Kategoriler
Teknoloji

Sürücüsüz pizza teslimatı Domino's Pizza ile hayata geçiyor

Domino's ve Nuro, özel R2 insansız aracını kullanıma sunmak için otonom pizza dağıtımında güçlerini birleştirdi. Domino’s'un teslimat sürücüleri artık başka bir yerde iş aramaya başlamak isteyebilir. Yeni nesil insansız teslimat aracı R2, önümüzdeki yıl Houston'daki seçili Domino's müşterilerine hizmet vermeye başlayacak. Öyleyse sürücüsüz pizza teslimatı nasıl çalışıyor?

Domino's sürücüsüz pizza teslimatını başlatacak

Sürücüsüz pizza teslimatı
Nuro iki eski Google çalışanı tarafından başlatılan bir sürücüsüz araç şirketi. Şirket daha çok sürücüsüz paket teslimatı üzerine yoğunlaşıyor.

Herhangi bir pizza işletmesinden çevrimiçi sipariş veren şanslı insanlar, Nuro’nun sürücüsüz teslimatından faydalanabilecek. Müşteriler aracın yol boyunca evlerine gelişini takip edebilecek.

İLGİLİ:  Evsiz adama diş macunlu Oreo veren YouTuber hapse girdi

Yağlı ziyafeti taşıyan ve teslim eden gerçek bir insan olmadığından pizzayı teslim almak için biraz yürümeniz gerekiyor. Bu sadece 10 metre de olsa evden gerçekten ayrılmak zorunda kalacaksınız (Anahtarları unutmayın).

Sürücüsüz pizza teslimat aracı geldiğinde, siparişinizi saklama bölmesinden almak için benzersiz PIN kodunu girmeniz yeterli.

Domino Genel Başkan Yardımcısı Kevin Vasconi yaptığı açıklamada, “Müşterilerimizin teslimat deneyimini geliştirmek ve değiştirmek için her zaman yeni yollar arıyoruz” dedi. “Müşterilerimize insansız bir teslimat deneyimi seçimi sunma fırsatı — ve operatörlerimizin yoğun servis yükünü hafifletme imkanı — otonom araç testimizin önemli bir parçasını oluşturuyor.

İLGİLİ:  Dumbo ahtapot (Grimpoteuthis) özellikleri ve bilgiler

Domino's'un önceki otonom teslimat aracı projesi

R2, Domino’s'un ilk yüksek teknoloji girişimi değil; restoran zinciri 2015'te dünyanın ilk otonom teslimat robotu olduğunu söylediğibir projeyi başlatmıştı. Aynı zamanlarda, eski Google çalışanı Jianjun Zhu ve Dave Ferguson, otonom teslim araçları geliştirdikleri Nuro'yu kurmak için bir araya geldi.

Şirket ilk prototipleri R1'in tanıtınımına 2018'de başladı. 680 kg ağırlığındaki aracın kargosu 12 market poşeti alabiliyordu. Nuro şimdi bu girişimlerini Domino's ile genişletiyor ve gerçek bir kullanım senaryosuna hazırlanıyor. Çok değil, 2020 yılının sonlarına doğru otonom / sürücüsüz teslimat araçlarının iyice yaygınlaştığını görebiliriz.

İLGİLİ:  Sürücüsüz toplu taşıma aracı kullanıma sunuldu

Sürücüsüz pizza teslimatının Türkiye gibi daha az gelişmiş pazarlara ulaşması biraz daha uzun zaman alabilir.

Sürücüsüz pizza teslimatı Domino's Pizza ile gerçek oluyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/teknoloji/

Yazar Berkay Alpkunt

Coğrafya ve astronomi üzerine geniş kapsamlı içerikler hazırlıyor. Diğer ilgi alanları canlı hayatı, bilim tarihi ve ülkeler olarak sıralanır. Aynı zamanda bağımsız video oyunlarıyla ilgilidir.