Dumbo ahtapot (Grimpoteuthis) özellikleri ve bilgiler

Şirin Ahtapot adını Disney film karakteri Dumbo’dan alır

Okyanus tabanının derinliklerinde adı bir Disney filminden gelen bir ahtapot yaşar. Dumbo ahtapot ismini uçmak için devasa kulaklarını kullanan fil Dumbo'dan alır. Dumbo ahtapot suyla "uçar", ancak kafasının yanında kulaklara değil gerçek özel kanatlara sahiptir. Bu nadir hayvan soğuk, basınçlı derinliklerde yaşama adaptasyonlarına işaret eden olağandışı özelliklere sahiptir.

Dumbo ahtapot hakkında bilgiler

dumbo ahtapot
Hayvan kulak benzeri yüzgeçlerini kullanarak yüzer.

Açıklama

13 tür dumbo ahtapot vardır. Hayvanlar, sırayla şemsiye ahtapotlar Opisthoteuthidae ailesinin bir alt kümesi olan Grimpoteuthis cinsinin üyeleridir. Dumbo ahtapot türleri arasında farklılıklar vardır, ancak hepsi derin okyanus tabanında veya yakınında bulunan bathypelagic hayvanlardır. Hepsinin dokunaçlarının arasında karakteristik bir şemsiye şekli vardır ve hepsinin, kendilerini suyun içinde ilerletmek için çırptıkları kulak benzeri yüzgeçleri bulunur. Çırpılan yüzgeçler itiş için kullanılırken, dokunaçlar yüzme yönünü kontrol etmek için bir dümen görevi görür. Ayrıca ahtapotun deniz tabanında hareket etmesini sağlar.

Bir dumbo ahtapotun ortalama büyüklüğü 20 ila 30 santimetredir ancak 1.8 metre uzunluğunda ve 5.9 kilogram ağırlığında bir örneğe de rastlanmıştır. Canlıların ortalama ağırlığı bilinmemektedir.

Dumbo ahtapot çeşitli şekillerde, boyutlarda ve renklerde (kırmızı, beyaz, kahverengi, pembe) alabilir, ayrıca kendisini okyanus tabanında kamufle etmek için renk değiştirme kabiliyetine de sahiptir. "Kulaklar" vücudun geri kalanından farklı bir renkte olmaktadır.

Diğer ahtapotlar gibi, Grimpoteuthis'in de sekiz tane dokunacı vardır. Dumbo ahtapotun dokunaçlarında vantuzlar bulunur ancak saldırganlara karşı savunma için kullanılan diğer türlerdeki dikenlerden yoksundur. Vantuzlar yiyecek bulmak ve çevreyi algılamak için kullanılan sirüs içerir.

Grimpoteuthis türünün üyeleri beyin kortekslerinin veya "kafalarının" yaklaşık üçte birini kaplayan büyük gözlere sahiptir. Ancak gözleri derinliklerin ebedi karanlığında sınırlı kullanımlara sahiptir. Bazı türlerde göz bir mercekten yoksundur ve bozulmuş bir retinaya sahiptir. Muhtemelen sadece ışığın ve hareketin tespitine izin verir.

Habitat

dumbo ahtapot
Bu ahtapotun (Cirrothauma murrayi) gözünde bir lens bulunmaz. Işığı tespit edebilir ancak görüntüler oluşturamaz.

Grimpoteuthis türlerinin okyanusun soğuk derinliklerinde 400 ila 4.800 metre arasında yaşadıklarına inanılıyor. Bazıları deniz seviyesinden 7.000 metrede hayatta kalır. Hayvanlar Yeni Zelanda, Avustralya, Kaliforniya, Oregon, Filipinler, Yeni Gine ve Martha's Vineyard, Massachusetts kıyılarında gözlemlenmiştir. Deniz tabanında veya biraz üstünde bulunan en derinde yaşayan ahtapotlardır.

Davranış

Dumbo ahtapot doğal yapısı gereği batmaz. Bu nedenle suda asılı kaldıkları görülebilir. Ahtapot hareket etmek için yüzgeçlerini çırpar ancak suyu hunisinden çıkartarak ya da dokunaçlarını aniden kapatarak hız patlaması yapabilir. Avlanma sudaki tedbirsiz bir avın yakalanmasını veya onları dipte sürünerek aramayı içerir. Ahtapotun davranışı enerjisini korumaya yöneliktir. Hem gıda hem de yırtıcı hayvanların görece az olduğu bir habitatta bu oldukça önemlidir.

Beslenme

dumbo ahtapot
Yiyeceklerin kısıtlı, sıcaklıkların düşük ve basıncın yüksek olduğu deniz tabanında yaşar.

