Akustik lensler ile sese zum yapmak mümkün oluyor

Görüntüye yakınlaştırma yapmak tamam, peki ya sese?

Akustik lensler bir süredir hayatımızdalar ancak şimdi hiç olmadığı kadar etkileyici bir özelliğe sahip hale geldiler. SIGGRAPH 2019 etkinliğinde gerçekleştirilen bir sunum, optik cihazların akustik eşdeğerlerinin üretilebileceğini kanıtladı. Akustik lensler ses dalgalarını yönlendiren veya odağını değiştiren düzenekler oluyor.

Akustik lensler ile sese yakınlaştırma yapmak

akustik lens

Sergilenen cihazlardan biri neredeyse bir renk prizması gibi çalışıyor. Farklı yönlerden gelen basit bir melodinin farklı notalarını "zum yaparak" yakalıyor. Diğer cihaz ise iki lens arasındaki mesafeyi dinamik olarak değiştirerek hareketli nesnedeki sese odaklanılmasını sağlıyor.

Her iki durumda da ses sıradan bir hoparlörden veriliyor ve akustik lens ya da lenslerden geçerken şekil buluyor. Sussex Üniversitesinden araştırmacılar 3D baskıyı kullanarak akustik lens tasarımına daha modüler bir çözüm getirmeye çalışıyorlar. 3D yazıcı aracılığıyla basılan 16 farklı "tuğla" farklı konumlara yerleştirildiğinde farklı ses sonuçları alınabiliyor.

akustik lensler
Akustik lens için 3B yazıcıyla hazırlanmış tuğlalar

Ancak bazı sınırlamalar var. Sunumdaki lensler yalnızca dar bir bant genişliğinde çalışıyor. Bu da uyumlu oldukları sesin yalnızca bir oktav kadar olduğunu gösterir. Bir oktav basit bir melodi için yeterli ancak insanın duyma aralığı bundan çok daha geniş durumda.

Doğrusal ses farklı yollarla da elde edilebiliyor. Tümleşik ses ışını oluşturmak için ultrasonik yayıcılara başvurmak bunlar arasında. Ultrasonik yayıcılar (emitör) hafif nesneleri yerden kaldırmak için bile kullanılabiliyor. Ses oldukça etkileyici değil mi?

Yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/teknoloji/