Avustralya: İklimi, tarihi, ekonomisi ve yönetimi hakkında bilgiler

Ülkedeki memelilerin yüzde 87’si diğer birçok canlı türü gibi endemik

Avustralya, Güney Yarımküre'de, Asya'nın güneyinde, Endonezya, Yeni Zelanda ve Papua Yeni Gine yakınında bulunan bir ülkedir. Avustralya kıtasını, Tazmanya adasını ve diğer küçük adaları içeren bir ada ülkesidir. Avustralya gelişmiş bir ülke olarak kabul edilir ve dünyanın en büyük 13. ekonomisine sahiptir. Kişi başına düşen gelirde en yüksek 11. ülkedir. Yüksek yaşam süresi, eğitimi, yaşam kalitesi, biyolojik çeşitliliği ve turizmi ile tanınır. İnsani Gelişme Endeksi'nde 3. sıradadır.

Avustralya hakkında bilgiler

  • Nüfus: 24,6 milyon (2017)
  • Başkent: Kanberra
  • Sahil şeridi: 25.760 km
  • Yüzölçümü: 7.741.220 km²
  • En yüksek noktası: Koszyuszko, 2.229 m
  • En alçak noktası: Eyre gölü, -15 m

Tarihi

Avustralya bayrağı
Avustralya bayrağı, sol üstte İngiltere bayrağı ile onun altında Milletler Topluluğu veya Federasyon Yıldızı'ndan ve Güney Haç takımyıldızını temsil eden diğer beş yıldızdan oluşur. Yıldızlardan en küçüğü yedi yerine beş uçludur.

Dünyanın geri kalanından izole halde bulunması nedeniyle Avustralya yaklaşık 60.000 yıl öncesine kadar ıssız bir adaydı. Endonezya'dan gelen insanların, kendilerini deniz seviyesinden alçakta bulunan Timor Denizi'ne taşıyabilmek için tekneler geliştirdiği düşünülmüştür.

Avrupalılar, 1770 yılına kadar Avustralya'yı keşfetmediler. 26 Ocak 1788'de, Avustralya'nın kolonizasyonu Kaptan Arthur Phillip daha sonra Sidney'e dönüşen Port Jackson'a indiğinde başladı. 7 Şubat'ta Yeni Güney Galler kolonisinin kurulduğunu gösteren ilk bildiri yayımlanmıştı.

Avustralya'daki ilk yerleşimcilerin çoğu oraya İngiltere'den taşınan mahkumlardı. 1868'de mahkumların Avustralya'ya taşınması sona erdi, ancak bundan kısa bir süre önce, 1851'de, bölgenin nüfusunu önemli ölçüde arttıran ve ekonomisinin büyümesine yardımcı olan altın keşfedildi. 1788'de Yeni Güney Galler'in kurulmasının ardından, 1800'lerin ortalarında beş koloni daha kuruldu.

Bunlar: 1825'te Tazmanya, 1829'da Batı Avustralya, 1836'da Güney Avustralya, 1851'de Victoria ve 1859'da Queensland'dir. 1901'de Avustralya bir ulus oldu, ancak İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth) üyeliğini korudu. 1911'de, Avustralya'nın Kuzey Bölgesi de topluluğun parçası haline geldi (kontrolü önceden Güney Avustralya'ya aitti).

1911'de Avustralya'nın Başkent Bölgesi (bugün Kanberra'nın bulunduğu yer) kuruldu ve 1927'de hükümetin merkezi Melbourne'den Kanberra'ya devredildi. Avustralya ve İngiltere 9 Ekim 1942'de ülkenin resmi bağımsızlığının temellerini atan Westminster Statüsü'nü onayladı. 1986 yılında ilk Avustralya Yasası oluşturuldu.

Avustralya hükümeti

Bugün resmi olarak Avustralya Topluluğu (Commonwealth of Australia) adıyla bilinen ülke, federal parlamenter demokrasi ile yönetilir. Kraliçe II. Elizabeth devlet başkanı olarak yürütmeden sorumluyken, bunun yanında hükümet başkanı olarak ayrı bir başbakan vardır. Yasama organı, Senato ve Temsilciler Meclisi'nden oluşan iki meclisli bir federal parlamentodur. Ülkenin yargı sistemi İngiliz ortak hukukuna dayanır ve Yüksek Mahkeme'nin yanı sıra daha alt düzey federal, eyalet ve bölge mahkemelerinden oluşur.

Avustralya'da ekonomi ve toprak kullanımı

Avustralya, geniş doğal kaynakları, gelişmiş endüstrisi ve turizmiyle güçlü bir ekonomiye sahip. Avustralya'daki ana endüstriler madencilik (kömür ve doğal gaz gibi), endüstriyel ve taşımacılık ekipmanları, gıda işleme, kimyasallar ve çelik üretimidir. Tarım, ülke ekonomisinde de rol oynamaktadır ve başlıca ürünleri arasında buğday, arpa, şeker kamışı, meyveler, sığır, koyun ve kümes hayvanları yer almaktadır.

Avustralya'nın iklimi, coğrafyası ve biyoçeşitliliği

Avustralya, Hint ve Güney Pasifik Okyanusları arasında Okyanusya'da yer almaktadır. Büyük bir ülke olmasına rağmen, topografyası çok çeşitli değildir ve çoğu alçak çöl platosundan ibarettir. Güneydoğuda ise verimli ovaları vardır. Avustralya'nın iklimi çoğunlukla kurak ve yarı kuraktır. Ancak güneyi ve doğusu ılıman ve kuzeyi ise tropiktir.

Avustralya'nın çoğu yeri kurak çöl olmasına rağmen, çok çeşitli habitatları destekleyen inanılmaz derecede farklı bir biyolojik zenginliğe sahiptir. Dünyanın geri kalanından coğrafi olarak izole bulunması nedeniyle Alp ormanları, tropik yağmur ormanları ve çok çeşitli bitki ve hayvanları vardır. Bu nedenle damarlı bitkilerinin yüzde 92'si, memelilerinin yüzde 87'si, sürüngenlerinin yüzde 93'ü, kurbağalarının yüzde 94'ü ve kuşlarının yüzde 45'i kendisine özgü, endemiktir. Ayrıca dünyanın en fazla sürüngen türünün yanı sıra en zehirli yılanların ve timsah gibi diğer tehlikeli canlıların bulunduğu yerdir. Kanguru, koala ve vombatı da içeren keseli türleri ile ünlüdür.

Avustralya sularında bulunan balık türlerinin yaklaşık yüzde 89'u endemiktir. Ayrıca kıyılarında nesli tükenmekte olan mercan resifleri vardır — bunlardan en ünlüsü Büyük Set Resifi'dir. Büyük Set Resifi dünyanın en büyük mercan kayalığı sistemidir ve 344.400 km2 alana yayılmaktadır. Bu resifte 3.000'den fazla bireysel resif sistemi ve mercan koyu, 1.500'den fazla balık türü, 400 sert mercan türü, dünyada nesli tehdit altında olan yedi deniz kaplumbağasının altısı ve 30'dan fazla deniz memelisi türü barındırmaktadır.

Avustralya'nın iklimi, tarihi, ekonomisi ve yönetimi hakkında bilgiler yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/ulkeler/