Paul Dirac: Hayatı, antimaddenin keşfi ve ödülleri

“Tanrı dünyanın yaratılmasında güzel bir matematik kullandı”, Paul Dirac

İngiliz kuramsal fizikçi Paul Dirac kuantum mekaniğine geniş katkılar sağlamıştır. Özellikle ilkeleri içsel olarak tutarlı hale getirmek için gereken matematiksel kavram ve teknikleri formülleştirmesiyle bilinir. Paul Dirac, Erwin Schrodinger ile birlikte "atom teorisinin yeni üretken formlarını keşfettiği için" 1933 Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü.

Antimaddeyi keşfeden bilim insanı Paul Dirac

Paul Dirac
Paul Dirac
 • Tam isim: Paul Adrien Maurice Dirac
 • Doğum: 8 Ağustos 1902, Bristol, İngiltere'de
 • Eşi: Margit "Manci" Wigner, 1937
 • Çocuklar: Judith & Gabriel (Paul'un Margit'ten evlat edindiği çocukları), Mary Elizabeth ve Florence Monica.
 • Ölüm: 20 Ekim 1984, Tallahassee, Florida'da

Erken eğitimi

Dirac, 1921'de Bristol Üniversitesi'nden mühendislik derecesi aldı. En yüksek notu almasına ve Cambridge'deki St. John's College'a kabul edilmesine rağmen, kazandığı 70 pound burs, Cambridge'de yaşamasını desteklemek için yetersizdi. Birinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan depresyon, bir mühendis olarak iş bulmasını zorlaştırdı. Bu nedenle Bristol Üniversitesi'nde matematik alanında lisans derecesi alma teklifini kabul etmeyi seçti.

1923 yılında matematik diplomasıyla mezun oldu ve nihayet genel görelilik üzerine odaklanarak fizik çalışmalarına başlamak için Cambridge'e taşınmasına olanak sağlayan başka bir burs aldı. 1926'da kuantum mekaniğine ilişkin dünyanın ilk tezini yayımlayarak doktora derecesi kazandı.

Bilime başlıca katkıları

Paul Dirac
"Tanrı dünyanın yaratılmasında güzel bir matematik kullandı"

Paul Dirac'ın pek çok konuya dair araştırma ilgisi vardı ve çalışmalarında inanılmaz derecede verimliydi. 1926'da yayımladığı doktora tezi ile kuantum dalga fonksiyonunu tekrar ele aldı. Sonuçları daha önceki klasik (yani kuantum olmayan) yöntemlerle benzerdi. Bunun için Werner Heisenberg ve Edwin Schrodinger'in çalışmalarını örnek aldı.

Paul Dirac ve büyük keşfi

Bu çerçeveden yola çıkarak, 1928'de elektronun göreceli kuantum mekaniksel denklemini temsil eden Dirac denklemini oluşturdu. Bu denklemdeki önemli noktalardan biri, bir elektron ile tam olarak aynı gibi görünen ancak negatif bir elektrik yükünden ziyade pozitif yüklü başka bir potansiyel parçacığa işaret eden bir sonucu öngörmesiydi.

Bu sonuçtan sonra Dirac 1932 yılında Carl Anderson tarafından keşfedilecek olan ilk anti madde partikülü pozitronun varlığını öngördü.

1930'da Dirac, yaklaşık bir yüzyıldır kuantum mekaniği konusundaki en önemli ders kitaplarından biri olan Kuantum Mekaniği Prensipleri kitabını yayımladı. Heisenberg ve Schrodinger'in çalışmaları da dahil olmak üzere o sırada kuantum mekaniğine çeşitli yaklaşımlar sunmanın yanı sıra sahada standart hale gelen bra-ket notasyonunu buldu. Ayrıca kuantum mekaniğinden doğan süreksizleri çözmeye yarayan Dirac delta fonksiyonu matematiksel yöntemini geliştirdi.

Dirac ayrıca manyetik monopollerin varlığını da göz önüne aldı; doğada tespit edilmeleri durumunda kuantum fiziğine dair ilginç etkileri görülecekti. Bugüne kadar tespit edilmediler ancak çalışmaları fizikçilere onları araştırmaları için ilham vermeye devam ediyor.

Onurlar ve ödüller

 • 1930 – Kraliyet Topluluğu Üyesi seçildi.
 • 1933 – Nobel Fizik Ödülü
 • 1939 – Kraliyet Cemiyeti Kraliyet Madalyası (Kraliçe Madalyası olarak da bilinir)
 • 1948 – Amerikan Fiziksel Toplumunun Onursal Üyesi
 • 1952 – Copley Madalyası
 • 1952 – Max Planck Madalyası
 • 1969 – J. Robert Oppenheimer Anma Ödülü (açılış)
 • 1971 – Londra Fizik Enstitüsü Onursal Üyesi, Londra
 • 1973 – Başarı Nişanı Üyesi

Paul Dirac'a bir keresinde şövalyelik teklif edilmiş ancak ilk adıyla (yani sadece Sör Paul olarak) ele alınmasını istemediği için bu teklifi geri çevirmiştir.

Paul Dirac: Hayatı, antimaddenin keşfi ve ödülleri yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz: https://2ladd.com/k/bilim-teknoloji/

Ortalama puan: / 5. Oy sayısı: