Bob Ross'un saklanan tabloları ilk kez sergilenecek

Alçak gönüllü ressam tablolarının sergilenmesini asla istemedi

Bob Ross'un sonsuza dek saklanmasını istediği tablolar şimdi sergiye açılıyor. Resim Sevinci programı ile tüm dünyada tanınan Bob Ross çıktığı her TV programında sanatsal çalışmasının üç versiyonunu çizmiştir. İlk versiyonu referans olması için programdan önce yapmış, ikinci versiyonu ise izleyiciler için çizmiştir. Tablonun son versiyonu öğretici kitaplara eklenmesi için 26 dakikalık programdan sonra hazırlanırdı.

Bob Ross'un saklanan tabloları sergiye açılıyor

Bob Ross 403 bölümü çekilen Joy of Painting'in 381 bölümünde yeni tablolar çizdi. Ross geri kalan bölümlerde oğlu da dahil olmak üzere bazı misafir ressamlar çıkarttı. Sanatçının toplamda 1100'den fazla tablo yaptığı tahmin ediliyor. Peki bunlar nerede bulunuyor?

Tüm tablolar ABD'nin Virginia eyaletindeki Herndon ilçesinde dev bir depoda saklanıyor. Resimler satılık değil ancak depo Bob Ross, Inc. tarafından yönetilmekte. Kuruluş yalnızca hatıra eşyalar satıyor ve sanatçının yüzünü ürünlerinde kullanmak isteyen markalarla ilgileniyor. Bunlar çoraplardan, nane şekerlerine ve waffle makinesine kadar uzanıyor.

Geçim zorluğu nedeniyle saçını kestiremeyen Bob Ross saçına perma yaptırmış ve bu görüntüsünü bozmamıştır.

Tablolar yeterince iyi muhafaza edilemiyor

TV'de yeterince ünlendiğini ve kendinden daha yetenekli ressamların onun kadar tanınmadığını söyleyen Bob Ross bu nedenle resimlerinin satılmasını ve sergilenmesini istememiştir. Bob Ross, Inc.'in başkanı Joan Kowalski geçtiğimiz haftalarda kaynak yetersizliği nedeniyle tabloları yeterince iyi saklayamadıklarını itiraf etti.

Hazırlanan kısa bir videoda boş ofis alanlarında tutulan tabloların karton kutular gibi üst üste istiflendiği görüldü. Resimlerin bu anlamda özel ilgiye muhtaç olduğuna karar veren şirket şimdi bazılarını sanat müzesine bağışlıyor. Bu müze Washington'daki Smithsonian American Art Museum oldu.

Bob Ross yaşamı boyunca 30000 tablo çizdi, bunları TV programından önce geçinmek için yaptı. Bazılarını bağışladı.

Müzeye teslim edilen eşyalar arasında sanatçının programlarında kullandığı seyyar merdiven ile ikinci ve üçüncü sezona kadar tuttuğu not defteri dahi var. Müzenin spor ve eğlence küratörü olan Eric Jentsch en zor kısmın tabloları seçmek olduğunu belirtiyor.

Resimlerden 24'ü 10 Eylül – 25 Ekim arasında Virginia, Franklin Park Arts Center'da sergilenecek. Katılımcılar dilerse 75 dolar ücretle kendi mutlu ağaçlarını çizmek için ders alabilecek.

Bob Ross'un saklanan resimleri ilk kez sergilenecek yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/sanat/