Zengin insanlar fakirlerden ne kadar daha uzun yaşıyor?

Zenginlerin fakirlerden daha uzun ömürlü olmasını sağlayan nedenler irdelendi

Ne kadar yaşamayacağımız hayattaki en büyük gizemlerden biridir. Kimse kesin olarak bilemez. Ancak bir araştırmaya konu olan bir grup varlıklı insana göre zenginler 100 yaşına kadar yaşayacaklarından emin görünüyor ve 30 ila 40 yıl arasında emeklilik planı yapıyorlar. En az 1 milyon dolarlık varlığa sahip 5.000 kişiden fazla insanı kapsayan UBS Yatırımcı İzleme anketine göre her 10 kişiden 9'u geniş vadeli yatırımlarını uzun yaşamlarını finanse edecek şekilde yapıyor.

Bu planları yalnızca zengin oldukları için mi yapıyorlar?

Zenginler fakirlerden 15 yıl daha uzun yaşıyor
Zenginler daha sağlıklı oluyor ve daha iyi eğitim alıyorlar. Bunun uzun ömre etkisi büyük

RAND Yaşlanma Çalışmaları Merkezi'nin kıdemli ekonomisti ve ortak direktörü Susann Rohwedder'e göre ortalama yaşam süresi nüfus düzeyinde artıyor, ancak artışların yüksek sosyoekonomik statü grupları için daha büyük olduğuna dair somut kanıtlar var.

İstatistiksel olarak bakıldığında zenginlerin 100 yaşına çıkma şansları daha yüksek. Bu nedenle bu olasılığı göz önüne alarak emeklilik planlarını uzun vadeli yapmaları alışılmış karşılanıyor.

Zenginler neden daha uzun yaşıyor?

Tüm sanayileşmiş ülkelerde yaşam süresi yıllar içinde artmıştır. Bunula birlikte en zengin ve en fakir Amerikalılar arasındaki ortalama farkın kadınlar için yaklaşık 10 yıl ve erkekler içinse 15 yıl olduğu söyleniyor.

fakirler Zenginler
Zenginlerde sigara kullanımı daha düşük ve sağlık olanakları daha yüksek

Ancak uzmanlar sağkalım farklılıklarının altında yatan nedenlerin karmaşık olduğunu ve sağlık ve ekonomik durumun yanı sıra insanların yaşamlarındaki diğer faktörlerin de bunda etki sahibi olduğunu belirtiyor.

Ortalama sağkalım oranlarındaki farklar düşük ve yüksek eğitimle veya düşük ve yüksek gelir gruplarıyla karşılaştırıldığında, iyi sağlığın insanların iyi eğitim almalarını sağladığı ve daha iyi şeyler yaparak işlerinde daha iyi performans gösterdiklerini ortaya koydu.

Bu da daha yüksek gelir ve servet sağlıyor.

Daha yüksek gelir ve zenginlik ile insanlar daha sağlıklı bir yaşam tarzına sahip oluyorlar. Zenginler daha dengeli diyet yapabiliyor ve daha sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olabiliyorlar. Daha stressiz yaşamın getirdiği düşük sigara kullanımı yüksek sağkalımda etkisinin somut olarak görüldüğü faktörlerden biri.

Fakirlerde sigara kullanımı daha yaygın

ABD'nin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ülkede yoksulluk seviyesinin altında yaşayan ve eğitim düzeyi düşük olan kişilerin genel nüfustan daha yüksek sigara içme oranlarına sahip olduğunu bildirmekte.

Tıbbi bakıma erişim ne durumda?

Tıbbi bakıma erişim veya tıbbi tedaviler için ödenecek paraya sahip olmak uzun ömürlülüğü artırıyor gibi görünse de bununla ilgili somut bir araştırma yok. Ancak iyi gelirli olmak tıbbi bakımın yanında spor salonları gibi egzersizin günlük stresi azalttığı faaliyetlere katılımı artırıyor. Daha az stres daha uzun ömür için önemli görülmekte.

Sigortalı olmayanların ihtiyaçları olan bakımı almaları daha zor ancak araştırmalar bunun genel uzun yaşam oranları üzerinde küçük bir etkisi olduğunu belirtiyor. Her yıl sigortasız 800 kişiden 1'i ölüyor ve bunun kesin nedenleri bilinmiyor. Yine de kalp krizi geçiren ancak maddi sebeplerden dolayı acil servise gitmeyi geciktiren kişilerin ölüm riskinin artacağı ortada. İlaçların ücretsiz alınması da önemli. İlaçlar için yüksek ödemeleri olan astımlı çocuklar bunlar arasında. Yüksek maliyetli testlerden olan kolonoskopi örnekler arasında gösteriliyor.

65 yaşına giren Amerikalılar daha uzun ömürlü olma eğilimindeler

Daha geniş ölçekli bir çalışma için çeşitli zengin uluslardan karşılaştırılabilir veriler toplayan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın sağlık veritabanından alınan veriler, Amerikalıların diğer zengin uluslara kıyasla 65 yaşına kadar daha kısa bir yaşam süresine sahip olduğunu gösterdi. Amerikalılar için sağkalım beklentisi erken yaşamları boyunca diplerde. Ancak ilgi çekici şekilde, 65 yaşına girdikten sonra daha uzun ömürlü olma eğilimi gösteriyorlar.

Zenginler fakirlerden 15 yıl daha uzun yaşıyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/ekonomi/