Denizaltıların tarihsel gelişimi: İlk denizaltının icadı

İlk denizaltılarda su geçirmez deri kullanıldı ve modern versiyonlar ancak 300 yıl sonra gelebildi

İlk denizaltı tasarımları 1500'lü yıllara dayanıyor. Ancak su altı seyahatine dair geliştirilen fikirler daha da geriye gitmektedir. Denizaltı tasarımına dair ilk sorunlar geminin tümüyle nasıl çalıştırılacağı ile ilgiliydi. Devam eden problemlerde ise su altı dayanıklılığının ve performansının geliştirilmesi için uğraşıldı. Şimdi denizaltının icadı hakkında daha fazlasını öğrenelim.

Denizaltının icadı

İlk kullanışlı denizaltılar 19. yüzyıla kadar ortaya çıkmamıştı. Amerikan İç Savaşı sırasında Konfederasyon güçleri H.L. Hunley denizaltısını icat ettiler ve bir Kuzeyli gemisini (Housatonic) batırdılar. USS Housatonic 1864 yılında denize indirildi. İlk pratik ve modern denizaltılar I. Dünya Savaşı'ndan sonra icat edilmeye başlandı.

Aşağıdaki zaman çizelgesi, denizaltının insanlı bir savaş gemisi olarak başlangıcından günümüzün nükleer enerjili çözümlerine kadar tüm tasarım sürecini özetlemektedir.

1578 – William Bourne

ilk denizaltının icadı
İlk ahşap tasarım

İlk denizaltı tasarımı William Bourne tarafından yapıldı ancak çizim aşamasını geçemedi. Bourne'un tasarımı balast tanklarına dayanıyordu – suya batmak için dolduruluyor ve yüzeye çıkmak için boşaltılıyordu. Su geçirmez deri ile kaplanmış bu ahşap çerçeveli denizaltı 1600'lerde uygulandığında su altı çamuruna yenik düştü. Tasarımdaki balast tankı ilkesi günümüz denizaltıları tarafından kullanılmaktadır.

1620 – Drebbel

ilk denizaltının icadı drebbel
Drebbel'in 12 kürekli denizaltısı 1621'de Thames Nehri'nde yüzdürülüyor.

Hollandalı bir adam olan Cornelis Drebbel, kürekli bir su altı aracı tasarladı ve inşa etti. Drebbels'in tasarımı gemi suya battıktan sonra gerekli hava problemine ilk çözüm oldu. Drebbel potasyum nitrat'ı (güherçile) yakarak oksijen üretti. Araç 3.5 metreye kadar batabiliyordu ve Kral I. George tarafından da kullanıldı.

1776 – Turtle, İlk askeri denizaltı

ilk denizaltının icadı turtle
Turtle

David Bushnell tek kişilik, insan gücüyle çalışan Turtle "Kaplumbağa" denizaltısını inşa etti. Sömürge Ordusu, İngiliz savaş gemisi HMS Eagle'ı Turtle ile batırmaya çalışmıştır. Bir deniz savaşında kullanılan ve daldıktan sonra su yüzüne çıkan ilk denizaltı oldu. Amacı, Amerikan Devrimi sırasında New York limanındaki İngiliz deniz ablukasını kırmaktı. Su yüzeyinin 15 cm üstünde görünerek yüzebiliyordu. Kaplumbağa elle kontrol edilen bir pervaneyle güçlendirildi. Operatör hedefin altına giriyor, Turtle'ın üst kapağındaki uzun vida mekanizmasını kullanıyor ve zamanlanmış mayın bombasını gemiye takıyordu.

1798 – Nautilus

denizaltının icadı Nautilus
Nautilus

Robert Fulton, itiş için iki farklı güç kullanan Nautilus denizaltını inşa etti -yüzeydeyken yelkenle ve suya batırıldığında ise elle çevrilen pervaneyle yüzdürülüyordu. Yelkenin bir hata olduğu düşünülür.

1895 – Holland VII, elektrik motorlu denizaltı

1895 - Holland VII
Holland VII

John P. Holland önce Holland VII ve daha sonra Holland VIII (1900) denizaltılarını tanıtmıştır. Yüzeyde benzinli motoru ve su altında ise elektrikli motoru ile giden Hollanda VIII, 1914 yılına kadar tüm dünyanın deniz kuvvetleri tarafından örnek denizaltı tasarımı olarak kullanıldı.

1904 – Aigrette

1904 - Aigrette
Aigrette

Fransız denizaltı Aigrette, yüzeyde gitmek için dizel motor ve su altında gitmek içinse elektrik motoru kullanacak şekilde üretilmiş ilk denizaltıdır. Dizel yakıt petrolden daha az uçucudur. Bugün de geleneksel denizaltılar için tercih edilen yakıt olmaya devam ediyor.

1943 – U-264

Alman U-bot U-264 şnorkel direği ile donatılmıştı. Dizel motora hava sağlayan bu direk, denizaltı motorunun sığ derinlikte çalıştırılmasını ve akülerini yeniden şarj etmesini sağlıyordu.

1944 – U-791

Alman U-791, alternatif bir yakıt kaynağı olarak Hidrojen Peroksit kullanan ilk denizaltı oldu.

1954 – Nautilus, ilk nükleer denizaltı

Nautilus 1954
Nautilus

ABD, dünyanın ilk nükleer motorlu denizaltısı olan USS Nautilus'u tasarladı. Nükleer enerji, denizaltıları gerçek birer "dalgıç" haline getirdi – artık su altında sonsuza dek çalışabiliyorlardı.

1958 – Albacore

ABD, su altı direncini azaltarak daha iyi su altı hızına ve manevra kabiliyetine sahip olmak için USS Albacore'u "gözyaşı damlası" gövde tasarımıyla tanıttı. Bu yeni gövde tasarımını kullanan ilk denizaltı sınıfı USS Skipjack oldu.

1959 – USS George Washington

USS George Washington dünyada balistik füze ateşleyen ilk nükleer motorlu denizaltı oldu.