Whey Protein nedir? İnsan vücudu için muhteşem bir takviye

İnsan vücudunun temel ihtiyacı proteini dışarıdan takviye olarak kullanmanın avantajları

Whey Protein'in yararları hakkında konuşalım. Yağ yakmak, yağsız kas kazanmak, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve hastalıkları önlemek istiyorsanız, Whey Protein'den başka bir yere bakmayın. Whey Protein çok etkilidir çünkü diğer gıda türlerinden veya takviyesinden daha yüksek oranda emilebilir bir protein kaynağı sağlar ve sindirimi kolaydır. Hiç şüphe yok ki bugün piyasadaki en popüler protein takviyelerinden biri haline geldi.

Whey Protein gibi protein tozlarıyla vücudunuzu takviye etmenin faydaları hakkında hala kafanız karışıksa, proteinin hücrelerinizi ve dokularınızı yeniden inşa etmek, vücut sıvılarını dengede tutmak, enzim fonksiyonlarını korumak, sinirlerinizi ve kas kasılmasını desteklemek, cildinizin, saçınızın ve tırnaklarınızın sağlığı üstünde 1. dereceden etki gösterdiğini bilmelisiniz. Açıkçası, diyetinizde yeterli miktarda protein almanız çok önemlidir ve yüksek kaliteli protein tozları kullanmak, diyetinize çok daha fazla kalori veya karbonhidrat eklemeden daha fazla protein tüketmenin harika bir yoludur.

Whey Protein nedir?

Whey Protein, kas geliştirici etkileri nedeniyle sporcular ve vücut geliştiriciler için en popüler proteinlerden biridir. Sadece kas inşa etmek ve vücudunuzun kompozisyonunu geliştirmek için çalışmakla kalmaz, egzersiz sonrası parçalanmış ve gerilmiş kasların iyileşmesini de hızlandırır.

Gıda Bilimi Dergisi'nde yayınlanan araştırmaya göre, Whey Protein, amino asit içeriği ve hızlı sindirilebilirliği nedeniyle en yüksek kalitedeki proteinlerden biridir. İyileşmesi, yeniden yapılandırılması ve büyümesi için kaslarınıza yardımcı olmak için hızlı bir şekilde çalışır.

Sütte iki tür protein bulunur: Whey protein ve kazein. Whey Protein, peynir üretim işleminden sonra kalan sütün sıvısıdır.

"Whey Protein" terimi, sıvıdan ayrılan ve protein, laktoz, mineraller, immünoglobülinler ve az miktarda yağın bir kombinasyonundan oluşan karmaşık bir maddeyi ifade eder. Ancak, öncelikle peynir altı suyunda bulunan ve yağ kaybı ve yağsız kas yapımında süper bir besin haline gelen protein ve yüksek oranda biyoaktif peptitler olarak da tanımlanabilir.

Whey Protein türleri

İşleniş yöntemiyle ayırt edilen üç ana Whey Protein türü var:

 • Whey Protein konsantresi: Bu, peynir yağı proteininin en iyi ve en az işlenmiş şeklidir, çünkü düşük yağ ve kolesterol seviyeleri ve laktoz şeklinde daha yüksek düzeyde biyoaktif bileşikler içerir. Minimum düzeyde işlendiğinden, peynir altı suyunda doğal olarak bulunan ve sağlığımızı kontrol eden besinleri korur. Whey Protein konsantresinin laktoz ve yağ içeriğinden dolayı diğer peynir altı suyu proteinlerinden daha tatmin edici bir tada sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
 • Whey Protein izolatı: Whey Protein izolatı, peynir altı suyu proteini konsantresinde bulunan karbonhidratların ve yağların çoğunun ortadan kaldırılması için ileri işlemlerden geçirilir. İzolatlar yaklaşık yüzde 90 veya daha fazla oranda protein içeriyor. Whey Protein izolatı, konsantrasyonlardan daha düşük laktoz içeriğine de sahiplerdir.
 • Whey Protein hidrolizatı: Whey Protein izolatı hidrolize edildiğinde, daha büyük proteinler daha küçük ve sindirilebilir parçalara ayrılır. Hidrolizatlardaki proteinler ısı, enzimler veya asitlerle parçalanabilir. Hidrolizatların daha hızlı emilmesi sayesinde yağsız kas geliştirmek isteyen sporculara yardımcı olan kandaki insülin seviyelerini yükseltirler.

