Enerji içeceği içmenin zararları ve hamile kadınlar için tavsiyeler

Enerji içecekleri hamileler için neden tavsiye edilmez?

Enerji içeceği içmenin zararları üstüne bir yazı. Enerji içecekleri agresif pazarlama stratejileriyle desteklenen sözde faydalar nedeniyle tüm dünyadaki insanlar tarafından tüketilmektedir. Enerji içeceklerinin sağlığa yararlı olduğu konusu değişkenlik göstermekte. Genellikle egzersiz performansının yükseltilmesi, zihinsel odaklanmanın artırılması ve uyanık kalma gibi iddialar üzerinde duruluyor. Peki hamileler bu içecekleri içebilir mi? Cevap hayır. Halihazırda çoğu enerji içeceği şirketi gönüllü olarak kullandıkları etiketlerle hamile ve emziren kadınların enerji içeceği tüketmelerini engellemeye çalışır.

Enerji içeceği içmenin zararları

Hamileyken uterusunuzda (rahim) plasenta büyür ve bebeğe göbek kordonu boyunca yiyecek ve oksijen sağlar. Yediğiniz yiyeceklerin içindeki besin maddeleri, enerji içeceklerinde bulunanlar da dahil olmak üzere bebeğinize ulaşır. Araştırmacılar, enerji içeceklerindeki maddelerin insanlar üzerindeki etkilerinden emin değiller ve farklı enerji içecekleri farklı içerik karışımları içerdiğinden, enerji içeceklerinin test edilmesi de zorlaşmış oluyor.

Bazı hayvan çalışmaları, düzenli olarak enerji içeceği tüketirken negatif bir ilişki bulmuştur. Hamile farelere, hamilelik süresince günlük az miktarda enerji içeceği verilen çalışmalarda, günlük enerji içeceklerine maruz kaldıklarında, yenidoğan farelere oksidatif stres, doku yaralanması ve davranışsal değişiklikler (anksiyete dahil) olduğunu bulmuşlardır. Araştırmacılar, "Hamilelik ve emzirme döneminde enerji içeceklerinin (ED'lerin) tüketilmesinin yenidoğanlar üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu ve dikkat çeken önemli bir sağlık sorunu olarak görülmesi gerektiği" sonucuna vardılar.

Bu çalışmanın sonuçları, hamilelik sırasında enerji içeceklerinin içilmesinden kaçınmanın, herkes için geçerli olan bir öneri olduğunu ileri sürmektedir. Aslında, enerji içecekleri üzerindeki etiketler "Çocuklar için, kafeine duyarlı insanlar, hamile kadınlar veya emziren kadınlar için tavsiye edilmez" uyarıları içerir.

Fetal Tıp Merkezi'ndeki diyetisyen Emily Mitchell: "Hamilelik sırasında, yüksek miktarda kafein içerdiklerinden ve hamile kadınlar için önerilmeyen diğer içerikleri de içerdiklerinden dolayı enerji içeceklerini tüketmek doğru değil. Enerji içecekleri gıda takviyeleri kategorisine girdikleri için FDA tarafından da regüle edilmiş değiller. Dolayısıyla etiketlerinde listelenmeyen bileşenleri de içerebilir. " diyor.

Bu ifadeyi daha da ispatlamak için, Amerikan Diyetetik Beslenme Akademisi'nin, "Bir enerji içeceği, enerjide kısa süreli bir artış sağlamak için eklenen bir tür yasal uyarıcı ve / veya vitamin içeren herhangi bir içecektir. İçecekler önemli miktarda ve çeşitli miktarlarda şeker ve kafein, ayrıca taurin, karnitin, inositol, ginkgo ve deve dikeni içerebilir. Bunların çoğu, hamile kadınlar için güvenlik yönüyle araştırılmamıştır. Hamilelik sırasında enerji içeceğinden kaçınılması tavsiye edilir."

