacı) nihai olarak yasaklanmasını sağladı.

21 – Émilie du Châtelet (17 Aralık 1706 – 10 Eylül 1749)

Émilie du Châtelet kadın bilim insanı
Işık ve ısı ilişkisini açıkladı

Émilie du Châtelet, kendisini matematik alanına teşvik eden Voltaire'in sevgilisi olarak bilinir. Isı ve ışığın ilişkili olduğunu söylemiş ve flogiston teorisine karşı çıkmıştır. Hayatını Newton fiziğini araştırmaya ve açıklamaya adayan bir kadın bilim insanıydı.

22 – Kadın bilim insanı Simyacı Kleopatra (M.S. 1. yüzyıl )

Cleopatra the Alchemist kadın bilim insanı
Yaşamış en eski kadın bilim insanlarından biridir

Kleopatra'nın yazılı belgeleri, kullandığı kimyasal aparatların detaylı çizimlerini içeren kimyasal (simyasal) deneyleri kapsar. 3. yy'da İskenderiye simyacılarına yönelik başlatılan zulüm, yazılarının yok olmasına neden oldu. Yazılarında, aparatlarının ağırlıklarına ve ölçümlerine detaylı şekilde yer verir.

23 – Kadın bilim insanı Anna Comnena (1083 – 1148)

Anna Comnena kadın bilim insanı
Taht için kardeşini öldürdüğüne dair iftiralar atılmıştır

Anna Comnena, tarih kitabı yazdığı bilinen ilk kadındır. Ayrıca bilim, matematik ve tıp hakkında yazıları bulunmaktadır. Bizanslı prenses, âlim, hekim, hastane yöneticisi ve tarihçidir. Bizans imparatoru I. Aleksios Komnenos'un kızıdır.

24 – Gerty T. Cori (15 Ağustos 1896 – 26 Ekim 1957)

Gerty T. Cori kadın bilim insanı
Carl ve Gerty Cori

Gerty T. Cori, 1947'de Nobel Tıp veya Fizyoloji Ödülü'nü aldı. Bilim adamlarının vücudun şeker ve karbonhidrat metabolizmasını, bu metabolizmayı bozan hastalıkları ve bu süreçte enzimlerin rolünü anlamalarına yardımcı oldu.

25 – Eva Crane (12 Haziran 1912 – 6 Eylül 2007)

Eva Crane kadın bilim insanı

Crane, 1949'dan 1983'e kadar Uluslararası Arı Araştırmaları Birliği'nin yöneticisi olarak görev yapmış bir kadın bilim insanıydı. Matematik alanında eğitimi aldı ve nükleer fizik araştırmaları üzerine doktora yaptı. Birisi ona düğün hediyesi olarak arı kümesi armağan etmesiyle zaman içerisinde arılara olan ilgisi kat ve kat yükseldi ve arılar üzerinde çalışmalar yapmaya başladı.

26 – Kadın bilim insanı Annie Easley (23 Nisan 1933 – 25 Haziran 2011)

Annie Easley kadın bilim insanı
Annie Easley NASA'da çalışırken

Annie Easley, Centaur roket rampası için yazılım geliştiren ekibin bir parçasıydı. Alanında az sayıda Afroamerikalıdan biri olarak bir matematikçi, bilgisayar bilimci ve roket bilimcidir. İlk bilgisayarların kullanımında öncü olmuş kadın bilim insanıdır.

27 – Gertrude Bell Elion (23 Ocak 1918 – 21 Nisan 1999)

kadın bilim insanı Gertrude Bell Elion
Meslektaşı ile Nobel Ödülü kazandı

Ünlü kadın bilim insanları arasında yer alan Gertrude Elion, HIV / AIDS, herpes, bağışıklık bozuklukları ve lösemi ilaçları dahil birçok ilacı keşfetmesiyle bilinir. O ve meslektaşı George H. Hitchings, 1988'de fizyoloji veya tıpta Nobel ödülü almıştır.

28 – Marie Curie (7 Kasım 1867 – 4 Temmuz 1934)

Marie Curie kadın bilim insanı
Radyasyon, radyoaktivite ve radyoloji alanlarında öncü Fransız bilim kadını Marie Curie, 1898'de Paris Sorbonne'deki laboratuarında çalışıyor

Marie Curie, polonyum ve radyumu izole eden ilk bilim insanı olmuştur; Radyasyon ve beta ışınlarının temellerini açıkladı. Nobel Ödülü'nü kazanan ilk kadındır ve iki farklı bilim dalında onurlandırılan ilk kişidir: Fizik (1903) ve kimya (1911). Çalışmaları, röntgenin gelişmesini sağladı ve atomik parçacıklar üzerine araştırmalar yapılmasına neden oldu.