Whey Protein ve vücudunuza nasıl faydaları olabileceği ile ilgili bazı genel sorular:

Whey Protein'i nasıl kullanabilirsiniz?

Whey Protein kurutulur ve toz halinde satılır ve sıvı ekleyerek kolayca tüketilir. Whey Protein'i kullanmak için, herhangi bir shaker'a bir ölçek (yaklaşık 28 gram) yüksek kaliteli bir toz ekleyin. Mesela, antrenmandan sonra ve kahvaltıda birer ölçek Whey Protein içebilirsiniz. Protein içecekleri tüketmek, günlük protein tüketiminizi artırmak, kilo vermek, kas kütlesi oluşturmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için kolay ve en hızlı yoldur.

Whey Protein izolatı nedir?

Whey Protein izolatı, yağ takviyesinden alındığında ve biyolojik olarak aktifleştirilmiş bileşiklerde daha düşük olduğu zamandır. Whey Protein izolatının, yüzde 90'a kadar daha yüksek protein konsantrasyonları içeren, mevcut en saf protein kaynağı olduğu bilinmesine rağmen, izolatlarla ilgili sorun üretim tekniği nedeniyle, proteinlerin sindirim sisteminizi daha da zorlaştırarak denatüre olabilmesidir. Denatürasyon işlemi, protein yapılarının parçalara ayrılmasını ve peptid bağlarını kaybetmeyi içerir, böylece proteinin etkinliğini azaltır.

Yukarıda bahsedildiği gibi, peynir altı suyu protein konsantresi veya peynir altı suyu izolatlarından daha az alerjik olduğu bilinen peynir altı suyu hidrolizatları adı verilen bir peynir altı suyu türü de vardır. Ancak bugüne kadar en fazla işlenmiş peynir altı suyu proteini türü ve içindeki proteinler de denatüre edilmiştir.

Protein tozları bizler için yararlı mı?

Yaygın bir soru, Whey Protein tozunun sizin için iyi olup olmadığıdır. Neredeyse herkes bir protein içeceğini rahatlıkla tüketebilir. Yüksek kaliteli protein tozları, antioksidanlar ve amino asitler dahil olmak üzere birçok faydalı besin içerir. Araştırmalar, özellikle sporcuların, sert egzersizlerden sonra kas iyileşmesini sağlamak için protein tüketimini arttırmaları gerektiğini göstermektedir. Ayrıca, doğal protein tozlarıyla vücudu takviye etmek enerji seviyenizi artırabilir ve açlığı azaltabilir.

Ancak, herhangi bir protein içeceğinin etkinliği, protein tozunuzun kalitesine bağlıdır, bu nedenle organik, otlarla beslenen peynir altı suyu konsantresini tercih edin ve suni malzemelerle yapılan peynir altı suyu izolatlarından ve tozlarından kaçının.

Protein içecekleri gerçekten işe yarıyor mu?

Protein içecekleri yağsız kas kütlesi oluşturmanıza, kas kaybını azaltmanıza ve açlığı ya da yeme isteğinizi kontrol etmenize yardımcı olur. Araştırmalar, bir yemekten hemen önce bir peynir altı suyu proteini içmenin, kan şekeri seviyelerinizi düzenlemeye ve açlık seviyenizi düşürmenize yardımcı olacağını, böylece daha az yemek yiyebileceğinizi göstermektedir. Birçok çalışma ayrıca protein takviyesinin kas fonksiyonunun ve atletik performansın iyileşmesini desteklediğini ve enerji seviyelerini artırdığını kanıtlamaktadır.

Whey protein kazein proteininden ne kadar farklıdır?

Whey protein ve kazein, sütte bulunan proteinlerdir. 100 mililitre inek sütünde yaklaşık 3,5 gram protein bulunur; bunun içinde kazein yüzde 80 ve proteinde yüzde 20'sini oluşturuyor. Whey protein, kazein proteininden daha yüksek oranda dallanmış zincirli amino asit oranına sahiptir ve bu da peynir altı suyunun kazeinden daha hızlı protein sentezini arttırmasını sağlar. Araştırmalar peynir altı suyu proteininin de daha fazla çözünürlüğe sahip olduğunu ve kazein proteininden daha hızlı sindirildiğini göstermektedir.

Whey Protein besin değerleri

USDA'ya göre, bir ölçek (28 gram) Whey Protein tozu kabaca aşağıdakileri içerir:

 • 100 kalori
 • 5 gram karbonhidrat
 • 20 gram protein
 • 1,5 gram yağ
 • 1 gram lif
 • 3,5 gram şeker

Whey protein bileşenleri, yüksek düzeyde esansiyel ve dallanmış zincirli amino asitler sağlıyor. Peynir altı suyu proteinine birçok faydalı özelliğini veren bu proteinlerin biyoaktivitesidir. Sistein, peynir altı suyu proteininde bolca bulunan bir amino asittir. Sistein aşırı derecede faydalıdır çünkü kanser ve oksidatif stresin neden olduğu hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilecek önemli bir antioksidan olan glutation seviyelerini arttırır. Araştırmalar peynir altı suyunda bulunan dallanmış zincirli amino asitlerin, sağlığın korunmasında önemli bir rol oynadığını, çünkü dokunun korunmasını teşvik ettiklerini ve egzersiz sırasında kas parçalanmasını önlediklerini gösteriyor.

Whey protein bileşenlerinin yararlarından yararlanmak için, mümkün olan en iyi kaynağı seçmelisiniz. Whey protein satın alırken, otların beslediği ineklerden gelen peynir altı suyu konsantresini tercih edin. Doğal veya organik olan ve tamamen hormonlardan, böcek ilaçlarından, yapay maddelerden, glüten ve genetiği değiştirilmiş organizmalardan arınmış bir whey protein tozu arayın.

Whey protein izolatı gibi işlenmiş peynir altı suyu proteinlerinden kaçının. Bazı izolatların, ürünü etkisiz hale getiren denatüre proteinler içerdiğini unutmayın. Ayrıca, daha ucuz peynir altı suyu proteini izolatları sıklıkla sindirim sistemi üzerinde zorluklar çıkaran ve nörotoksik olabilen yapay tatlandırıcılar içerir. Otla beslenen ineklerden elde edilen organik peynir altı suyu konsantresi size birçok vücut fonksiyonunu destekleyen immünoglobulinler ve mineraller gibi en büyük miktarda bileşikler verecektir.

Whey Protein ve önemli yararları

Kuvveti artırır ve kas inşa eder

Whey protein, karbonhidratlardan veya yağlardan ekstra kalori almaksızın diyetinize protein eklemenin en etkili yoludur. Tipik olarak yüzde 80 ile yüzde 90 arasında protein içerir, bu da vücuda bir egzersizden sonra hızla iyileşirken kas ve güç oluşturması için gerekenleri sağlar.

Yukarıda belirtilen Gıda Bilimi Dergisi'nde yayınlanan araştırmaya göre, Whey protein kas sentezini hem kazein hem de soya proteini ürünlerinden daha fazla uyarmaktadır. Araştırmacılar, diyetinize ek protein eklenmesinin, özellikle direnç veya patlama antremanı ile eşleştiğinde – kas kütlesindeki kazançları artırmaya yardımcı olabileceğini, kalori kısıtlaması sırasında bile kas kütlesini koruduğunu ve yaşlandıkça doğal kas kaybını yavaşlattığını belirtti.

Yağ yakımını tetikler

Amerikan Beslenme Koleji Dergisi'nde yayınlanan 2014 tarihli bir meta-analiz, dirençli ve dirençsiz egzersizle peynir altı suyu proteininin vücut ağırlığı ve vücut kompozisyonu üzerindeki etkisini incelemiştir. Araştırmacılar, Whey protein takviye eden yetişkinlerin vücut yağında ve vücut ağırlığında önemli düşüşler yaşadığını tespit etti. Whey protein takviyesini direnç egzersizi ile birleştiren yetişkinler arasında sonuçlar daha da belirgindi.

Beslenme ve Metabolizma bölümünde yayınlanan bir çalışmada, kalori alımını günde 500 kalori azaltan katılımcılar tarafından alındığında kaliteli bir peynir altı suyu desteğinin etkisi değerlendirildi. Kalori alımını 500 kalori azaltan kontrol grubu katılımcılarına kıyasla, her iki grup da önemli miktarda ağırlık kaybetti, ancak whey protein ile takviye edilen grup, vücut yağını kaybetti ve yağsız kasın daha fazla korunması sağlandı.

Açlık hissini azaltır

Peynir altı suyu proteini hem ghrelin hem de leptini, iştahınızı düzenlemeye yardımcı olan iki hormonu etkiliyor gibi görünmektedir. Leptin öncelikle, besin alımını bastırmaya yardımcı olan enerji dengesini etkilerken, gherlin açlığı düzenler ve öğün başlangıcında rol oynar. Bu hormonlar vücudunuza ne zaman yemesi gerektiğini söylemek için birlikte çalışır. Araştırmalar, obez hastalarda, dolaşımdaki leptin seviyelerinin tipik olarak arttığını, ghrelin seviyelerinin de azaldığını göstermektedir. Peynir altı suyu, leptin ve grelin salgılanmasını dengelemeye yardımcı olur, böylece açlık isteklerini azaltır ve fazla yemeyi bırakmanıza yardımcı olur.

Akdeniz Beslenme ve Metabolizma Dergisi'nde yayınlanan 2013 tarihli bir araştırma, whey proteinin çeşitli fizyolojik mekanizmaların bir sonucu olarak kalori alımını azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu. Whey protein'deki amino asit içeriği araştırmacılara göre tokluğu etkileyen ana faktördür.

Ayrıca, peynir altı suyunun doygunluk ve besin alımı üzerindeki etkisine, grelin ve diğer doygunluğu tetikleyen hormonların salınması aracılık eder. Bu hormonlar, protein tüketiminden sonra gastrointestinal sistemde salınır, bu da peynir altı suyu proteini ile takviye edildiğinde gıda alımını baskılayabilir.

Kan şekerini stabilize eder

Peynir altı suyu, yüksek glisemik indeksi olan yemeklerden hemen önce tüketildiğinde kan şekeri seviyelerini stabilize edebilir. İnsülin üretimini uyarır ve kan şekeri seviyelerinde dramatik ani yükselmeleri önler.

Dünya Diyabet Dergisi'nde yayınlanan araştırmaya göre, diyabet semptomlarının tedavisinde whey protein kullanılabilir. Gastrik boşalmayı yavaşlatır, yemekten sonra salınan incretin gibi insülin ve bağırsak hormonlarını uyarır ve kan şekeri seviyesini düşürmeye çalışır. Whey protein, yemekten sonra ve özellikle yemekten birkaç dakika önce tüketildiğinde kan şekeri seviyesini doğal olarak azaltabilir. (13)

Enerjiyi artırır

Whey protein, egzersiz veya ağır aktivite sırasında bir enerji kaynağı olan glikojeni arttırır ve enerji dengesini etkileyen bir hormon olan leptinin etkisini artırır. Ayrıca, peynir altı suyu vücut tarafından kolayca sindirilip erişilebildiği için, hızla enerjiye dönüştürülür ve enerji seviyelerinin doğal olarak artmasına yardımcı olabilir.

Spor Bilimi ve Tıbbı Dergisi'nde yayınlanan 2013 tarihli bir araştırma, kadınların direnç eğitiminden sonra whey protein tüketirken performans verilerinde artış yaşadıklarını tespit etti. Kadın basketbolcularda test edilen performans verilerinden bazıları çeviklik koşusu, dikey atlama ve kas dayanıklılığıydı. Gelişmiş enerji seviyeleri ve performans, whey protein'de bulunan amino asitlerden kaynaklanmaktadır. Vücutta yeterli miktarda amino asit bulunmadığında, egzersiz sonrası kas kaybı ve gecikmiş kas iyileşmesi yaşarsınız.

Spor ve Egzersizde Tıp ve Bilim'de yayınlanan 2014 çalışmasında, bilim adamları, antreman eğitimi sırasında peynir altı suyu proteininin 40 fareye etkisini değerlendirdi. Sonuç olarak Whey protein takviyesinin egzersiz performansını, kuvveti ve vücut kompozisyonunu iyileştirdiği kanıtlandı.

Glutatyon üretiminde artış

Whey proteini, vücudunuzun her hücresinde bulunan ana antioksidan olan glutatyon üretimini artırmaya yardımcı olur. Araştırmalar peynir altı suyu proteininin, glutatyonun sentezi için gerekli olan bir amino asit olan sistein bakımından zengin olduğunu göstermektedir. Ohio Eyalet Üniversitesi'nden bilim adamları, hidrolize edilmiş peynir altı suyu proteini izolatı ile takviye etmenin hücre içi glutation konsantrasyonlarını yüzde 64 artırdığını buldular.

Glutatyon, Parkinson ve Alzheimer gibi hücre hasarı, kanser ve yaşlanma hastalıklarına neden olan serbest radikallerin yok edilmesine yardımcı olur. Ayrıca vücudunuzun çevresel toksinlerden ve ilaç direncinden korunmasına yardımcı olur ve güçlü bir bağışıklık sistemi için kritik öneme sahiptir.

Bağışıklığı güçlendirir

Peynir altı suyu proteini glutation sentezini desteklediğinden bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Glutatyon ayrıca, C vitamini, CoQ10, ALA ve E vitamini gibi diğer antioksidanların etkinliğini de arttırır. Peynir altı suyu proteini ayrıca, bağışıklık fonksiyonunu olumlu yönde etkileyen ve antimikrobiyal aktivite gösteren D vitamini gibi bir dizi başka protein ve vitamin içerir.

Uluslararası Spor Beslenme Derneği Dergisi'nde yayınlanan araştırmaya göre, peynir altı suyu proteini egzersiz sonrası vücudun iyileşmesine yardımcı oluyor; bu da bağışıklık, oksidatif stres ve aşırı iltihaplanmanın önlenmesi için önemlidir. Peynir altı suyu sadece glutatyon üretimini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklık fonksiyonunu destekleyen L-arginin ve L-lisin, amino asitleri de içerir.

Kalp sağlığını iyileştirir

Çalışmalar peynir altı suyu proteininin kan basıncında ve arter sertliğinde bir azalma sağladığını ve lipit profillerini geliştirdiğini göstermektedir. Kaslarınızı koruyarak ve kilo vermenize yardımcı olarak kardiyovasküler risk faktörlerini azaltmak için çalışır. Vücut ağırlığındaki azalma, kalp hastalığı gibi şişmanlıkla ilgili sorunları azaltır.

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan 2016 çalışmasında, peynir altı suyu protein tozu veya maltodekstrin (kontrol) 8 hafta boyunca tüketilen 42 katılımcının kan basıncı değerlendirildi. Peynir altı suyu kullananlar, kan basıncında önemli bir düşüş yaşadı ve kan dolaşımını artırdı. Peynir altı suyu proteini de toplam kolesterol seviyesini düşürdü.

Ömrü uzatır

Peynir altı suyu proteini, yaşlanma ile ilişkili kas küçülmesini azaltarak ve açlığı artırmadan besin emilimini artırarak yaşam süresini arttırdığı bulunmuştur. Bu önemlidir, çünkü yaşlandıkça kemik kütlesini kaybedersiniz, hücre işlevi ve sindirim işleviniz düşer. Ancak, peynir altı suyunun tüm bu alanlardaki kaybı azalttığı ve yaşlanma sürecini yavaşlatan inanılmaz bir süper gıda olduğu görülmüştür.

Almanya'da yapılan bir araştırma, daha yaşlı yetişkinlerin peynir altı suyu proteini ile desteklendiğinde, kas proteini sentezi, kas kütlesi ve kas kuvveti üzerinde olumlu etkilere neden olduğunu bulmuştur.

Nutrients dergisinde yayınlanan 2016 çalışmasında, yaşlılar arasında artan protein alımının kas sağlığını iyileştirdiği, enerji dengesi ve kilo yönetimini sağladığı ve kardiyovasküler fonksiyonu desteklediği bulundu.

Whey Protein nasıl kullanılır?

Peynir altı suyu proteinini birçok doğal gıda veya eczanelerde ya da çevrim içi sitelerde toz formunda kolayca bulabilirsiniz. Peynir altı suyu proteini tozunu kullanmak için, su, badem sütü gibi herhangi bir sıvıya bir ölçek (veya yaklaşık 28 gram) ekleyin. Bu peynir altı suyu proteinini yulaf ezmesi veya yoğurt içine de de ekleyebilirsiniz.

Toz, bir sıvı ile karıştırıldığında sulanır. Bir karıştırıcı veya shaker kullanmak tozun karıştırılmasına ve yığınlar olmadan size kremsi veya köpüklü bir doku elde edilmesine yardımcı olur.

Peynir altı suyu proteinini ne zaman kullanabilirsiniz? Peynir altı suyu proteini kullanmak için en iyi zaman sabah, kahvaltı ve egzersiz sonrası. Antrenmandan yaklaşık 30 dakika sonra bir ölçek peynir altı suyu proteini alınması, kas iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olur. Yemekten 30 dakika önce
peynir altı suyu proteini almanız da faydalı olabilir. Bu sizi tok hissettirecek ve fazla yemek yemekten kaçınmanıza yardımcı olacak.

Whey Protein: Yan etkileri ve alınacak önlemler

Whey Protein kullanmak güvenli midir? Peynir altı suyu proteininin sağlığa olan faydalarına rağmen, süt alerjisi veya laktoz intoleransı olan kişilerce tüketilmemelidir.

Peki, Whey Protein tehlikeleri nelerdir? Laktoza duyarlılığınız varsa, peynir altı suyu proteini tükettikten sonra gaz, şişkinlik, kramp, yorgunluk, baş ağrısı ve sinirlilik yaşayabilirsiniz. İzolatörler gibi yapay tatlandırıcılar içeren peynir altı suyu ürünleri de yan etkilere neden olabilir, çünkü parçalanması daha zor olacağı için sindirim problemleri yaşatabilir.

Peynir altı suyu alerjiniz yoksa, en yüksek kalitede whey protein ürününü kullandığınızdan emin olun. Bu ürünlerin sindirimi daha kolay olacaktır çünkü daha az işlenir ve ilave yapay içerikler veya kimyasallar içermez.

Whey protein kullanamayan insanlar, bunun yerine soya proteini veya filizlenmiş kahverengi pirinç protein tozu gibi bir bitkisel protein tozu kullanmayı düşünmelidir. Ayrıca, yüksek proteinli gıdalar yemek, kas inşa etmek, enerji artırmak ve vücut yağını kaybetmek için son derece faydalı olabilir.

Son düşünceler

 • Whey Protein, peynir üretim işleminden sonra kalan sütün zemindeki sıvısıdır. Sıvıdan ayrılmış ve protein, laktoz, mineraller, immünoglobulinler ve az miktarda yağın bir kombinasyonundan oluşan karmaşık bir maddedir.
 • Protein bileşenleri, yüksek düzeyde esansiyel ve dallanmış zincirli amino asiti size sağlar. Peynir altı suyu proteinine birçok faydalı özelliğini veren ise bu proteinlerin biyoaktivitesidir.
 • Whey Protein sizin için gerekli mi? Güç artırma, kas inşası, yağ yakma, açlığı azaltma, kan şekeri seviyelerini dengeleme, enerjiyi geliştirme, glutatyon seviyelerini ve bağışıklığı güçlendirme ve ömrü uzatma kabiliyeti dahil olmak üzere bu tür bir protein tozunun birçok faydası vardır.
 • Doğru bir Whey Protein dozu ne olmalıdır? Antrenmandan otuz dakika önce veya yemeklerden 30 dakika önce bir ölçek (yaklaşık 28 gram) almak yararlı olabilir.
 • Doğal veya organik olan ve tamamen hormonlardan, böcek ilaçlarından, yapay maddelerden, glütenden ve genetiği değiştirilmiş organizmalardan arınmış bir peynir altı suyu protein tozu markasını araştırın. Ayrıca, whey protein izolatı gibi işlenen whey proteinlerinden de kaçının.

Whey Protein'in yararları (Daha fazla kas, daha az yağ!) yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz:
https://2ladd.com/k/bilim-teknoloji/