Baba Yaga: Filmlere konu olan Rus halk karakteri

John Wick film serisinde duyulan Baba Yaga, Rus kültüründe farklı bir karakterdir

Rus halk karakteri Baba Yaga hakkında konuşalım. Rus folkloru çağdaş Rus kültüründe önemli bir role sahip. Çocuklar çok erken yaştan itibaren halk hikayelerini öğrenir, halk sözleri, atasözleri, şarkılar ve mitleri bilirler. Rus folklorunun en bilinen tezahürleri folklorlar olsa da Baba Yaga gibi fantastik karakterler de bolca vardır. Hollywood oyuncusu Keanu Reeves'in baş rolü oynadığı John Wick film serisinde kullanılan Baba Yaga lakabı Rus halk inancında yarı iblisi yarı iyiliği simgeleyen bir karakterden gelir.

Baba Yaga kimdir?

Baba Yaga: Filmlere konu olan Rus halk karakteri
Bir tür cadıdır

Kendisi Rus halk hikayelerindeki en popüler ve en karmaşık karakterdir. Kökenleri, yaşamla ölüm ya da yeryüzüyle yeraltı dünyası arasında bağ kuran antik Slav tanrıçasına kadar uzanır. Baba Yaga isminin birçok versiyonu bulunuyor. Yaga ismini "kızgın olmak, birisine söylenmek" anlamına gelen "yagatj" fiiline bağlayanlar var. Diğer dillerde Yaga "yılan gibi", "atalardan kalma" ve "dağ sakini" anlamlarına geliyor. İsmin kökeni ne olursa olsun Baba Yaga zaman zaman çocukları yakalayan ve kurban eden bir kocakarı karakteridir.

Bununla birlikte bu tanım Baba Yaga'ya verilen orijinal anlamdan biraz uzak. Gerçek anlamı doğa, doğa ana ve yeraltı gibi konulardır. Aslında Rus folklorundaki en sevilen karakter ve köken aldığı anaerkil toplumu temsil ediyor. En çok Finlandiya ve Rusya ormanlarında yaşayan köy halkı tarafından dile getirilir.

Türk-Altay halk kültüründe Yek adıyla geçer.

Tahmin edilemez doğası insanın Dünya ile olan ilişkisinin bir yansıması olarak görülür. Havayı değiştirebilir, bitkileri ve hasadı etkileyebilir. Kana susamışlığı antik Slavların kurban etme ritüellerinden gelir. Baba Yaga'ya atfedilen acizlik ise resmi dinin Hristiyan olduğu toplumda ruhban sınıfının halk arasında popüler olan Slav değerlerini bastırmak için kullandığı bir tasvirdir.

Çoğu Rus halk hikayesinde Baba Yaga ile karşılaşabilirsiniz. Bir ormanda yaşar — Slav irfanında hayat ile ölüm arasındaki geçişin sembolüdür — ve kulübeden evi vardır. Yaga, gezginleri yakalamayı sever ve onlara "mutfak işi" yaptırır. Aynı zamanda gezginleri yiyecek ve içecekle ağırlar ve bilmecelerine doğru cevap verirlerse veya alçak gönüllü davranırlarsa Yaga onların en büyük yardımcısı olur.

John Wick filmindeki kullanımı

Ruslara göre ve de karakterin yukarıdaki hikayesine göre filmde John'a böyle bir takma ad verilmesi aslında ilgisizdir. Çünkü Ruslara göre Baba Yaga tamamen kötü bir karakter ve tamamen korku ögesi değildir. Bazı eğitimli tahminlerde yönetmenlerin bu karakteri Boogeyman ile karıştırdığı düşünülüyor. Filmde ayrıca Rusça konuşmaların garipliği ve Rus karakterlere verilen isimlerin uzaklığı da Ruslarca eleştirilir

Filmlere konu olan Rus halk karakteri yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/tarih-kultur/