29 – Kadın bilim insanı Alice Evans (29 Ocak 1881 – 5 Eylül 1975)

Alice Evans kadın bilim insanı
Keşfi, sütün pastörize edilmesini başlattı

Tarım Dairesi'nde araştırma bakteriyoloğu olarak çalışan Alice Catherine Evans, ineklerdeki bir hastalık olan brusellozun insanlara, özellikle çiğ süt içenlere bulaşabileceğini keşfetti. Keşfi, sütün pastörize edilmesini sağladı. Aynı zamanda Amerikan Mikrobiyoloji Derneği Başkanı olarak görev yapan ilk kadın bilim insanıydı.

30 – Kadın bilim insanı Dian Fossey (16 Ocak 1932 – 26 Aralık 1985)

Dian Fossey kadın bilim insanı
Yaşamı "Sisteki Goriller" filmine konu oldu.

Primatolog Dian Fossey, dağ gorilleri konusundaki çalışmaları ile Ruanda ve Kongo'daki gorillerin habitatlarını koruma çabaları ile hatırlanmaktadır. Başarıları ve kaçak avcılar tarafından öldürülmesi 1985 tarihli "Sisteki Goriller" filminde işlenmiştir.

31 – Rosalind Franklin (25 Temmuz 1920 – 16 Nisan 1958)

Rosalind Franklin kadın bilim insanı

Rosalind Franklin, DNA'nın sarmal yapısının keşfedilmesinde kilit rol üstlendi (ancak yaşamı boyunca büyük ölçüde hiçe sayılmıştır). X ışını kırınımındaki çalışması çift sarmal yapının ilk fotoğrafının alınmasını sağladı. Francis Crick, James Watson ve Maurice Wilkins ortak araştırmaları için Nobel Ödülü alırken kendisi hiçbir şekilde anılmadı.

32 – Kadın bilimci Sophie Germain (1 Nisan 1776 – 27 Haziran 1831)

Sophie Germain kadın bilim insanı

Sophie Germain'in sayılar teorisindeki çalışmaları, günümüzde gökdelenlerin yapımında kullanılan matematiğin temellerini oluşturuyor. Matematiksel fiziğin esneklik ve akustiğe uygulanmasını gerçekleştiren ilk isimler arasındadır. Ayrıca Academie des Sciences toplantılarına hiçbir üyeyle evli olmadan doğrudan katılmış ilk kadındı. Bunun yanında Institut de France oturumlarına katılmak için davet edilen ilk kadın bilim insanı olmuştur.

33 – Lillian Gilbreth (24 Mayıs 1876 – 2 Ocak 1972)

Lillian Gilbreth kadın bilim insanı
12 çocuk büyüten Gilbreth, zaman etüdü teorisini geliştirdi

Lillian Gilbreth verimlilik üzerine doktorası olan bir endüstri mühendisi kadın bilimciydi. Hanehalkını besleme ve 12 çocuk büyütme sorumluluğu ile kocasının 1924'teki ölümünden sonra evinde Motion Study Enstitüsü'nü kurdu. Bilgilerini hem işletmesine hem de ev halkına aktardı. Ayrıca engelliler için rehabilitasyon ve adaptasyon üzerine çalıştı. Çocuklarından ikisi bu muhteşem aile hayatlarını "Cheaper by the Dozen" adıyla kitap haline getirdi.

34 – Kadın bilim insanı Alessandra Giliani (1307-1326)

Alessandra Giliani

Tarih kitaplarına geçen anatomi üzerine çalışmış ilk kadın bilimcidir. Ortaçağ Avrupası'nda bilinen tek kadın anotomistti. İtalyan bir doktorun yanında çalışmış ve laboratuvar görevleri almıştır. Alessandra Giliani, kan damarlarını izlemek için renkli sıvı enjeksiyonunu kullanan ilk kişi oldu.

35 – Maria Goeppert Mayer (18 Haziran 1906 – 20 Şubat 1972)

Maria Goeppert Mayer kadın bilim insanı
Maria Goeppert Mayer

Bir matematikçi ve fizikçi olan Maria Goeppert Mayer, 1963'te çekirdek kabuğu modeli (nuclear shell structure) konusundaki çalışmaları ile Nobel Fizik Ödülü alan bir kadın bilim insanı oldu.

36 – Kadın bilim insanı Winifred Goldring (1 Şubat 1888 – 30 Ocak 1971)

Winifred Goldring

Winifred Goldring, paleontolojide araştırma ve eğitim üzerine çalıştı ve meslekten olmayanlar ve profesyoneller için konuyla ilgili birkaç el kitabı yayımladı. Paleontoloji Derneği'nin ilk kadın başkanıydı.

37 – Kadın bilim insanı Jane Goodall (3 Nisan 1934 doğumlu)

Jane Goodall

Kadın bilim insanı primatolog Jane Goodall Afrika'da Gombe Stream Reserve'deki şempanzeleri gözlemlemesi ve araştırmasıyla tanınır. Şempanzelerde dünyanın önde gelen uzmanı olarak kabul edilir ve uzun zamandır dünyadaki nesli tükenmekte olan primat popülasyonlarının korunmasının savunucusu olmuştur.