Dumbo ahtapot avını yutarak onu tamamen yok eden bir etoburdur. Isopodlar, amfipotlar, halkalı solucanlar ve hidortermal bacalar boyunca yaşayan hayvanları yer. Bir dumbo ahtapotun ağzı, yiyeceklerini parçalayan ve öğüten diğer ahtapotlardan farklıdır. Bütün avı içine alabilmek adına radula adı verilen diş benzeri şerit dejenere olmuştur. Temelde bir dumbo ahtapot ağzını açar ve avını içine çeker. Dokunaçların üzerindeki sirüs yiyeceğin ağza yaklaşmasını sağlamak için su akımları üretebilir.

Üreme ve ömür

Dumbo ahtapotun sıra dışı üreme stratejisi çevresinin bir sonucudur. Deniz yüzeyinin derinliklerinde mevsimlerin önemi yoktur ancak yiyecekler genellikle azdır. Bu özel ahtapotun üreme mevsimi bulunmaz. Erkek ahtapotun kolu sperm paketini dişi ahtapota iletmek için kullanılan özel bir çıkıntıya sahiptir. Dişi, şartlar yumurtlamak için uygun olduğunda kullanmak üzere spermi saklar. Ölü ahtapotları inceleyen bilim adamları dişilerin farklı olgunlaşma aşamalarında bulunan yumurtalar içerdiğini öğrenmiştir. Dişiler yumurtalarını kabukların üzerine veya deniz tabanındaki küçük kayaların altına bırakır. Yavru ahtapotlar doğduklarında büyük olur ve kendi başlarına hayatta kalmak zorundadırlar. Bir dumbo ahtapot yaklaşık 3 ila 5 yıl yaşar.

Korunma durumu

dumbo ahtapot
Atlantik Okyanus'undaki Barents Denizi'nin 1680 metre derininde bir dumbo ahtapot (Grimpoteuthis sp.).

Okyanus derinlikleri ve deniz tabanı büyük ölçüde keşfedilmemiştir. Bu yüzden bir dumbo ahtapotu incelemek araştırmacılar için nadir bir durumdur. Grimpoteuthis türlerinin hiçbiri koruma durumu için değerlendirilmemiştir. Bazen balık ağlarına hapsolsalar da, çok derinde yaşadıklarından dolayı insanların faaliyetlerinden büyük oranda etkilenmezler. Katil balinalar, köpekbalıkları, ton balığı ve diğer sefalopodlar tarafından avlanırlar.

İlginç gerçekler

Dumbo ahtapot hakkında bazı ilginç ancak az bilinen gerçekler:

 • Dumbo ahtapot, diğer derin deniz ahtapotları gibi, mürekkep üretemez. Mürekkep kesesi yok.
 • Bir akvaryumda veya evcil hayvan dükkanında asla bir ahtapot bulamazsınız. Bir akvaryumda bulunan sıcaklık, basınç ve aydınlatma koşulları altında hayatta kalan ahtapot türleri olsa da, dumbo ahtapot bunlar arasında değildir. Bu türü gözlemlemenin tek yolu doğal yaşam alanına yani derin denize inmektir.
 • Dumbo ahtapotun görünümü, yüksek basınçlı ortamlarından alındıklarında değişir. Örneklerin gövdeleri ve dokunaçları küçülmüş, yüzgeçleri ve gözleri hiç olmadığı kadar büyümüştür.

Dumbo ahtapot hakkında hızlı bilgiler

 • Yaygın adı: Dumbo ahtapot
 • Bilimsel adı: Grimpoteuthis (Genus)
 • Sınıflandırma: Phylum Mollusca (Yumuşakçalar), Cephalopoda sınıfı (Kalamar ve Ahtapotlar), Octopoda sırası (Ahtapot), Opisthoteuthidae ailesi (Şemsiye Ahtapot)
 • Ayırt edici özellikleri: Bu tür kulağımsı yüzgeçlerini kullanarak yüzerken, dokunaçları yüzme yönünü kontrol etmek ve yüzeyde sürünmek için kullanılır.
 • Boyut: Ortalama 20 ila 30 santimetrededir ve türe bağlıdır.
 • Ömrü: 3 ila 5 yıl
 • Habitat: Dünya çapında 3000 ila 4000 metre derinliktedir.
 • Korunma durumu: Henüz sınıflandırılmadı
 • İlginç bilgiler: Grimpoteuthis en derinde yaşadığı bilinen ahtapottur.

Dumbo ahtapot (Grimpoteuthis) özellikleri ve bilgileri yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/yeryuzu-tabiat/

Ortalama puan: / 5. Oy sayısı: