Hong Kong protestoları küresel sorun haline geliyor

Protestolar İngiltere, Tayvan ve Avustralya gibi ülkelerde de tepki çekmeye başladı

Hong Kong ve Pekin hükümeti arasında artan gerginlikler şimdi Çin’in dışına taşmaya başladı. Çin dış işleri bakanlığı geçtiğimiz günlerde ABD'yi Hong Kong protestolarındaki "kara el" olarak nitelendirmişti. Protestolar hazirandan bu yana devam ediyor ve ABD dışişleri bakanı Michael Pompeo son olarak Çin'e "doğru olanı yapması" gerektiğini söyledi. Son bulacak gibi görünmeyen protestolar şimdi global bir sorun halini almaya başladı.

Hong Kong protestoları küresel yankılar buluyor

ABD, Hong Kong ile arasındaki ticaret anlaşmasını Şangay'da tekrar masaya yatıracak. Trump, olayların Çin ile olan ilişkileri etkilemesini istemediğini söylemiş ancak bir yandan Çin devlet başkanı Şi Cinping'in "doğru olanı yapması" gerektiğini belirtmişti. Çin ise bu açıklamadan hoşnut kalmadığını açıkça dile getirdi.

hong kong protestoları

Bugün Asya'nın en kalabalık havalimanında oturma eylemi yapan yüzlerce insan, protestoların ülkenin diplomatlarına, turistlerine, üniversitelerine ve çok uluslu şirketlerine zarar verdiğine dikkat çekti, kısacası Hong Kong'un geleceği konusundaki endişelerini dile getirdi. Ancak olaylara olan tepkiler artık sadece yerel boyutta kalmıyor.

Protestolar Avustralya'ya ulaştı

Son zamanlarda adı Müslüman Uygurlara yaptığı suistimallerle anılan Çin yönetimi dünyadaki imajının daha fazla zedelenmesini önlemek için protestolardaki taraflarları şiddeti bırakmaya davet etti. Yaşanan son gelişmeler protestoların şimdi küresel boyuta ulaştığını gösteriyor.

Brisbane, Avustralya'da bulunan Queensland Üniversitesi'ndeki karşıt gruplar bugün söz konusu ayaklanmaya tepkilerini gösterdiler. Gruplardan biri Çin yanlısı şarkılar söylerken diğer grup "özgür Hong Kong" sloganı attı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde polisin olaya müdahale ettiği esnada tarafların sözlü hakaret ve yumruk kullanımına başladığı görüldü.

Tayvan ve İngiltere de konuya yakın

Hong Kong protestoları aynı zamanda Tayvan'da da yankılandı. Demokratik bir yönetime sahip olan Tayvan, Çin tarafından vilayet olarak görülüyor. Başkan Tsai Ing-wen ülkedeki insanların istedikleri sistemde ve özgürlükte yaşama hakları olduğunu söyleyerek kesin eleştirisini dile getirdi.

Diğer taraftan Birleşik Krallık'ın yeni başbakanı Boris Johnson kendisine yöneltilen bir soruya karşılık olarak olaylarda sonuna kadar Çin'den yana olduklarını söyledi. Çin devlet konseyi parti sekreteri Li Keçiang bunun üzerine ülkesinin Birleşik Krallık ile ikili ilişkileri tüm sektörlerde genişletmeyi istediğini söyledi.

Protestoların bu hafta sonu hız kazanacağı düşünülüyor.

Hong Kong protestoları küresel bir sorun haline geliyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/politika/