38 – Kadın bilim insanı B. Rosemary Grant (8 Ekim 1936 doğumlu)

B. Rosemary Grant

Kadın bilim insanı Rosemary Grant eşi Peter Grant ile Darwin'in evrim teorisinin ispinozlardaki izlerini inceledi. Çalışmaları ile ilgili bir kitap 1995'te Pulitzer Ödülü kazandı.

39 – Alice Hamilton (27 Şubat 1869 – 22 Eylül 1970)

Alice Hamilton

Alice Hamilton, Chicago'da bir yerleşim merkezi olan Hull House'da geçirdiği süre içerisinde özellikle mesleki hastalıklar olmak üzere endüstriyel sağlık ve ilaçlar, endüstriyel kazalar ve endüstriyel toksinler üzerine çalışmalar yapan ve yazılar yazan bir kadın hekimdi.

40 – Anna Jane Harrison (23 Aralık 1912 – 8 Ağustos 1998)

Amerikan Kimya Derneği posta pulu

Anna Jane Harrison, Amerikan Kimya Derneği başkanlığına seçilen ve kimya alanında doktora (Ph.D.) sahibi olan ilk kadındır. Missouri Üniversitesi'nde eğitim gördü. Doktorasını uygulamak için sınırlı fırsatlarla birlikte Tulane Kadın Koleji ile Sophie Newcomb Koleji'nde eğitim verdi ve savaştan sonra Mount Holyoke Koleji'nde Ulusal Savunma Araştırma Konseyi'nde görev aldı. Popüler bir öğretmendi, fen bilgisi öğretmeni olarak birçok ödül kazandı ve ultraviyole ışığın araştırılmasına katkıda bulundu.

41- Kadın bilimci Caroline Herschel (16 Mart 1750 – 9 Ocak 1848)

Caroline Herschel bir kuyruklu yıldız keşfeden ilk kadındır. Kardeşi William Herschel ile yaptığı çalışma Uranüs gezegeninin keşfine yol açtı.

42 – Kadın bilim insanı Bingenli Hildegard (1098 – 1179)

Bingenli Hildegard
Kimileri için bir peygamberdi

Gizemli ve vizyon sahibi olarak görülen Bingenli Hildegard maneviyat, önsezi, tıp ve doğa ile birlikte müzik bestelemek ve yazışmalar yapmak üzerine kitaplar yazdı. Günümüze ulaşan pek çok ünlü eseri vardır. Alfabe mucidi, filozof ve hezarfendir. Azize olarak bilinir ve kimileri içinse peygamber olmuştur.

43 – Grace Hopper (9 Aralık 1906 – 1 Ocak 1992)

Grace Hopper
İlk bilgisayar bilimcisi kadınlardan biriydi

Grace Hopper, Amerika Birleşik Devletleri Donanması'nda bir bilgisayar bilimcisiydi. Fikirleri yaygın olarak kullanılan bilgisayar dili COBOL'un geliştirilmesine öncülük etti. Hopper tümamiral rütbesine yükseldi ve ölümüne kadar Digital Corp.'da özel danışman olarak görev yaptı.

44 – Sarah Blaffer Hrdy (11 Temmuz 1946'da doğdu)

Sarah Blaffer Hrdy

Sarah Blaffer Hrdy, primatlardaki sosyal davranışın evrimini inceleyen ve kadınların ve annelerin evrimdeki rolüne özellikle önem veren bir primatologdur.

45 – Libbie Hyman (6 Aralık 1888 – 3 Ağustos 1969)

Libbie Hyman
Hyman omurgalı gelişimini anlatırken

Bir zoolog olan Libbie Hyman Chicago Üniversitesi'nden doktora derecesiyle mezun oldu. Daha sonra kampüste bir araştırma laboratuvarında çalıştı. Omurgalı anatomisi üzerine bir laboratuvar el kitabı hazırladı. Telif ücretleriyle geçindiği bir zamanda yazarlığa atıldı ve omurgasız hayvanlara odaklanan bir yazı hazırladı. Omurgasızlar üzerindeki beş ciltlik çalışması zoologlar için ilham verici oldu.

46 – Kadın bilim insanı İskenderiyeli Hypatia (M.S. 355 – 416)

İskenderiyeli Hypatia
Hypatia sokaklarda sürünerek öldürülmüş ve ölümü İskendireye'de Paganizm dinini bitirmiştir

Kadın bilim insanı Hypatia pagan bir felsefeci, matematikçi ve astronomdu. Öğrencisi ve çalışma arkadaşı Synesius ile usturlabı, dereceli pirinç hidrometresini ve hidroskobu icat etmiştir.

47 – Kadın bilim insanı Doris F. Jonas (21 Mayıs 1916 – 2 Ocak 2002)

Doris F. Jonas

Eğitimli bir sosyal antropolog olan kadın bilim insanı Doris F. Jonas psikiyatri, psikoloji ve antropoloji üzerine yazdı. Çalışmalarının bir kısmı, ilk kocası David Jonas ile birlikte ortaya çıkmıştır. Anne-çocuk bağının dil gelişimiyle ilişkisini ele alan ilk yazardı.

48 – Mary-Claire King (27 Şubat 1946'da doğdu)

Mary-Claire King

Genetik ve meme kanseri üzerine çalışan bir araştırmacı olan King, insanların ve şempanzelerin birbirleriyle yakından ilişkili olduğunu gösteren şaşırtıcı bir sonucu ortaya koymuştur. 1980'lerde Arjantin'deki bir iç savaşın ardından çocukları tekrar aileleriyle buluşturmak için genetik testleri kullandı. Barrack Obama'dan Ulusal Bilim Madalyası ve Nat'l Teknoloji Ve Yenilik Madalyası ödüllerini aldı

49 – Kadın bilim insanı Nicole King (1970 doğumlu)

Nicole King çok hücreli organizmaların evrimi üzerine çalıştı. Bakteriler tarafından uyarılan tek hücreli organizmaların (choanoflagellate) bu evrime katkısını gösterdi.

50 – Sofia Kovalevskaya (15 Ocak 1850 – 10 Şubat 1891)

avrupa'da ilk üniversite başkanı kadın bilimci Sofia Kovalevskaya

Matematikçi ve romancı olan Sofia Kovalevskaya, 19. yüzyıl Avrupa'sında üniversite başkanlığı yapan ilk kadındı ve matematik konulu bir derginin editoryal kadrosunda yer alan ilk kadın bilimci idi.

51 – Kadın bilim insanı Mary Leakey (6 Şubat 1913 – 9 Aralık 1996)

Mary Leakey

Mary Leakey, Doğu Afrika'daki Olduvai Gorge ve Laetoli'de erken insanlar ve hominidler (insansı maymunlar) üzerinde çalıştı. Keşiflerinin bir kısmı aslında kocası ve meslektaşı Louis Leakey'e ait görüldü. 1976'da australopithecine'lerin ayak izlerini keşfetmesi, 3.75 milyon yıl önce iki ayakları üzerinde yürüdüklerini doğruladı.

52 – Kadın bilimci Esther Lederberg (18 Aralık 1922 – 11 Kasım 2006)

Kadın bilim insanı Esther Lederberg çoğaltma levhası adını verdiği bakteri ve virüsleri incelemek için kullanılan bir teknik geliştirdi. Kocası bu tekniği Nobel Ödülü kazanmak için kullandı. Ayrıca bakterilerin rastgele mutasyona uğradığını, antibiyotiklere karşı direnç geliştirdiklerini ve lambda faj virüsünü keşfetti.

53 – Kadın bilim insanı Inge Lehmann (13 Mayıs 1888 – 21 Şubat 1993)

Inge Lehmann, dünyanın çekirdeğinin sıvı olmadığını kanıtladı. Çalışmaları daha önce sanıldığının aksine, dünyanın çekirdeğinin katı olduğunu göstermiştir. Danimarkalı bir sismolog ve jeologdur. 104 yaşına kadar yaşadı ve son yıllarına dek sahada aktif olarak çalıştı.

54 – Rita Levi-Montalcini (22 Nisan 1909 – 30 Aralık 2012)

Rita Levi-Montalcini

Rita Levi-Montalcini memleketi İtalya'da Nazilerden saklandı. Yahudi olduğu için akademide çalışması, tıp alanında pratik yapması ve tavuk embroyları üzerindeki araştırmasını sürdürmesi yasaklandı. Bu araştırması sinirlerin büyüme faktörünü anlamasını sağladı ve kendisine Nobel Ödülü kazandırdı. Buluşu, doktorların Alzheimer gibi hastalıkları daha iyi anlamasının, teşhis ve tedavi etmesinin önünü açtı.

55 – Kadın bilim insanı Ada Lovelace (10 Aralık 1815 – 27 Kasım 1852)

Auglace Ada Byron (ayrıca Lovelace Kontesi veya Countess of Lovelace) bir İngilizce matematikçidir ve ileride bilgisayar dillerinde ve programlamada kullanılacak olan temel hesaplama sistemini icat etmiştir. Charles Babbage'in Analitik Makine'si ile yaptığı deneyler, ilk algoritmaları geliştirmesine yol açtı.

56 – Kadın bilimci Wangari Maathai (1 Nisan 1940 – 25 Eylül 2011)

Kenya'da Yeşil Kuşak hareketinin kurucusu olan kadın bilim insan Wangari Maathai, orta veya doğu Afrika'da doktora alan ilk kadın ve Kenya'da bir üniversite bölümünün ilk kadın başkanıdır. Ayrıca Nobel Barış Ödülü kazanan ilk Afrikalı kadındır.

Kenya'da Yeşil Kuşak hareketinin kurucusu olan kadın bilim insan Wangari Maathai, orta veya doğu Afrika'da doktora alan ilk kadın ve Kenya'da bir üniversite bölümünün ilk kadın başkanıdır. Ayrıca Nobel Barış Ödülü kazanan ilk Afrikalı kadındır.

57 – Lynn Margulis (15 Mart 1938 – 22 Kasım 2011)

Bir elektron taraması
Bir elektron taraması

Lynn Margulis, mitokondri ve kloroplastlar yoluyla DNA kalıtımını araştırması ve hücrelerin adaptasyon sürecinde nasıl işbirliği yaptığını gösteren endosimbiyotik hücre teorisini ortaya çıkarmasıyla bilinir. Kadın bilimci Lynn Margulis, Carl Sagan ile evlendi ve iki oğlu oldu. İkinci evliliği kristalograf Thomas Margulis ileydi ve bir kızı ve oğlu oldu.

58 – Kadın bilimci Maria the Jewess (MS 1. yüzyıl)

Yahudi Meryem, Maria the Jewess
Yahudi Meryem

"Yahudi Meryem" (Maria) İskenderiye'de damıtma deneyleri yapan bir simyacı olarak çalıştı. Buluşlarından ikisi olan tribokos ve kerotakis kimyasal deneyler ve simya için kullanılan standart araçlar haline geldi. Bazı tarihçiler ilk kadın bilim insanlarından Maria'nın hidroklorik asiti keşfettiğini de düşünmektedir.

59 – Barbara McClintock (16 Haziran 1902 – 2 Eylül 1992)

Barbara McClintock

Genetikçi Barbara McClintock, 1983'te transpoze genleri keşfettiği için tıp dalında Nobel Ödülü kazanmıştır. Kadın bilimcinin Mısır kromozomları üzerine yaptığı araştırma, bitkinin genetik diziliminin ilk haritasını ortaya çıkardı ve alandaki birçok ilerlemenin temelini attı.

60 – Margaret Mead (16 Aralık 1901 – 15 Kasım 1978)

Margaret Mead

Antropolog Margaret Mead Amerikan Doğa Tarihi Müzesi'nde 1928'den 1969'a kadar emekli olana dek etnoloji küratörü olarak çalıştı. 1928'de ünlü "Coming of Age in Samoa"yı yayımladı ve Colombia Üniversitesi'nden 1929'da doktora aldı. Samoa kültüründe kız ve erkeklere cinsel anlamda özgür olmalarının öğretildiğini belirten kitap zamanında son derece şaşırtıcı bir haber olarak görüldü. Yine de bulgulardan bazıları daha sonraki çağdaş araştırmalarla reddedilmiştir.

61 – Kadın bilim insanı Lise Meitner (7 Kasım 1878 – 27 Ekim 1968)

kadın bilimci Lise Meitner

Kadın bilim insanı Lise Meitner ve yeğeni Otto Robert Frisch, atom bombasının ardındaki fizik olan nükleer fisyon teorisini geliştirmek için birlikte çalıştı. 1944'te Otto Hahn, Lise Meitner'in paylaştığı çalışmalar için fizik dalında Nobel Ödülü kazandı ancak Meitner, Nobel komitesi tarafından hiçe sayıldı.

62 – Maria Sibylla Merian (2 Nisan 1647 – 13 Ocak 1717)

kelebek

Maria Sibylla Merian, bitkileri ve böcekleri resmederek kendisine rehberlik edecek detaylı gözlemler yaptı. Bir kelebeğin metamorfozunu belgelemiş, resmetmiş ve yazmıştır.

63 – Maria Mitchell (1 Ağustos 1818 – 28 Haziran 1889)

Maria Mitchell yıldız gözlemi yapıyor

Kadın bilim insanı Maria Mitchell, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk profesyonel kadın astronom ve Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi'nin ilk kadın üyesiydi. 1847'de C / 1847 T1 kuyruklu yıldızını keşfetmesi ile hatırlanır ve kuyruklu yıldız o sırada medyada "Bayan Mitchell'in kuyruklu yıldızı" olarak ilan edilmiş.

64 – Nancy A. Moran (21 Aralık 1954 doğumlu)

Enterobacteriaceae bakterileri
Enterobacteriaceae bakterileri

Önemli kadın bilimcilerden Nancy Moran'ın çalışması evrimsel ekoloji alanında olmuştur. Çalışmaları konaklanan canlının bakteriyi defetmek için evrimsel mekanizmalar geliştirmesine yanıt olarak bakterinin de evrimleştiği konusundaki düşüncelerimizi genişletmiştir.

65 – May-Britt Moser (4 Ocak 1963 doğumlu)

May-Britt Moser

Norveçli bir kadın sinirbilimci olan May-Britt Moser, fizyoloji ve tıp alanında 2014 Nobel Ödülü'nü aldı. O ve ortak araştırmacıları, uzaysal konumu (spatial representation) belirlemeye yardımcı olan hipokampusa yakın hücreleri keşfetti. Çalışma Alzheimer dahil olmak üzere nörolojik hastalıklara uygulandı.

66 – Florence Nightingale (12 Mayıs 1820 – 13 Ağustos 1910)

kadın bilim insanı Florence Nightingale

Kadın bilim insanı Florence Nightingale, modern hemşireliğin eğitimli bir meslek haline gelmesini sağlamasıyla hatırlanır. Kırım Savaşı'ndaki çalışmaları savaş hastanelerindeki sıhhi şartlar ile ilgili bir tıbbi emsal oluşturdu. Ayrıca pasta grafiğini de icat etti.

67 – Kadın bilim insanı Emmy Noether (23 Mart 1882 – 14 Nisan 1935)

kadın bilimci Emmy Noether

Albert Einstein tarafından "kadınların yüksek öğrenimine başlamasından bu yana ürettiği en önemli yaratıcı matematik dehası" olarak adlandırılan Emmy Noether, Naziler ülkeleyi devraldığında kaçtı ve erken ölümünden birkaç yıl öncesine kadar Amerika'da eğitim vermeye devam etti.

68 – Kadın bilim insanı Antonia Novello (23 Ağustos 1944 doğumlu)

kadın bilimci ve genel cerrah ////////////Antonia Novello

Antonia Novello 1990'dan 1993'e kadar ABD genel cerrahı olarak görev yaptı. Bu pozisyona sahip olan ilk İspanyol ve ilk kadındır. Bir doktor ve tıp profesörü olarak, pediatri ve çocuk sağlığı konularına odaklandı.

69 – Cecilia Payne-Gaposchkin (10 Mayıs 1900 – 7 Aralık 1979)

kadın bilimcilerden Cecilia Payne-Gaposchkin

Cecilia Payne-Gaposchkin astronomi ile ilgili ilk doktora derecesini Radcliffe Koleji'nden aldı. Tezi, helyum ve hidrojenin yıldızlarda yeryüzünde olduğundan daha fazla bulunduğunu ve geleneksel görüşe karşı olmasına rağmen, Güneş'in çoğunlukla hidrojenden oluştuğunu gösterdi.

Harvard'da aslen "astronom" ünvanının ötesinde resmi bir konumu olmadan çalıştı. Verdiği dersler, 1945 yılına kadar okulun kataloğunda resmen listelenmedi. Daha sonra tam zamanlı profesör ve bölüm başkanı oldu. Harvard'da bu unvanı alan ilk kadın bilimci idi.

70 – Elena Cornaro Piscopia (5 Haziran 1646 – 26 Temmuz 1684)

ilk doktora alan kadın Elena Cornaro Piscopia

Elena Piscopia, bir İtalyan filozof ve matematikçiydi. Doktora derecesi alan ilk kadındı. Mezun olduktan sonra, Padua Üniversitesi'nde matematik dersleri verdi. New York'taki Vassar College'da vitray bir pencereye portresi çizilerek onurlandırıldı.

71 – Margaret Profet (7 Ağustos 1958 doğumlu)

Margaret Profet

Politika felsefesi ve fizik eğitimi alan Margaret (Margie) Profet, bilimsel tartışmalar yaratmış ve adetin evrimi, sabah bulantısı ve alerjiler hakkındaki teorileri ile ün kazanmıştır. Özellikle alerji konusundaki çalışmaları, alerjisi olan kişilerde bazı kanser risklerinin daha düşük olduğunu belirtmiş ve bilim insanlarının ilgisini çekmiştir.

72 – Kadın bilimci Dixy Lee Ray (3 Eylül 1914 – 3 Ocak 1994)

Dixy Lee Ray

Bir deniz biyoloğu ve çevreci olan kadın bilim insanı Dixy Lee Ray, Washington Üniversitesi'nde ders verdi. Atom Enerjisi Komisyonu'nu (AEC) yönetmesi için Başkan Richard M. Nixon tarafından göreve alındı. Bu pozisyonundayken Nükleer santrallerin çevreye karşı sorumlu olduğunu savundu. 1976'da Washington eyalet valiliği için aday oldu ve bir dönem çalıştı. Ardından 1980'de kaybetti.

73 – Ellen Swallow Richards (3 Aralık 1842 – 30 Mart 1911)

Ellen Swallow Richards

Ellen Swallow Richards, Amerika Birleşik Devletleri'nde bir bilim okuluna kabul edilen ilk kadındı. Bir kimyagerdir ve ev ekonomisi disiplinini kurmasıyla tanınır.

