Minnesota bahçelerini arı dostu yapanlara ödeme yapacak

Arılar bugün aldığımız her ısırığın üçte birinin üretilmesinden sorumlular

Tombul yamalı yaban arısı Bombus affinis, bir zamanlar tüm doğu Amerika Birleşik Devletleri, üst Ortabatı ve Kanada'nın bazı bölgelerine yayılmıştı. Ancak bugün, bu tıknaz yaratık tehlike altında, zira nüfusu yaklaşık yüzde 90 oranında azaldı. Yamalı yaban arısının hala bulunabileceği Minnesota'da, yetkililer, bu arı türünün popülasyonunu desteklemeye yardımcı olacak bir plan hazırladı. Minnesota eyaleti çimlerini yaban arıları dostu yapan sakinlere ödeme yapmak istiyor.

Her arı türü insan yaşamı için önemli

Minnesota Valisi Tim Walz geçtiğimiz mayıs ayında, bahçelerini yerli otlar, yabani kekik ve ak üçgül gibi arı dostu bitkilerle dolduran ev sahiplerine ayrılacak 900.000 dolar için hazırlanan bütçe tasarısını imzaladı.

Minnesota bahçelerini arı dostu yapanlara ödeme yapacak
Ev sahipleri bahçelerini güzelleştirirken bunun için ödeme alacak.

Bu çiçekler çoğu sakin tarafından benimsenmiyor ya da basit ot olarak görülüyorlar ve dolayısıyla koparılıyorlar. Ancak gerçekte yamalı yaban arısı gibi türler için kritik öneme sahipler. Arılar dünyamız için önemli çünkü her gün tükettiğimiz besinlerin üçte birinin üretiminden sorumlulular. Arıların ölmesi yaşamın sonu anlamına geliyor.

Paslı yamalı yaban arısının ve diğer arı türlerin hayatta kalmasını engelleyen en büyük tehlike habitat kaybıdır. ABD Balık ve Yaban Hayatı Hizmeti'ne göre, bir zamanlar arıların yaşadıkları çayırların çoğu, "monokültür çiftliklerine veya gelişmiş alanlara" dönüştürülmüş durumda. Yaygın pestisit yani kimyasal ilaç kullanımı ise bir diğer sorun.

Bombus arıları toksinleri doğrudan dış iskeletleriyle emebiliyor. Bunlar kontamine nektar ve polenlerden de geçebiliyor. Paslı yamalı yaban arısı zemine yuva yapıyor. Tarım toprakları, çim ve çimenliklerde kalan pestisitler bu hayvanları doğrudan etkiliyor.

Bahçelerini çiçeklendiren sakinlerin masraflarının %75'i karşılanacak

Bu amaçla, uzmanlar bir süredir ev sahiplerini otlarını ilaçlamadan bırakmaya ve çimlerini çiçekli bitkilerle zenginleştirmeye teşvik ediyor. Böylece arılar için güvenli ve zengin bir yaşam alanı yaratmak istiyorlar. Minnesota yetkilileri hibelerin ödenmesi gibi konuları çözdüklerini belirtiyorlar. Buna göre eyalet, bahçelerini çiçeklendiren katılımcılara maliyetlerinin yüzde 75'ine kadar ödeme yapacak. Program gelecek baharda başlamaya hazır olacak.

Minnesota temsilcisi bu haberin ardından binlerce e-posta mesajı ile karşılaştığını ve insanların bu konuda nasıl yardımcı olabileceğini merak ettiğini söylüyor.

Yamalı yaban arısı farkındalığı artırılacak

Minnesota, paslı yamalı yaban arısı farkındalığını artırmak için hayvanı eyaletin resmi arısı yapmak için girişimleri başlattı. Bu bahçe dönüşüm planının diğer türlere de ve en sonunda insanlara da yardımcı olması bekleniyor. Bombus arıları ekosistem için hayati öneme sahipler; sadece kır çiçekleri değil, yaban mersini, kızılcık, elma ve domates gibi mahsulleri de tozlaştırıyorlar.

Daha ileri gitmek gerekirse, aldığımız her ısırığın üçte biri o bitkiyi döllendiren bu tozlaştırıcı hayvanlara bağlı. Bunlar küçük adımlar gibi görünse de uzun vadede sağlayacağı etkiler göz ardı edilemez.

Minnesota bahçelerini arı dostu yapanlara ödeme yapacak yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/cevre/