Yalan makinesi testi nasıl çalışır ve testten nasıl geçilir?

Ayakkabının içine raptiye koyarak terleme düzeyini etkilemeye çalışmak aslında etkili değildir

Bir yalan makinesi testi veya yalan dedektörü testi, bir deneğin dürüst olup olmadığını belirlemek için sorulara verdiği fizyolojik reaksiyonları analiz etmek için kullanılmaktadır. Testin doğruluğu, Ulusal Bilim Akademisi, ABD Teknoloji Değerlendirme Bürosu ve Amerikan Psikoloji Derneği gibi gruplar tarafından geniş çapta tartışılmıştır. Buna rağmen test düzenli olarak iş başvurusunda bulunanları taramak ve suçlu şüphelileri sorgulamak için kullanılmaktadır.

Yalan makinesi hakkında her şey

yalan makinesi testi
Yalan makinesi testi

Bir kişiye tüm soruları dürüstçe cevaplaması söyleniyor olsa da, test özellikle "beyaz yalanlara" verilen yanıtları ölçmek için tasarlanmıştır. Yani gerçekten dürüst insanlar da testte pozitif çıkma riski taşımaktadır. Bazı durumlarda insanlar belirli soruların gerçek cevaplarını gizlemek isteyebilir. Neyse ki böyle durumlarda yalan dedektörü testini geçmek zor değildir. Testi geçmenin ilk adımı nasıl çalıştığını anlamaktır.

Yalan makinesi testi nasıl çalışır?

yalan makinesi

Bir yalan dedektörü testi yalan poligrafa (yalan makinesine bağlı) olarak geçirilen zamandan daha fazlasını içerir. Test cihazı, kişi test merkezine girdiği anda gözlem yapmaya başlar. Yetenekli bir poligrafçı yalan söylemekle ilgili sözsüz ipuçlarını fark edebilir ve not alabilir. Bu yüzden ifadelerinizin neler anlattığını önemlidir.

Yalan makinesi, solunum hızı, kan basıncı, nabız hızı ve terlemeyi kaydeder. Daha karmaşık makineler, beynin manyetik rezonans görüntülemesini (MRI) ele alır. Alakasız, tanısal ve ilgili sorulara verilen fizyolojik tepkiler yalanları tanımlamak için karşılaştırılır. Sorular iki ila üç kez tekrarlanabilir. Denekten, denetçiden temel değerleri belirlemesine yardımcı olmak için bilerek yalan söylemesi istenebilir. Test tipik olarak arka plan değerlendirmesi, tıbbi geçmiş, testin açıklanması, gerçek yalan makinesi ve izleme dahil olmak üzere bir ila üç saatte tamamlanır.

Çoğu tavsiye fazla etkili değildir

İnternet, yalan söyleme testini geçmenin yolları hakkında tavsiyelerle doludur ancak bu fikirlerin çoğu çok etkili değildir. Örneğin, dilinizi ısırmak ya da kan basıncını etkilemek için ayakkabının içine raptiye koyarak acıyı kullanmak terleme düzeylerini etkilemeyecektir. Benzer şekilde, doğru söylerken bir yalan hayal etmek ve yalan söylerken gerçeği hayal etmek işe yaramaz çünkü yalanlar ve doğrular arasında farklar oluşturur. Zira testin temelini gerçek ile yalanlar arasındaki oluşturur.

Testi geçmenin 2 yolu

Temel olarak, testi geçmenin iki iyi yolu vardır:

  • Ne olursa olsun, tamamen sakin olmak. Not: Çoğu insan bu konuda ustalaşamaz.
  • Tüm test boyunca kendinden geçmiş olmaya çalışmak.

Denenecek 7 ipucu

Pek çok insan, yalan söyleme niyetinde olsun olmasın yalan söyleme testine girerken gergindir. Sinirlere verilen fiziksel tepkiler çoğunlukla yalan detektörünü kandıramaz. Testi yenmenin temelinde akıl oyunları yatmaktadır, bu da fiziksel tepkileri etkiler. İşte bazı ipuçları:

  • Eğer testi geçmek istiyorsanız, en iyi seçeneğiniz tüm test boyunca üzgün, korkulu ve kafası karışmış olmaktır. Amaç, iç kargaşaya rağmen sakin ve kontrol altında görünmektir. En kötü deneyimlerinizi hatırlayın veya kafanızdaki zor matematik problemlerini çözün. Endişelendiğiniz bir soru varsa, cevap vermeden önce her sorunun bu soru olacağını hayal edin.
  • Herhangi bir soruyu yanıtlamadan önce zaman ayırın. Alakasız, ilgili veya tanısal (kontrol) amaçlı olup olmadığını tanımlayın. Alakalı olmayan sorular arasında sizden isminizi onaylamanız veya odanın ışıklarının açık olup olmadığını cevaplamanız gerekir. İlgili sorular önemli olanlardır. Bir örnek, "Suçtan haberiniz oldu mu?" Kontrol soruları, çoğu kişinin "evet" cevabını vermesi gereken, ancak büyük olasılıkla yalan söyleyeceği sorulardır. Örnekler arasında, "İş yerinizden hiç bir şey aldınız mı?" veya "Hiç beladan kurtulmak için yalan söylediniz mi?"
  • Kontrol soruları sırasında nefesinizi değiştirin, ancak bir sonraki soruyu cevaplamadan önce normal nefes almaya geri dönün. Burada küçük oynamalar yapabilirsiniz.
  • Sorulara cevap verirken tereddüt etmeden ve mizahi olmadan sıkıca cevap verin. Kooperatif olun, ama şaka yapmayın veya aşırı kolay davranmayın.
  • Mümkün olduğunda "evet" veya "hayır" cevabını verin. Cevapları açıklamayın, ayrıntı vermeyin veya tanımlama bulunmayın. Bir soruyu genişletmek istenirse, cevaplayın: "Başka ne söylememi istersiniz?" veya "Bu konuda söylenecek hiçbir şey yok."
  • Yalan söylemekle suçlanıyorsanız, hemen düşmeyin. Hiç bir şey yapamazsanız, suçlamayı üzgün ve şaşkın hissetmek için yakıt olarak kullanın. Öyle ki kontrol sorularını dürüstçe cevaplamak, denetçiye çelişkili sonuçlar verebilir. O nedenle daha fazla sorgulanmaya hazır olun.
  • Testten önce pratik yapın. Birinden size olası soruları sormasını isteyin. Nefes alıp vermenizin ve farklı soru türlerine nasıl tepki gösterdiğinizin farkında olun.

Bu ipuçlarının uygulanmasını testi geçersiz kılabilir, ancak bir iş bulmak için yalan dedektörü testine giriyorsanız fazla fark etmeyecektir. Çoğu durumda yalan söyleme testinin en kolay yolu teste dürüstçe yaklaşmaktır.

Testi etkileyen ilaçlar

İlaçlar ve tıbbi rahatsızlıklar, genellikle bir poligraf testinin sonuçsuz kalmasına neden olabilir. Bu sebepten dolayı, ilaç testleri genellikle yalan dedektörü testinden önce verilir. Kalp atışlarını ve kan basıncını etkileyen ilaçlar yalan makinesi sonuçlarını etkileyebilir. Bunlar arasında antihipertansifler ve anti-anksiyete ilaçları ve ayrıca eroin, esrar, kokain ve metamfetamin de dahil olmak üzere bir dizi yasa dışı uyuşturucu bulunmaktadır. Kafein, nikotin, alerji ilaçları, uyku yardımcıları ve öksürük ilaçları da testi etkileyebilir.

Bazı tıbbi koşullar testi engelleyebilir

Tepkilerini kontrol etme kabiliyetleri nedeniyle sosyopatlar ve psikopatlar testten çıkarılabilirken, diğer tıbbi durumlar da testi engelleyebilir. Epilepsi, sinir hasarı (esansiyel tremor dahil), kalp hastalığı, inme geçirmiş veya aşırı derecede yorgun insanlar teste girmemelidir. Zihinsel açıdan yetersiz insanlar teste alınmaz. Bir doktor yazılı onay vermediği sürece hamile kadınlar genellikle testten muaf tutulur.

Akıl hastalıkları dışında, ilaçlar ve tıbbi durumlar mutlaka bir kişinin yalan dedektörü testini geçmesini sağlamaz. Bununla birlikte sonuçları değiştirebilir ve daha az güvenilir hale getirebilirler.

Yalan makinesi testi nasıl çalışır ve testten nasıl geçilir yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz: https://2ladd.com/k/bilim-teknoloji/

Ortalama puan: / 5. Oy sayısı:

Yazar Burcu Kara

2ladd sayfasında üretilen bilim, tarih ve yeryüzü içeriklerinden sorumluyum. Detaylı dosya konuları için beni takip edebilirsiniz.

Altın aslan maymunu (Tamarin) hakkında bilgiler

Nasıl CIA ajanı olunur? CIA casusu olarak yaşam