74 – Kadın bilim insanı Sally Ride (26 Mayıs 1951 – 23 Temmuz 2012)

ilk nasa kadın astronotlardan Sally Ride

Sally Ride, uzay programı için NASA tarafından işe alınan ilk altı kadından biri olan ABD'li bir astronot ve fizikçiydi. 1983 yılında Ride, uzay mekiği Challenger'daki mürettebatın bir parçası olarak uzaydaki ilk Amerikalı kadın oldu. NASA'yı 80'lerin sonunda bıraktıktan sonra, Sally Ride fizik dersleri verdi ve birkaç kitap yazdı.

75 – Kadın bilimci Florence Sabin (9 Kasım 1871 – 3 Ekim 1953)

Florence Sabin

"Amerikan biliminin First Lady'si" adı verilen Florence Sabin, lenfatik ve bağışıklık sistemlerini inceledi. 1896'da okumaya başladığı Johns Hopkins Tıp Fakültesi'nde profesör olan ilk kadındı. Kadın hakları ve yüksek öğrenimi savundu.

76 – Kadın bilim insanı Margaret Sanger (14 Eylül 1879 – 6 Eylül 1966)

Margaret Sanger kadın bilim insanı
Margaret Sanger ilk doğum kontrol kliniğini açtı

Kadın bilim insanı Margaret Sanger, doğum kontrolünü bir kadının hayatı ve sağlığı üzerindeki hakkı olduğunu savunan bir hemşireydi. İlk doğum kontrol kliniğini 1916'da açtı. Gelecek yıllarda aile planlamasını ve kadın ilaçlarını güvenli ve yasal hale getirmek ile ilgili bir dizi yasal zorlukla savaştı. Sanger'in girişkenliği Planlı Ebeveynlik'in (Planned Parenthood) temellerini attı.

77 – Kadın bilimci Charlotte Angas Scott (8 Haziran 1858 – 10 Kasım 1931)

Bryn Mawr College

Charlotte Angas Scott, Bryn Mawr College'daki matematik bölümünün ilk başkanıydı. Ayrıca Kolej Giriş Sınavı Kurulu'nu başlattı ve Amerikan Matematik Kurumu'nun örgütlenmesine yardımcı oldu.

78 – Kadın bilimci Lydia White Shattuck (10 Haziran 1822 – Kasım 2, 1889)

Mount Holyoke Seminary

Mount Holyoke Seminary'den erken mezun olan Lydia White Shattuck, aynı okulda fakülte üyesi oldu. 1888'de emekli olana dek, ölümünden birkaç ay öncesine kadar orada çalıştı. Cebir, geometri, fizik, astronomi ve doğal felsefe dahil olmak üzere birçok bilim ve matematik dersleri verdi. Uluslararası alanda botanikçi olarak biliniyordu.

79 – Kadın bilim insanı Mary Somerville (26 Aralık 1780 – 29 Kasım 1872)

kadın bilim insanı Mary Somerville

Mary Somerville, araştırması Neptün gezegeninin keşfedilmesini sağlayan Kraliyet Astronomik Topluluğu'na başvuran ilk iki kadından biriydi. Ölümüyle ilgili bir gazete "19. yüzyıl biliminin kraliçesi" başlığını attı. Oxford Üniversitesi'ndeki Somerville College'i onun adını aldı.

80 – Sarah Ann Hackett Stevenson (2 Şubat 1841 – 14 Ağustos 1909)

yeni doğan bebek

Sarah Stevenson öncü kadın doktor ve tıp öğretmeniydi. Ayrıca obstetrik profesörü ve Amerikan Tabipler Birliği'nin ilk kadın üyesiydi.

81 – Kadın bilim insanı Alicia Stott (8 Haziran 1860 – 17 Aralık 1940)

Alicia Stott, üç ve dört boyutlu geometrik modellerle ilgili şekillerle bilinen bir İngiliz matematikçiydi. Asla resmi bir akademik pozisyonda bulunmadı ancak fahri derecelerle ve diğer ödüllerle matematiğe yaptığı katkılarla tanındı.

82 – Kadın bilim insanı Helen Taussig (24 Mayıs 1898 – 20 Mayıs 1986)

kadın bilimci Helen Taussig

Pediatrik kardiyoloji uzmanı Helen Brooke Taussig, yenidoğanlarda sıklıkla ölümle sonuçlanan kardiyopulmoner hastalık "mavi bebek" sendromunun nedenini keşfetti. Taussing, durumu düzeltmek için Blalock-Taussig şantı adı verilen tıbbi bir araç geliştirdi. Ayrıca Thalidomide ilacının doğum kusurlarına nedeni olduğunu Avrupa'ya gösterdi.

83 – Kadın bilimci Shirley M. Tilghman (17 Eylül 1946 doğumlu)

Shirley M. Tilghman

Birkaç prestijli öğretim ödülüne sahip bir Kanadalı moleküler biyolog olan Tilghman, gen klonlaması ve embriyonik gelişim ve genetik düzenleme konularında çalıştı. 2001 yılında Princeton Üniversitesi'nin ilk kadın başkanı oldu ve 2013 yılına kadar görev yaptı.

84 – Kadın bilim insanı Sheila Tobias (26 Nisan 1935'te doğdu)

Matematikçi ve bilim kadını Sheila Tobias, kadınların matematik eğitimindeki tecrübesiyle ilgili "Matematik Anksiyetesinin Üstesinden Gelmek" adlı kitabıyla tanınır. Matematik ve fen eğitiminde toplumsal cinsiyet meseleleri hakkında kapsamlı araştırmalar yapmış ve yazmıştır.

85 – Kadın bilimci Salernolu Trota (1097'de öldü)

Trotula

Trota, Trotula adı verilen ve 12. yüzyılda yaygın olarak kullanılan bir kadın sağlığı kitabı yazmıştır. Tarihçiler bu tıbbi metni türünün ilklerinden biri olarak görürler. İtalya, Salerno'da çalışan bir jinekologdu ancak hakkında pek az şey bilinmektedir.

86 – Kadın bilim insanı Lydia Villa-Komaroff (7 Ağustos 1947 doğumlu)

gen

Bir moleküler biyolog olan Villa-Komaroff, bakterilerde insülin gelişimine katkıda bulunan rekombinant DNA hakkında yaptığı çalışmalarla bilinir. Harvard, Massachusetts Üniversitesi ve Northwestern'de araştırma yaptı veya ders verdi. Bilim dalında doktora alan üçüncü Meksikalı Amerikalıydı. Başarılarından dolayı birçok ödül ve takdir kazandı.

87 – Kadın bilim insanı Elisabeth S. Vrba (17 Mayıs 1942 doğumlu)

kadın bilimci Elisabeth S. Vrba
Elisabeth S. Vrba

Elisabeth Vrba, kariyerinin büyük bir bölümünü Yale Üniversitesi'nde geçirmiş bir Alman paleontologdur. İklimin zaman içinde türlerin evrimini nasıl etkilediği konusundaki araştırmalarıyla tanınıyor. Bu hipotezi turnover-pulse olarak bilinen bir teoriden oluşmaktadır.

88 – Fanny Bullock Workman (8 Ocak 1859 – 22 Ocak 1925)

Fanny Bullock Workman

Workman, dünya çapındaki birçok macerasını kronikleştiren bir haritacı, coğrafyacı, kaşif ve gazeteciydi. Aynı zamanda ilk kadın dağcılardan biri oldu. İşinde profesyoneldi. Henüz 20. yüzyıla yeni adım atılmışken Himalaya dağlarına çok sayıda gezi gerçekleştirdi ve birçok tırmanma rekoru kırdı.

89 – Chien-Shiung Wu (29 Mayıs 1912 – 16 Şubat 16, 1997)

çinli kadın bilimci Chien-Shiung Wu
Chien-Shiung Wu

Çinli fizikçi Chien-Shiung Wu Columbia Üniversitesi'nde Dr. Tsung Dao Lee ve Dr. Ning Yang ile birlikte çalıştı. Nükleer fiziğin "eşlik ilkesini" deneysel olarak reddetti. Lee ve Yang 1957'de Nobel Ödülü kazandığında kadın meslektaşlarının buluştaki anahtar önemini vurguladılar. Chien-Shiung Wu, 2. Dünya Savaşı sırasında Kolombiya'nın Savaş Araştırmaları Bölümünde atom bombası üzerinde çalıştı ve üniversite düzeyinde fizik dersleri verdi.

90 – Kadın bilimci Xilingshi (MÖ 2700 – 2640)

Xilingshi
İpek üretimini keşfetmiştir

Lei-tzu veya Si Ling-chi olarak da bilinen Xilinshi, ipekböceklerinden nasıl ipek üretileceğini keşfetmesiyle bilinen Çinli bir İmparatoriçedir. Çinliler bu sırrı 2.000 yıl dünyanın geri kalanından gizlemeyi başarmıştır. Çin, İpek kumaş üretiminde tekel halini aldı. Bu tekel, ipek kumaşında bol kazançlı bir ticarete yol açtı.

91 – Kadın bilim insanı Rosalyn Yalow (19 Temmuz 1921 – 30 Mayıs 2011)

Rosalyn Yalow
Radyo immün test (RIA) tekniğini geliştirdi

Kadın bilimci Yalow, radyo immün test (RIA) adı verilen ve araştırmacıların ve teknisyenlerin biyolojik kanları sadece küçük bir kan numunesi kullanarak ölçmelerini sağlayan bir teknik geliştirdi. Fizyoloji veya tıp alanında aldığı 1977 Nobel Ödülü'nü bu keşifteki çalışma arkadaşlarıyla birlikte paylaştı.

91 ünlü kadın bilim insanı ve bilimsel alanlardaki katkıları yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz: https://2ladd.com/k/bilim-teknoloji/