Doğu Avrupa'nın kaleleri / Yüzlerce yıllık doku

Doğu Avrupa’daki orta çağ dokusunu mutlaka keşfetmelisiniz

Doğu Avrupa'nın kaleleri hakkında bir yazı. Bir kale veya sarayı ziyaret etmek, Doğu Avrupa gezginleri için genellikle en önemli etkinliktir. Muhteşem manzaraları kapsayan birçok kale, harabe, otel veya müze haline geldi ve bazıları hükümetler tarafından kullanılıyor. Kaleler Doğu Avrupa'daki turlara romantizm ve tarihsel önem katıyorlar. Bazı kaleler tarihi yerlerin merkezinde yer alırken, diğerleri kırsal kesimlere yol almanızı gerektiriyor. Bazıları hala kendilerini miras alan aristokrat ailelerin mülkiyeti iken, diğerleriyse inşa edildiğinde Orta Çağ'da yaşam hakkında bilgi veren müzelere dönüştürülmüştür.

Polonya'dan Macaristan'a, Romanya'dan Çek Cumhuriyeti'ne ziyaret edebileceğiniz kalelere göz gezdirelim.

Doğu Avrupa'nın kaleleri

Polonya kaleleri

Palais lazienki / Doğu Avrupa'nın kaleleri
Palais Lazienki

Polonya'nın manzarası tamamen kale müzeleri, kale kalıntıları ve kale otelleriyle çevrilidir. Polonya'nın en büyük şehirlerinden herhangi birini ziyaret edin; örneğin Varşova Barbican'ı veya Krakow Barbican'ı, her ikisinin de top ataklarına dayanacak şekilde inşa edilmiş kaleler olduğunu göreceksiniz.

Bazı kaleler önemli idari merkezler veya kraliyet konutları olarak hizmet vermektedir. Diğerleri şimdi Varşova'nın güneyindeki kırsal bölgede bulunan 16. yüzyıldan kalma Janowiec Kalesi Müzesi'nin kalıntıları gibi müzelerdir.

Macaristan kaleleri

Budapest Castle / Doğu Avrupa'nın kaleleri
Budapest

Macaristan'da birçok muhteşem kale var. Vajdahunyad Kalesi ve Buda Kalesi Budapeşte'de bulunur ve Macaristan'ın başkentinde önemli simge yapılardır.

Budapeşte'nin ötesine geçmek, her kale meraklısını ödüllendirecektir. Şimdi müze olan Eger Kalesi, şarap imalathaneleri ve iş yerleriyle çevrili. Kuzeydoğu Macaristan'ın en büyük şehri olan Miskolc'ta bulunan ortaçağdan kalma Diosgyor Kalesi, şimdi konserler, tiyatro gösterileri ve etkinlikler için halka açık bir merkez olarak hizmet veriyor.

Romanya kaleleri

Făgăraș Citadel / Doğu Avrupa'nın kaleleri
Făgăraș Citadel

Romanya'nın huzur verici kırsalları, Romanya'nın eski kraliyet ailesine bağlı görkemli ve gizemli kaleler için mükemmel bir ortamdır.

Romanya'nın kaleleri, soyadı Drakula olarak daha popüler haliyle bilinen, Impaler Vlad ile bağlantılı olmasıyla da, ürkütücü bir özelliğe sahiptir. Transilvanya bölgesi, Dracula bilgeliğinin ve efsanesinin etkileyici örneklerini içinde barındırıyor.

Hırvatistan kaleleri

Klis, Split / Doğu Avrupa'nın kaleleri
Klis, Split.

Birçok Hırvat kalesi daha sonra mal sahipleri tarafından yenilenmiş ve onarılmıştır. Veliki Tabor, Zagreb'in kuzeyindeki bir bölge olan Zagorje'de yakın zamanda yenilenmiş bir kaledir. Veliki Tabor 2011 yılında halka yeniden açıldı ve kalenin Gotik, Rönesans ve Barok da dahil olmak üzere eklektik mimari stillerini bir araya getirdi.

Varazdin'deki Stari Grad, kuzeydoğu Hırvatistan'ın en popüler turistik merkezlerinden biri. İyi korunmuş kale, mobilyanın, silahların ve resimlerin sergilendiği kentin tarihi müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Bugün, Stari Grad kalesi UNESCO tarafından korunan bir site olarak yer almaktadır.

Slovakya kaleleri

Bojnice, Slovakia
Bojnice, Slovakia 

Bratislava Kalesi, Slovakya'nın en tanınmış kalesidir, ancak Slovakya, Spis Kalesi ve Bojnice Kalesi gibi birçok güzel ve önemli kaleye sahiptir.

Spis Kalesi 12. yüzyılda inşa edilmiştir. Kale kompleksi 1780 yılında yangınla tahrip olmuş ve kalıntıları hiçbir zaman orijinal görünümüne kavuşturulamamıştır. Avrupa'nın en büyük kalelerinden biridir ve Dragonheart, The Lion in Winter veya The Last Legion için film fonu olarak görev yapmıştır.

12. yüzyıldan kalma bir yapı olan Bojnice Kalesi, masal görünümünde ve yeraltı mağara sistemiyle Slovakya'nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri.

Litvanya'daki Trakai Kalesi

Trakai Adası Kalesi
Trakai Adası Kalesi

Litvanya'nın Trakai'deki üç kaleden oluşan kale kompleksi, 27 km uzaklıktaki başkent Vilnius'tan keşif için oldukça önemli bir rotadır.

Litvanya ortaçağ yöneticileri, bölge idari ve savunma amaçlı olarak önemli olduğundan bu kaleleri inşa etmişlerdir. Burası çevreyi yürüyerek dolaşmak isteyenler ve su sporları sevenler için bir rekreasyon alanıdır.

Arnavutluk'taki Gjirokastra Kalesi

Gjirokastra
Gjirokastra

UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak korunan Arnavutluk'un "Müze Şehri" Gjirokastra, "Gümüş Kale" olarak bilinen 12. yüzyıldan kalma Gjirokastra Kalesi'ne ev sahipliği yapıyor. Beş kuleye ve eve, yeni Gjirokastra Müzesi'ne, bir saat kulesine, bir kiliseye, bir sarnıça, Ulusal Folk Festivali sahnesine ve daha birçok ilgi alanına sahiptir.

Moskova'daki Kremlin

Red Square - Kremlin
Red Square

"Kremlin" kelimesi "şehir içindeki kale" anlamına gelir. Sur duvarlarıyla çevrili olan Moskova'daki Kremlin, Rusya'nın kraliyet liderlerinin ikametgahı olan birçok saray içermektedir.

Büyük Kremlin Sarayı ve Terem Sarayı, duvarların içinde iki saraydır. Kremlin'in içerisinde Zırh Odası, katedraller ve Kızıl Meydan yer almaktadır.

Çek Cumhuriyeti kaleleri

Karlštejn
Karlštejn 

Hem Çek Cumhuriyeti'nde hem de başkent Prag'da ve seçkin Çek kırsalında kaleler göreceksiniz.

Taç mücevherlerinin Bohemya kralları tarafından nasıl korunduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Prag'ın hemen dışındaki Karlstejn Kalesi'ni ziyaret edin.

Bir diğer favori kale ve Rönesans tarzı gözetleme kulesi içeren Cesky Krumlov'un 13. yüzyıldan kalma tahkimatıdır. Kulenin yüksek noktasından, kartpostal-köy manzarasının ve tepelerin mükemmel manzarasını görebilirsiniz.

Doğu Avrupa kale otelleri

Reszel
Reszel

Doğu Avrupa'nın kale otellerinden birinde romantik ve lüks bir hafta sonu geçirin. Bu oteller ziyaretçilere kraliyet muamelesi yapıyor. Çoğu kaplıca, ata binme ve otantik antikalarla ya da yüksek kaliteli dönemin kopyalarıyla süslenmiş süitler ile tatil veya balayı paketleri sunabiliyor.

Örneğin, Kuzey Polonya'daki Reszel Kalesi, 14. yüzyıla kadar uzanıyor. Şu anda, modern bir otel, ilgi çekici hikayesi olan bir tarihe sahiptir. 1780'de kalenin bir kısmı hapishaneye uyarlandı. 1806'da, bir yangın, ortaçağ kalesini tahrip etti. Kale 1822'de yeniden inşa edildi, sonra bir Lutheran kilisesi olarak kullanıldı. Savaşların döneminde kale bir müzeyi de barındırıyordu.

Doğu Avrupa'nın kaleleri / Yüzlerce yıllık doku yazımız burada son buldu. Daha farklı gezi içerikleri için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz: https://2ladd.com/k/gezi/

Ortalama puan: / 5. Oy sayısı: