Koalalar (Phascolarctos cinereus) hakkında gerçekler

Düşük enerjili yapıları zehirli okaliptüs yapraklarını sindirmek için gereken yüksek efordan kaynaklanır

Koalalar Avustralya kıtasına özgü keseli hayvanlardır. Bilimsel adları olan Phascolarctos cinereus birkaç Yunanca kelimeden türetilmiştir. Bu kelimeler "kese ayısı" (Phaskolos arktos) ve "kül renkli" (cinereus) olarak sıralanır. Kendilerine koala ayıları de denir ancak ayı olmadıkları için bilimsel olarak yanlıştır. En belirgin özellikleri kabarık kulakları ve kaşık şeklindeki burunlarıdır. Koalalar en sık kıtanın güney ve doğu bölgesinde bulunurlar.

Koalalar ile ilgili bilgiler

koalalar koala anne yavru
Yavrular kardeşleri keseden çıkana dek annelerini bırakmaz.
 • Bilimsel adı: Phascolarctos cinereus
 • Yaygın isimler: Koala ayısı
 • Sıra: Diprotodonti
 • Ayırt edici özellikleri: Kaşık şeklindeki burunları ve kabarık kulakları
 • Ortalama boyut: 30 – 90 cm
 • Ortalama ağırlık: 9 – 12 kg
 • Ömrü: 12 – 18 yıl
 • Beslenme: Herbivore
 • Habitat: Avustralya'da ormanlar ve ormanlık alanlar
 • Popülasyon: Yaklaşık 100.000 – 500.000
 • Korunma durumu: Hassas
 • İlginç bilgi: Joey denilen koala bebekleri doğumda kördür.

Açıklama

Koalalar yuvarlak yapılı vücutları ve kendilerine özgü kulak ve burun yapıları ile tanınırlar. Diğer keseliler gibi dişiler de yavrularını büyütmek için kalıcı bir keseye sahiptir. Koala keseleri gövdenin alt kısmında bulunur. Torbalar dışarıya açılır, böylece bir yavru doğum kanalından içeri girebilir. Yavru içerdeyken annesi, kesesinin kapalı olduğundan emin olmak için sfinkter kaslarını kullanır, böylece bebeği düşmez.

Koalalar hayatlarını ağaçlarda geçirmeye çok uygundur. Pençeleri ağaçları ustaca kavramalarına ve tırmanmalarına yardımcı olur. Pençelerinin üzerindeki pedler çok pürüzlüdür ve kavramayı güçlendirir. Pençeleri beş parmaklıdır. Parmaklarından üçü önde ikisi ise bileklerine yakındır. Bu durum tırmanırken kavrama becerisini artırır. Genellikle açık gri veya kahverengi olan kürkleri çok kalındır ve hem düşük hem de yüksek sıcaklık koşullarından korunmalarına yardımcı olur. Bu yalıtım özelliği Husky hayvanlarında da görülür.

koalalar koala pençeleri
Pençeleri neredeyse bir kartalınkinden farksızdır.

Koalalar genellikle 30 ila 90 cm uzunluğundadır ve ağırlıkları 12 kg'a kadar çıkabilir. Koalaların diğer fiziksel özellikleri kuyruk eksikliği ve vücut büyüklüklerine yakın uzuvlarıdır. Kuyruklarının körelmiş yapılar oldukları kabul edilir ve evrimsel uyum nedeniyle kaybettikleri düşünülür. Ayrıca herhangi bir memelideki en küçük beyin-vücut ağırlığı oranlarından birine sahiğlerdir ve çok akıllı yaratıklar olarak kabul edilmezler.

Habitat ve dağılım

Koalalar Avustralya'da yalnızca ormanlık alanlarda yaşar. Habitat seçimleri kısıtlıdır çünkü sadece okaliptüs ağaçlarının çevresinde yaşayabilirler. Okaliptüs ağacında yükseğe tırmanarak hayatta kalırlar. Yeni Güney Galler, Queensland, Victoria ve Güney Avustralya onların evleridir.

Beslenme ve davranış

koalalar koala okaliptüs yaprakları
Queensland, Avustralya'da okaliptüs yaprakları yiyen bir koala.

Koalanın diyeti esas olarak okaliptüs yapraklarından oluşur. Günde iki pound yaprak yiyebilirler ve çok fazla yeşilliği sindirmelerine yardımcı olacak özel yapılar geliştirmişlerdir. Bağırsaklarının (caecum) uzunluğu 2 – 2,4 metre arasında olabilir. Her ne kadar okaliptüs birçok hayvan için zehirli olsa da, bağırsaklarında bulunan simbiyotik bakteriler, okaliptüs yapraklarında bulunan tanenler gibi toksik maddeleri parçalar.

Havalar ısındığında vücutlarını ağaç gövdelerine bastırarak serinlerler.

Genel olarak yalnız hayvanlardır. Her koala belirli bir alanda, belirli sayıda okaliptüs ağacının yakınında yaşar. Bu menzilin büyüklüğü koalanın statüsü, cinsiyeti ve habitat kalitesine bağlı olarak değişebilir. Örneğin baskın bir erkek nispeten daha büyük bir alana sahip olabilir. Hayvanların sosyal etkileşiminin çoğunu aynı ağaca tırmanmak oluşturur.

Koalalar çoğunlukla gececidirler. Çok aktif hayvanlar değillerdir ve zamanlarının büyük bir kısmını enerji tasarrufu yapmak için oturarak veya uyuyarak geçirirler. Okaliptüs yapraklarının sindirimi zordur ve kayda değer miktarda enerji harcanmasını gerektirir. Bu yüzden günde 17 ila 20 saate kadar uyuyabilirler.

Üreme ve yavrular

koalalar koala kesesi
Koala yavrusu hayatının ilk aylarında annesinin kesesinde kalır.

Hayvanlar tipik olarak ağustos ayından şubat ayına kadar ürer. Erkek koalalar, dişileri kendilerine çekmek için seslerini körüklerler. Dişiler genelde her seferinde bir yavru doğurur. Her yıl üremedikleri için yaşamları boyunca altı ya da daha fazla yavruları olur.

İkiz yavrular çok nadiren görülür.

Bir koala bir aydan biraz daha uzun süren (yaklaşık 35 gün) hamilelik döneminden sonra doğurur. Bebeğe "joey" denir çünkü çok küçüktür. Badem büyüklüğündeki yavru 0,001 kg'ın altında olabilir. Joey doğumda kördür ve tüyü yoktur. Doğum kanalından annesinin kesesine doğru ilerler ve burada yaşamının ilk altı ila yedi ayı kalır. Artık annesinin kesesinde kalamayacak bir noktaya geldikten sonra bile annesinin sırtında yaşamaya devam eder. Kardeşi bir sonraki yıl annesinin kesesinden çıkana kadar bu devam eder.

Tehditler

Koalalar çoğunlukla habitat kaybı ile tehdit ediliyor. Arazilerinin insanlar tarafından ele geçirilmesi hayatta kalma şanslarını büyük oranda etkiliyor. Ayrıca çalı yangınlarından ve hastalıklardan da etkileniyorlar. Koalalar klamidyaya neden olan bakterilere karşı hassastır. Bu hastalık körlüğe yol açabilecek bir göz enfeksiyonu olan konjonktivit gelişimine neden olabilir. Chlamydia ayrıca zatürree, idrar yolu ve üreme sistemi enfeksiyonlarına sebebiyet verir. Klamidya kaynaklı komplikasyon insidansı, yüksek çevresel stres yaşayan koala popülasyonlarında artmaktadır.

Korunma durumu

Koalalar, Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından savunmasız olarak belirlenmiştir. IUCN'e göre, vahşi yaşamda yaklaşık 100.000 ila 500.000 hayvan kaldı. Koalalar kanun hükmünce bazı korumalara sahip olsalar da, çoğunlukla habitat kaybı nedeniyle popülasyonları azalmaya devam ediyor. Koala Koruma Yasası, koalanın habitatını korumaya yardımcı olmak için Avustralya'da meclise sunuldu. Avustralya Koala Vakfı ise vahşi ortamda 100.000'den ve hatta 43.000'den az koala kaldığını düşünüyor.

Koala türleri

Sadece bir koala türü vardır ancak bilim adamları bir alt türleri olup olmadığı konusunda hem fikir değiller. Buna rağmen koalaların en yaygın üç alt türü olduğu düşünülmektedir: Phascolarctos cinereus adustus (Kuzey / Queensland), Phascolarctos cinereus cinereus (Yeni Güney Galler) ve Phascolarctos cinereus victor (Victoria). Bu alt türler fiziksel boyut ve kürk özellikleri ile birbirinden ayrılır. Bu özelliklere dayanarak bazı bilim adamları üç alt tür olduğuna, bazıları iki ve diğerleri ise hiç olmadığına inanıyor.

Koalalar ve insanlar

kız çocuk
Küçük kız yetişkin bir koalayı besliyor.

İnsanlar ve koalalar uzun ve değişken bir tarihe sahiptir. 1900'lü yılların başlarında bir milyondan fazlası kürkleri için öldürüldü. Koala popülasyonu bu uygulama durdurulmadan hemen önce yok olma tehlikesiyle karşı karşıydı. Koalalar doğal ortamlarında insanlar tarafından rahatsız edildiğinde çok agresif olabilirler. Kendilerini keskin dişleri ve kartalınkine benzer sivri pençeleriyle savunurlar. Bu yapılar cildi parçalama yeteneğine sahiptir ve önemli hasar verebilir.

Koalalar (Phascolarctos cinereus) hakkında bilgiler yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/yeryuzu-tabiat/

Ortalama puan: / 5. Oy sayısı: