in

Türkiye: Tarihi, coğrafyası, iklimi, ekonomisi ve yönetimi

türkiye

Resmi adı Türkiye Cumhuriyeti olan Türkiye, Güneydoğu Avrupa ve Güneybatı Asya'da Karadeniz, Ege ve Akdeniz'de yer alır. Sekiz ülkeye sınır komşusudur ve aynı zamanda büyük bir ekonomisi ve ordusu vardır. Türkiye'nin yükselen bir bölgesel güç olduğu düşünülür. Ülkenin Avrupa Birliği'ne katılım müzakereleri 2005 yılına uzanıyor.

Türkiye hakkında bilgiler

  • Nüfus: 79.804.122 (2017)
  • Başkent: Ankara
  • Komşu ülkeler: Ermenistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan, İran, Irak ve Suriye
  • Yüz ölçümü: 783,562 km²
  • Kıyı şeridi: 7.200 km
  • En yüksek noktası: Ağrı Dağı 5,166 m
türkiye

Tarihçe

Türkiye birçok farklı antik kültürle bezenmiş uzun bir tarihe sahip. Modern Türkiye'nin büyük kısmının yer aldığı Anadolu yarımadası dünyanın en eski yerleşim alanlarından biri olarak kabul ediliyor. M.Ö. 1200'lerde, Anadolu kıyıları çeşitli Yunan halkları tarafından kullanılmaktaydı. Önemli Yunan şehirleri arasında Milet, Efes, Smyrna (İzmir) ve Bizans (daha sonra İstanbul) kentleri gösterilir. Bizans, Roma ve Bizans İmparatorlukları'na başkentlik yapmıştır.

Türkiye'nin modern tarihi Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşüyle verilen bağımsızlık savaşının ardından, 20. yüzyılın başlarında Mustafa Kemal tarafından (sonradan Atatürk olarak bilinecek) kurulan Türkiye Cumhuriyeti (1923) ile başladı. Osmanlı İmparatorluğu 600 yıl sürdü ancak Almanya'nın müttefiki olarak I. Dünya Savaşı'na katıldıktan sonra çöktü ve milliyetçi grupların oluşumuyla da parçalandı.

İLGİLİ:  Dünyanın en mutlu ve mutsuz ülkeleri: Türkiye ne durumda?

Ülke cumhuriyet halini aldıktan sonra Türk liderleri bölgeyi modernize etmek için çalışmalara başladı. Atatürk, 1924'ten 1934'e kadar çeşitli siyasi, sosyal ve ekonomik reformları hayata geçirdi. 1960'da askeri bir darbe yapıldı ve bu reformların çoğu kenara atıldı. Bu durum bugün hala Türkiye'de tartışmalara neden olmaktadır.

Türkiye 23 Şubat 1945’te II. Dünya Savaşı’na Müttefikler'in bir üyesi olarak katıldı ve kısa süre sonra Birleşmiş Milletler üyesi oldu. Yunanistan'da başlayan komünist isyanlarının ardından Sovyetler Birliği Türk boğazlarında askeri üsler kurabileceğini söyledi. ABD bunun üzerine 1947'de Truman Doktrini'ni ilan etmiştir. Truman Doktrini, hem Türkiye hem de Yunanistan için askeri ve ekonomik ABD yardımlarını başlatmıştır.

1952'de Türkiye, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'ne (NATO) katıldı ve 1974'te Kıbrıs Cumhuriyeti'ni işgal ederek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla sonuçlanacak bir savaş verdi. Dünyada bu cumhuriyeti yalnızca Türkiye tanımaktadır.

1984'de başlayan hükümet değişiklikleri sırasında, bugün çeşitli uluslararası kuruluşlar tarafından terörist grup olarak kabul edilen Kürdistan İşçi Partisi (PKK) ortaya çıktı. Örgüt Türkiye hükümeti aleyhine hareket etmeye başladı ve binlerce insanın ölümüne yol açtı. Grup bugün Türkiye'de faaliyet göstermeye devam ediyor.

İLGİLİ:  Turkey ismi nereden geliyor? Türkiye'nin İngilizce adının kökeni

Ülke 1980'lerin sonlarından bu yana ekonomisinde ve siyasi istikrarında iyileşmeler yaşadı. Aynı zamanda Avrupa Birliği'ne girme yolunda güçlü bir ülke olarak büyüdü.

Yönetim

Bugün Türkiye hükümeti bir cumhuriyet parlamenter demokrasisi olarak kabul ediliyor. Yürütme organı bir devlet başkanı ve bir hükümet başkanından (pozisyonlar sırasıyla cumhurbaşkanı ve başbakan tarafından doldurulur) oluşuyor ve yasama organı olarak yalnız Türkiye Büyük Millet Meclisi görev alıyor. Türkiye'de ayrıca Anayasa Mahkemesi, Temyiz Yüksek Mahkemesi, Danıştay, Sayıştay, Askeri Yüksek Temyiz Mahkemesi ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nden oluşan bir yargı oranı bulunmakta. Türkiye 81 ile bölünmüştür.

Ekonomi ve toprak kullanımı

Ülke son zamanlarda önemli bir ekonomik krizin içinden geçiyor. Türkiye ekonomisi yakın geçmişe kadar sürekli olarak büyümeyi sürdüren, modern endüstri ile geleneksel tarımın karışımından oluşan bir sisteme sahipti. CIA World Factbook'un birkaç yıl önceki verilerine göre Türkiye'de tarım ülke istihdamının yaklaşık %30'unu oluşturuyor. Türkiye'den gelen başlıca tarım ürünleri tütün, pamuk, tahıl, zeytin, şeker pancarı, fındık, bakliyat, narenciye ve hayvancılıktır. Türkiye'nin ana sanayileri tekstil, gıda işleme, araba, elektronik, madencilik, çelik, petrol, inşaat, kereste ve kâğıttan oluşuyor. Diğer taraftan Türkiye'de madencilik ağırlıklı olarak kömür, kromat, bakır ve boru kapsıyor.

İLGİLİ:  Somme Muharebesi sonrası Birinci Dünya Savaşı

Coğrafya ve iklim

Türkiye, Karadeniz, Ege ve Akdeniz'de yer almakta. Türk Boğazları (Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı) Avrupa ile Asya arasındaki sınırı oluşturur. Bunun sonucu olarak Türkiye hem Doğu Avrupa'da hem de Güneybatı Asya'da kabul ediliyor. Ülkenin topoğrafyası zengindir. Yüksek platoları, dar kıyı ovaları ve birkaç yüksek dağı bulunuyor. Türkiye'nin en yüksek noktası, doğu sınırında bulunan ve uzun süredir uykuda olan Ağrı Dağı'dır. Ağrı Dağı'nın yüksekliği 5.166 m olarak kaydedilmiş.

Türkiye iklimi ılıman olup yazlar sıcak ve kurak, kışlarsa hafif yağışlıdır. Ancak iç kesimlere gidildikçe iklim daha zorlu hale gelir. Türkiye'nin başkenti iç kesimde yer alır ve ağustos'ta ortalama 28 ˚C yüksek sıcaklığa ve ocak'ta ise -6 ˚C düşük sıcaklığa sahiptir.

Türkiye'nin tarihçesi, coğrafyası, iklimi, ekonomisi ve hükümeti yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/yeryuzu-tabiat

Huawei Mate X çıkış tarihi

Huawei Mate X katlanabilir akıllı telefonun tasarımı yenilendi

hong protestoları

Hong Kong protestoları küresel sorun haline geliyor