Kategoriler
Tarih & Kültür

Britanya Kralı VI. George ve filme konu olan hayatı

Kral VI. George (Prens Albert Frederick Arthur George; 14 Aralık 1895 – 6 Şubat 1952) İngiltere Kralı, İngiliz Milletler Topluluğu Başkanı ve Hindistan'ın son imparatorudur. Büyük kardeşi VIII. Edward’ın çekilmesinin ardından tahtta çıktı. İngiltere'nin en uzun hükümdarı Kraliçe II. Elizabeth'in babasıdır.

Britanya Kralı VI. George'un biyografisi

Kral VI. George hakkında hızlı bilgiler:

  • Tam isim: Albert Frederick Arthur George
  • Bilinir: Erkek kardeşi VIII. Edward'ın çekilmesini takiben, 1936-1952 arasında İngiltere Kralı olarak görev yaptı. Saltanatında İngiltere'nin II. Dünya Savaşı'ndaki zaferinin yanı sıra İngiliz İmparatorluğu'nun sona erdiğini de gördü.
  • Doğdu: 14 Aralık 1895, Norfolk, İngiltere.
  • Öldü: 6 Şubat 1952 Norfolk, İngiltere.
  • Eşi: Kraliçe Elizabeth ya da Leydi Elizabeth Bowes-Lyon
  • Çocukları: Prenses Elizabeth, daha sonra Kraliçe Elizabeth II (d. 1926) ve Prenses Margaret (1930-2002)

Erken yaşamı

Kral olana kadar Albert olarak tanınan VI. George, daha sonraları York Dükü olarak bilenecek Prens George ve Teck Mary'nin oğlu olarak dünyaya geldi. Ondan bir yıl önce doğan kardeşi Edward'dan sonra ailenin ikinci oğuluydu. Doğum günü büyük büyükbabası Prens Albert'in ölümünün 34. yıldönümüne denk gelmişti. Prensi onurlandırmak ve Albert o gün doğduğu için üzüldüğü bildirilen Kraliçe Victoria'yı sevindirmek için aile oğullarına bu adı verdi. Galler prensi büyük babası (VII. Edward) gibi o da aile arasında “Bertie” olarak biliniyordu.

Albert çocukluğunda eğri dizleri ve kronik mide rahatsızlıkları da dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarından muzdaripti. Ayrıca hayatının geri kalanında mücadele edeceği kekemeliği ilerledi. Birçok kraliyet ailesinin ikinci oğlu gibi, Albert on dört yaşındayken Kraliyet Deniz Koleji'ne katılmaya başladı; o da askeri bir kariyer bekliyordu. Erken dönemlerinde zorluk çekmesine rağmen mücadele etti ve eğitiminde başarılı oldu. 1913'te gemide eğitim almaya başladı.

York Dükü

Prenses Margaret, Kraliçe II. Elizabeth, Anne Kraliçe Elizabeth ve Kral VI. George

Albert'in babası V. George 1910'da kral oldu ve Albert kardeşi Edward'ın arkasında tahtın ikinci varisi haline geldi. Abisi halk arasında sıkça parti yapan biri olarak tanınmıştı. Bu dönemde Albert I. Dünya Savaşı'nın çıkmasıyla tam teşekküllü denizcilik kariyerine başladı. 1913 yılında acil bir apendektomi ameliyatı geçirmiş olmasına rağmen, savaşın en büyük deniz mücadelesi Jutland Savaşı'nın harekat raporuna ismi eklendi.

Albert 1917'de ülser ameliyatı oldu ancak sonunda Kraliyet Hava Kuvvetlerine transfer edildi ve tam sertifikalı bir pilot olan ilk kraliyet üyesiydi. Savaşın zorlu günlerinde Fransa'ya gönderildi ve 1919'da savaş sona erdikten sonra teşekküllü bir RAF pilotu oldu ve filo liderliğine terfi etti. 1920'de York Dükü yapıldı, bu sırada kekemelik ile devam eden mücadelesi halk konuşmaları yapmasını zorlaştırmasına rağmen daha fazla kamu görevi almaya başladı.

Aynı yıl Albert'in yolu ilk kez çocukluğunda tanıdığı Kont Kızı ve Strathmore ve Kinghorne'un Kontes'i Lady Elizabeth Bowes-Lyon ile kesişti. Hemen ona aşık oldu, ama evliliğe giden yol o kadar kolay değildi. Evlenme teklifini 1921 ve 1922'de iki kez redetti çünkü kraliyet üyesi olmak için gereken fedakarlığı yapmak istediğinden emin değildi. Ancak 1923'te kabul etti ve ikili 26 Nisan 1923'te evlendi. Kızları Elizabeth ve Margaret sırasıyla 1926 ve 1930'da doğdular.

Tahta yükselişi

Albert ve Elizabeth tercihlerine göre nispeten sessiz bir yaşam sürdüler. Halk konuşmaları yapması gereken Albert bu amaçla nefes alma ve vokal tekniklerinden faydalanacağı konuşma terapisti Lionel Logue'u işe aldı.

Logue'un Albert'e verdiği eğitim 2010'da Oscar ödüllü The King's Speech (Zoraki Kral) filmine konu olmuştur.

Albert, çalışma koşullarının iyileştirilmesine destek verdi. Endüstriyel Refah Derneği Başkanı olarak görev yaptı ve 1921'den II. Dünya Savaşı'nın başlamasına kadar geniş sosyo-ekonomik arka planları olan çocuklar için bir dizi yaz kampı düzenledi.

1936'da V. George öldü ve Albert'in erkek kardeşi Edward, Kral VIII. Edward oldu. Edward, ilk kocasını boşamış ve ikinci kocasını da boşama sürecinde olan Amerikalı Wallis Simpson'la evlenmek istediği için tartışmalara neden oldu. Daha sonra yönetimsel kriz patlak verdi ve Edward, Wallis'den vazgeçmek yerine tahtan çekilmeyi tercih etti. 10 Aralık 1936'da bunu yaptı. Edward evlenmemiş ve çocuksuz olduğundan, kral Albert oldu ve babasının onuruna VI. George adını aldı. Kendisi 12 Mayıs 1937'de Westminster Manastırı'nda taç giydi, bu tarih önce VIII. Edward için planlanmıştı.

Kardeşi Edward'ın tahtan alınmasının asıl nedeni Nazi sempatizanlığı olmuştur.

Kral VI. George hemen kendini İngiltere’nin Hitler’in Avrupa'daki ilerlemesi ile ilgili tartışmaların arasında buldu. Başbakan Neville Chamberlain temyiz politikası izlemeye devam etti ve kral anayasal olarak ona destek vermek zorunda kaldı. 1939’un başlarında kral ve kraliçe Kanada’yı ziyaret etti, böylece VI. George bunu yapan ilk İngiliz hükümdarı oldu. Aynı seyahatte ABD'yi ziyaret ettiler ve Başkan Franklin D. Roosevelt ile ilerleyen yıllardaki Amerikan-İngiliz ilişkilerini sağlamlaştırmaya yardımcı olacak bir ilişki kurdular.

II. Dünya Savaşı

3 Eylül 1939'da Almanya, Polonya'yı işgaliyle ilgili ültimatomlara cevap vermedi. Böylece Birleşik Krallık ve Avrupalı ​​müttefikler Almanya'ya savaş ilan etti. Alman Luftwaffe tarafından sürekli yapılan hava baskınlarına rağmen, kraliyet ailesi II. Dünya Savaşı boyunca Londra'daki resmi ikametgahlarında kaldı. Ancak aslında günlerini Buckingham Sarayı ve Windsor Kalesi arasında geçirdiler.

1940 yılında Winston Churchill başbakanlık görevini devraldı. O ve Kral VI. George'un ilk başta sert bir ilişkileri olmasına rağmen, kısa süre içinde İngiltere'nin savaş yıllarını başarıyla atlatmasına yardımcı olacak mükemmel bir ilişki geliştirdiler. Kral ve kraliçe halkın moralini korumak için birçok ziyaret ve katılım gerçekleştirdi, böylece monarşinin popülerliği arttı. Savaş 1945'te sona erdi ve Londra ertesi yıl Birleşmiş Milletler'in ilk meclis toplantısına ev sahipliği yaptı. Açılış konuşmasında VI. George vardı.

Daha sonraki yılları ve bıraktıkları

Savaştan sonraki yıllarda Kral VI. George kendi halkının ve imparatorluğunun meselelerine döndü, bu da dünya sahnesindeki etkisini ve gücünü azalttı. Hindistan ve Pakistan 1947’de bağımsızlıklarını ilan ettiler ve İrlanda 1948’de İngiliz Milletler Topluluğu’unu tamamen terk etti. Hindistan'ın cumhuriyet haline gelmesiyle VI. George'un unvanı değişti: İngiliz Milletler Topluluğu Başkanı oldu.

Kral VI. George, yaşamı boyunca sağlık sorunları yaşadı ve savaşın yarattığı stres ile ağır sigara içme alışkanlıklarının birleşimi 1940'ların sonlarında bir dizi büyük sağlık problemine yol açtı. Akciğer kanseri, arteriyoskleroz ve diğer hastalıkları neticesinde çok sayıda ameliyat geçirdi. Varisi olan Prenses Elizabeth Edinburgh Dükü kocası Philip ile yeni evlenmiş ve bir aile kurmuş olmasına rağmen babasının görevlerini giderek daha fazla üstlendi.

6 Şubat 1952 sabahı Kral VI. George, Sandringham'daki odasında uykusunda öldü. Kızı Elizabeth 25 yaşında Kraliçe II. Elizabeth oldu; tüm zamanların en çok hüküm süren kraliçesi haline geldi. Babası St. George's Chapel'a gömüldü ve eşi Kraliçe Elizabeth (Queen Mother) ile küçük kızı Margaret’in kalıntıları o zamandan bu yana onunla beraber yatmaktadır. Kral VI. George'un asla kral olmaması gerekiyordu, ancak İngiltere'nin sonraki yıllarında emperyal bir güç olarak hüküm sürdü ve ulusu tarihin en tehlikeli dönemlerinden birini gördü.