70 milyon yıllık Mosazor fosili şans eseri bulundu

Bugün milyonlarca yıl önce yaşamış olan Mosazor’a benzer bir tür bulunmamaktadır

Kanada'nın Alberta kentinde değerli taşlar için kazı yapan madenciler bu kez farklı bir "hazine" buldular. Madenciler bundan 70 milyon yıl önce yaşamış eski bir “deniz canavarı” olan Mosazor'un fosilleşmiş kalıntılarına rastladı. Mosazor denizlerin t-rex'i olarak bilinen oldukça etkileyici bir yırtıcıydı.

Mosazor bir deniz sürüngeniydi

Geçtiğimiz aydan bu yana Lethbridge yakınlarındaki bir madende çalışan Ammolite madencileri, yaklaşık 70 milyon yıl önce dinozor çağında yaşamış Tylosaurus cinsinden bir Mosazor (mosasaur) keşfettiler. Royal Tyrrell Palaeontoloji Müzesi'nden yapılan açıklamaya göre bu hayvan, Dünya'nın büyük kısmının okyanuslarla kaplı olduğu bir dönemde denizi hakimiyeti altında aldı.

mosazor

Çıkarılan Mosazor fosili büyük oranda kayalarla kaplıydı. Ancak daha önce bulunan diğer deniz canlısı fosillerinde görülen bir özellikti. Bu büyük deniz sürüngeni Komodo ejderinin biraz daha sivri burunlu hali gibi hayal ediliyor.

Mücevher haline getirilebilecek gökkuşağı renginde ammolit parçalarını arayan madenciler, Bearpaw Formasyonu adını taşıyan bir bölgeyi kazıyorlardı. Bu jeolojik alanın Geç Kretase çağından kaldığına inanılıyor. ABD'nin Montano eyaletinin yanı sıra Kanada'nın bazı bölgelerinde de rastlanmakta.

mosazor
Mosasaurus (Mosazor)

Bu alanda yılda bir veya iki kez fosilleşmiş deniz sürüngenleri keşfediliyor. Bu nedenle son buluş tam anlamıyla sürpriz değildi. Ancak nadir şekilde neredeyse tamamı korunmuş bir iskelet keşfedilmiştir.

Fosil bulunduğunda çalışmalar derhal durduruldu

Madenciler kayaya gömülü olan Mosasaur fosilini gördüklerinde derhal çalışmayı bıraktılar ve bugüne dek 130.000'den fazla fosil toplamasıyla bilinen paleontolojik araştırma merkezi Royal Tyrell Müzesi'ni çağırdılar.

Yeni keşfedilen fosili ele alan Royal Tyrrell bunun 7 metre uzunluğunda bir canlı olduğunu söyledi. Yalnızca kafatasının kendisi 1 metre uzunluğundaydı. İskeletin keskin sivri dişlere ve oldukça kızgın bir bakışa sahip olduğu belirtildi.

mosazor
Royal Tyrrell müzesinde yer alan farklı bir mosazor iskeleti

Araştırmacılar gezegende buna benzer yaşayan hiçbir canlı türün bulunmadığını belirtiyor. Discovery Channel daha önce bu hayvan için "denizlerin t-rex'i" yakıştırmasını yapmıştı.

Mosazor'lar besin zincirinin en üstündeki süper (apex) avcılardı. Yaklaşık 70, 72 milyon yıl önce Alberta'nın büyük bir bölümünü kaplayan sığ sularda yüzdükleri düşünülmektedir. Besin olarak deniz kaplumbağaları, ammonit ve balıklarla besleniyorlardı — ve de dişlerini geçirebilecekleri diğer her şeyle.

Mosazor'un iskeleti henüz kamuya gösterilmedi. Bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bilinmiyor. Ancak ziyaretçiler Royal Tyrrell Museum’daki Dinozor Salonu'nda diğer mosasaur örneklerini görebiliyorlar.

Mini hortum Amerika'da bir aracı ters çevirdi yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/yeryuzu-tabiat/