Kategoriler
Çevre

Batık Mısır antik şehrinde hazineler ortaya çıkarıldı

Abone Ol 

Deniz arkeologları Mısır'ın su altındaki Heracleion ve Canopus batık şehirleri arasında, tahrip olmuş yeni bir tapınağın parçalarını buldular. Parçalar beraberinde bazı hazineleri de ortaya çıkardı. Mısır’ın Eski Eserler Bakanlığı’na göre, araştırmacılar iki ay boyunca İskenderiye’deki Abu Qir Körfezi’nde bulunan bölgeyi incelediler ve deniz tabanı taramaları için sonar kullandılar. Daha önce keşfedilmemiş binaların kalıntıları, altın ve bronz sikkeler ve mücevherler gibi değerli hazineler buldular.

Batık Mısır antik şehrinde hazineler ortaya çıkarıldı

Avrupa Deniz Arkeoloji Enstitüsü'ne göre batık Heracleion şehrinin güney kanalının içinde tümüyle tahrip edilmiş bir tapınak mevcut. Kral II. Ptolemy'nin saltanatına ait olduğuna inanılan bronz sikkeler, MÖ 2. ve 3. yüzyıllardan kalan kaplar ile kum ve silt katmanlarıyla kaplı daha küçük bir Yunan tapınağının kalıntıları da ortaya çıktı.

Batık Mısır kenti
Arkeologlar batık Heracleion ve Canopus antik kentlerininde birçok yeni keşfe imza attı.

Arkeologlar Kanopus'un batık kalıntılarının bulunduğu yerde daha önce yeni binalar bulmuş ve antik kentin haritasını güneye doğru uzatmışlardı. Eski Eserler Bakanlığı'na göre binalar arasında çanak çömlek, Ptolemaios Krallığı (MÖ 305-30) döneminden kalma bronz sikkeler ve Bizans döneminden altın sikkeler bulunuyor.

Heracleion şehri (aynı zamanda Thonis olarak da bilinir), Mısır'ın MÖ 600-100 arasında en önemli liman kentlerinden biriydi. Akdeniz kıyısında, Nil'in Kanopik kolunun ağzında bulunan şehir, Mısır'ın batı girişini korudu ve deniz ticaretini kontrol etti.

Dengesiz sulak alanlar üzerine inşa edilmiş olan şehir depremler, tsunamiler ve yükselen deniz seviyelerinin etkisiyle zayıflayarak muhtemelen MS sekizinci yüzyılda meydana gelen şiddetli bir sel sonrasında denize döküldü. Binlerce yıl sular altında gizlice bekledi.

Ta ki 1999'da, denizdeki bu şehir kalıntıları beş yıllık bir aramanın ardından Franck Goddio ve Avrupa Sualtı Arkeoloji Enstitüsü (IEASM) tarafından bulunana kadar. Arkeolog Franck Goddio, o zamandan beri bu yerde devasa heykeller, yazıtlar, mimari öğeler, mücevherler ve madeni paralar, ritüel nesneler ve seramikler çıkardı. Her ne kadar şimdilerde bir tapınak, binalar ve yeni nesneler keşfedilmiş olsa da alanın yalnızca yüzde 5'inin keşfedildiği tahmin ediliyor.

Batık Mısır antik şehrinde hazineler ortaya çıkarıldı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/çevre