Baba Yaga: Filmlere konu olan Rus halk karakteri

John Wick isimli Hollywood film serisinde duyulan Baba Yaga, Rus kültüründe farklı bir karakterdir

Rus folkloru çağdaş Rus kültüründe önemli bir rol oynamaktadır. Çocuklar çok erken yaştan itibaren halk hikayelerini öğrenir ve halk sözleri ve atasözleri, şarkıları ve mitlerini bilirler. Rus folklorunun en bilinen tezahürleri folklorlar olsa da bunun gibi fantastik karakterler de bolca vardır. Hollywood oyuncusu Keanu Reeves'un baş rolü oynadığı John Wick film serisinde kullanılan Baba Yaga lakabı Rus halk inancında iblisi simgeleyen bir karakterden gelir.

Baba Yaga kimdir?

Baba Yaga: Filmlere konu olan Rus halk karakteri
Baba Yaga bir tür cadıdır

Kendisi Rus halk hikayelerindeki en popüler ve en karmaşık karakterdir. Kökenleri, yaşamla ölüm ya da yeryüzüyle yeraltı dünyası arasında bağ kuran antik Slav tanrıçasına kadar uzanır. Baba Yaga isminin birçok versiyonu vardır. Yaga ismini "kızgın olmak, birisine anlatmak" anlamına gelen "yagatj" fiiline bağlayanlar vardır. Diğer dillerde Yaga "yılan gibi", "atalardan kalma" ve "dağ sakini" anlamlarına gelir. İsmin kökeni ne olursa olsun Baba Yaga zaman zaman çocukları yakalayan ve kurban eden bir kocakarı karakteridir.

Bununla birlikte bu tanım Baba Yaga'ya verilen orijinal anlamdan uzaktır. Gerçek anlam doğa, doğa ana ve yeraltı gibi anlamlara gelir. Aslında Rus folklorundaki en sevilen karakterdir ve köken aldığı anaerkil toplumu temsil eder. En çok Finlandiya ve Rusya ormanlarında yaşayan köy halkı tarafından dile getirilir.

Türk-Altay halk kültüründe Yek adıyla geçer.

Tahmin edilemez doğası insanların Dünya ile olan ilişkisinin bir yansıması olarak görülür. Havayı değiştirebilir, bitkileri ve hasadı etkileyebilir. Kana susamışlığı antik Slavların kurban etme ritüellerinden gelir ve Baba Yaga'ya atfedilen acizlik ise resmi dinin Hristiyanlık olmasına rağmen ruhban sınıfının halk arasında popüler olan Slav değerlerini bastırmak için kullandığı bir tasvir biçimidir.

Çoğu Rus halk hikayesinde Baba Yaga ile karşılaşırsınız. Bir ormanda yaşar — Slav irfanında hayat ile ölüm arasındaki geçişin sembolü — ve kulübeden evi vardır. Yaga, gezginleri yakalamayı sever ve onlara "mutfak işi" yaptırır. Aynı zamanda gezginleri yiyecek ve içecekle ağırlar ve bilmecelerine doğru cevap verirlerse veya alçak gönüllü davranırlarsa Yaga onların en büyük yardımcısı olur.

John Wick filmindeki kullanımı

Ruslara göre ve de karakterin yukarıdaki hikayesine göre filmde John'a böyle bir takma ad verilmesi ilgisizdir. Çünkü Ruslara göre Baba Yaga tamamen kötü bir karakter ve de tamamen korku ögesi değildir. Bazı eğitimli tahminlerde yönetmenlerin bu karakteri Boogeyman ile karıştırdığı düşünülmüştür. Filmde ayrıca Rusça konuşmaların garipliği ve Rus karakterlere verilen isimlerin uzaklığı da Ruslarca eleştirilir.

Filmlere konu olan Rus halk karakteri yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/tarih-kultur/

Ortalama puan: / 5. Oy sayısı: