Hidrojen ve atom bombası arasındaki farklar

Atom bombası ile hidrojen bombasının farkları ve diğer nükleer bombalar hakkında bilgiler

Hidrojen bombası ile atom bombası farklarına değindik. Hidrojen bombası ve atom bombasının her ikisi de nükleer silahlardır ancak iki bomba birbirinden çok farklıdır. Atom bombası bir fisyon düzeneğidir, hidrojen bombası ise fisyon düzeneğini kullanarak füzyon reaksiyonu başlatır. Başka bir deyişle, bir atom bombası bir hidrojen bombası için tetikleyici olarak kullanılır. Hidrojen bombası bu nedenle atom bombasından çok daha güçlüdür.

Hidrojen bombası ile atom bombası arasındaki farklar

hidrojen bombası ve atom bombası
Hidrojen bombası patlaması.

Her iki bomba türünün tanımına göz atalım ve aralarındaki farkı anlayalım.

Atom bombası

Bir atom bombası veya A-bombası nükleer fisyon tarafından salınan aşırı enerji nedeniyle patlayan bir nükleer silahtır. Bu nedenle bu tür bir bomba fisyon bombası olarak da bilinir. "Atom" kelimesi kesin olarak doğru değildir, çünkü atomun veya onun elektronlarının tamamı değil sadece çekirdeği (proton ve nötronları) fisyona girer.

Fisyona müsait olan maddeye (fisil madde) süper kritik kütle verilir ve fisyonun gerçekleştiği nokta burasıdır. İşlemde ya kritik altı madde patlayıcılar kullanılarak sıkıştırılır ya da kritik altı maddenin bir bölümü diğerine çekilir.

Fisil (bölünebilir) madde uranyum ya da plütonyum ile zenginleştirilmiştir. Reaksiyonun oluşturduğu enerji yaklaşık 1 ton TNT'den 500 ton TNT'ye kadar çıkabilir. Bomba ayrıca etrafa radyoaktif fisyon parçaları saçar. Bu durum ağır çekirdeklerin parçalanıp küçük çekirdekler halini almasından kaynaklanır. Nükleer serpinti esas olarak fisyon parçacıklarından oluşur.

Hidrojen bombası

Bir hidrojen bombası veya H-bombası, nükleer füzyon tarafından salınan yoğun enerjiyle patlayan bir nükleer silah türüdür. Hidrojen bombalarına ayrıca termonükleer silahlar da denebilir. Enerji, hidrojen izotoplarının–döteryum ve trityum–füzyonundan (birleşmesinden) doğar. Füzyon enerjisini başlatmak için gerekli olan fisyon, hidrojenin ısıtılması ve sıkıştırılması ile elde edilir. Bu bazen ek fisyon reaksiyonlarına neden olabilir.

Büyük bir termonükleer düzeneğin verimi, yaklaşık yarısı tükenmiş olan uranyum fisyonundan gelir. Füzyon reaksiyonu serpintiye fazla katkıda bulunmaz ancak reaksiyon fisyon tarafından tetiklendiğinden ve daha fazla fisyona neden olduğundan H-bombaları en az atom bombaları kadar serpinti oluşturur. Hidrojen bombaları atom bombalarından çok daha büyük miktarda, megatonlarca TNT'ye eşit enerji açığa çıkarabilir.

Patlatılan en büyük nükleer silah olan Çar Bombası (Tsar Bomba), 50 megaton gücünde bir hidrojen bombasıydı.

Hidrojen ve atom bombası arasındaki farklar
İki bomba türünün TNT ölçeğinden karşılıkları. Sağdakiler hidrojen bombaları ve sol mercektekiler ise atom bombalarıdır.

Karşılaştırma

Her iki nükleer silah türü de az miktarda maddeden büyük miktarda enerji açığa çıkarır ve enerjilerinin çoğunu fisyondan sağlar; aynı zamanda radyoaktif serpinti üretirler. Hidrojen bombası potansiyel olarak daha yüksek bir enerjiye sahiptir ve yapımı daha karmaşıktır.

Diğer nükleer silahlar

Atom bombası ve hidrojen bombalarına ek olarak, başka nükleer silah türleri de vardır:

Nötron bombası: Bir hidrojen bombası gibi bir nötron bombası da termonükleer bir silahtır. Bir nötron bombası ile oluşan patlama nispeten küçüktür, ancak çok sayıda nötron salınımına neden olur. Canlı organizmalar bu tür bir bombada ölür ancak serpinti daha azdır. Fiziksel yapıların sağlam kalması olasıdır.

Kobalt bombası: Kobalt bombası kobalt, altın ve diğer malzemelerle çevrili bir nükleer bombadır. Patlama bu yüzden daha uzun ömürlü bir radyoaktif serpinti üretir. Bu tür bir silah potansiyel olarak "kıyamet silahı" olarak kullanılabilir çünkü serpinti (fallout) sonunda küresel boyuta ulaşacaktır.

Saf füzyon bombası: Saf füzyon bombaları, fisyon bombası tetikleyicisi olmadan füzyon reaksiyonu üreten nükleer silahlardır. Bu tip bir bomba önemli miktarda radyoaktif serpinti oluşturmaz.

Elektromanyetik darbe silahı (EMP): Bu bomba elektronik ekipmanları bozabilecek bir nükleer elektromanyetik darbe üretmeye yarar. Atmosferde patlatılan bir nükleer düzenek, elektromanyetik darbenin küresel olarak yayılmasını sağlar. Böyle bir silahın hedefi, geniş bir alandaki elektroniklere zarar vermek olacaktır.

Antimadde bombası: Bir antimadde bombası madde ve antimadde etkileşime girdiğinde oluşan imha reaksiyonu ile ortaya çıkan enerjidir. Kayda değer miktarda anti madde sentezlemenin zorluğu bu tür bir düzenek üretmeyi engellemiştir.

Hidrojen bombası ile atom bombası arasındaki farklar yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz: https://2ladd.com/k/bilim-teknoloji/