Tilki kedi Fransız adasında bulundu ve yeni bir tür olabilir

Uzun kuyruğu, kulakları ve gövdesi kendisini tipik kedilerden ayırıyor

Yaban hayatı yetkilileri, Fransız Korsika adasında olağan dışı bir "tilki kedi" keşfetti. Bir zamanlar bir efsane olduğu düşünülen gizemli hayvanın şimdi yeni bir tür olabileceği düşünülüyor. Korsika'da "ghjattu volpe" olarak bilinen tilki kedi daha büyük kulaklara, son derece gelişmiş köpek dişlerine ve uçları siyah iki ya da dört halkalı bir kuyruğa sahip. Aynı zamanda tipik evcil kedilerden daha uzun. Fransa'daki Ulusal Avcılık ve Vahşi Yaşam Ofisi (ONCFS) şu anda hayvanın bakımıyla ilgileniyor.

Tilki kedi (Cat-Fox) yalnızca bu adaya özgü

tiki kedi cat fox
Uzmanlara göre kökenleri MÖ 6500'de Orta Doğu'ya dayanıyor olabilir.

Tilki kediler uzun zamandan beri Korsika'daki yerel efsanelerin bir parçası olmuştur. Yıllar boyunca, sakinler orman kedilerinin keçi ve koyunlara nasıl saldırdığına dair hikayeler anlattılar. Ancak uzakta yaşadıklarından ve gece avlandıklarından bilimsel olarak tanımlanamadılar.

ONCFS çevre müdürü Pierre Benedetti, "Bunun bilinen ve bilimsel olarak tanımlanmayan vahşi bir doğal tür olduğuna inanıyoruz, çünkü gece avlanma alışkanlıkları olan son derece göze çarpmayan bir hayvan" dedi.

2008'de bir tavuk kümesinde tilki kedi bulundu ve bu da ilk kez bu zor hayvanlar üzerinde araştırma yapılmasını sağladı. 2016'dan beri, ONCFS adada 16 tanesini daha tanımladı. 12'si yakalandıktan sonra incelendi ve serbest bırakıldı.

Halkalı kuyruklu kedi tipik bir evcil kediyi andırmasına rağmen başından kuyruğuna kadar ortalama 90 santimetre uzunluğa sahip.

tiki kedi cat fox
Kaya kartallarından korunmak için bitki örtüsünü kullanıyorlar.

Çok geniş kulaklarının yanı sıra, kısa bıyıkları, oldukça gelişmiş köpek dişleri ve halkalı, siyah uçlu kuyrukları var. Ön ayaklarda çizgiler, oldukça koyu arka ayaklar ve kızıl kahverengi karınları ortak özellikler arasında. Yoğun, ipeksi bir kürk taşıdıkları da göze çarpıyor ve pire için doğal bir kovucu görevi görüyor.

Benedetti'ye göre adanın onlara tilki kedi adını vermesini sağlayan şey büyük yapıları ve kuyrukları olmuş. Kediler gizli bir yaşam stiline sahipler. Su ve bitkilerin olduğu yerleri seçiyorlar. Bitkiler sayesinde ana avcıları kaya kartallarından korunuyorlar.

Kökenleri ve DNA'sı

Tilki kedi birçok yönden gizemli olmayı sürdürüyor. Bunlar arasında beslenme, üreme düzenleri ve kökenleri gibi ana başlıklar var. Uzmanlar, hayvanın Avrupa'nın çoğunda bulunan Avrupa yaban kedisinden farklı olduğunu ve türlerin Orta Doğu'da ortaya çıkmış olabileceğini düşünüyor.

DNA'sına bakılırsa Avrupa yaban kedisi Felis silvestris silvestris'ten ayrı düşüyor. Afrika orman kedisi Felis silvestris lybica'ya daha yakın, ancak kesin kimliği hala belirlenmeyi bekliyor.

Uzmanlar hayvanın M.Ö. 6500 yıllarında çiftçiler tarafından Korsika'ya getirilebileceğini varsaydı.

Tilki kedi Fransız adasında bulundu ve yeni bir tür olabilir yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/cevre/