Genel sağlığa etkileri

Sayısız araştırma, şekerle tatlandırılmış enerji içecekleri içen insanlarda farklı akut kardiyovasküler tepkileri test etmiştir. Bu çalışmaların sonuçları, enerji içeceğinin içeriğine ve kullanılan ölçüm araçlarının türüne bağlı olarak değişmektedir. Bazı araştırmalar, sistolik kan basıncında bir artışın yanı sıra, enerji içeceği tüketiminde artan kalp atışına dikkat çekmektedir. Buna rağmen, hiçbir test hamile kadınlar üzerinde yapılmamıştır. Fakat bu etkiler tüketim sonrası potansiyel belirtiler ise, o zaman hamilelik sırasında tüketimden kaçınmak akıllıca olacaktır.

İçeriklerdeki maddeler neden bu kadar sorunlu?

Enerji içeceklerinde bulunan içerikler üreticiye göre değişecektir. Birçok enerji içeceği, bir 'enerji fırtınası' yaratan bileşenler karışımı içerir. Bu uyuşmazlıklardaki sorun, hangi bileşenlerin olumsuz belirtilere neden olabileceğini bulmakta zorlanılmasına neden oluyor. Hamile kadınlar için enerji içeceklerinde ana endişelerden biri, her zaman kolayca belirlenemeyen kafein miktarıdır. Ulusal İçecek Birliği'ne (National Beverage Association) göre, "Önde gelen enerji içecekleri, toplam kafein miktarını kutu / şişe bazında gönüllü olarak açıklıyorlar, ancak zorunlu değiller." Hamilelik sırasında kafein alımınızı izlemek önemli olduğundan, eğer bu mümkün değilse tüketmemeyi tercih etmelisiniz.

Kafein

Kafein, enerji içeceklerinin ana bileşenlerinden biridir ve sempatik sinir sistemini harekete geçirdiği bilinmektedir. Kafein doz aşımı, nöbetlere, psikoza ve kardiyak aritmilere neden olabilir. Mitchell, "Çok fazla kafein kan basıncını ve kalp atış hızını artırabilir. Sinir sistemini etkiler ve öfke, sinir ve uykusuzluğa neden olabilir. Gebelikte kafein kullanımının etkileri kesin değildir, bu nedenle sınırlandırmak en iyisidir." Hamile kadınların hamilelik sırasında kafeinlerini "300 gr'lık bir bardak kahvenin içindeki miktar olan 200 mg veya daha azı" ile sınırlamaları önerilmektedir.

Besleyici olmayan tatlandırıcılar

Bazı enerji içecekleri besleyici olmayan tatlandırıcılar içerir. Besleyici olmayan tatlandırıcılar, sofra şekeri gibi besleyici tatlandırıcılara sıfır veya düşük kalorili alternatiflerdir. Kalori ve şeker eklemeden tatlılık katmaya yardımcı olurlar. Şekerden çok daha tatlı olduklarından, tatlılık yaratmak için küçük miktarların eklenmesi yeterlidir. Gıda ve İlaç İdaresi (The Food and Drug Administration) aşağıdaki besleyici olmayan tatlandırıcıların kullanımını onaylamıştır: asesülfam-K, aspartam, neotam, sakarin, sukraloz ve stevia. Bunlarla ilgili sorun, besleyici olmayan tatlandırıcıların sağlıklı hamilelik konusundaki güvenliğini ele alan sınırlı araştırmaların olmasıdır ve bu nedenle çoğu zaman bu tatlandırıcı türlerinden kaçınılmalıdır.

Şeker

Enerji içecekleri, tatlılık eklemek için besleyici olmayan tatlandırıcılara sahip değilse, şeker kullanırlar. Çok fazla şeker sağlıksız aşırı kalorileri artırabilir, bu da aşırı kilo alımına neden olabilir. Ek olarak, gebelik diyabeti olan kadınlar için, bu çok problemli olabilir çünkü kan şekerinde büyük dalgalanmaları önlemek için karbonhidrat alımlarını izlemeleri ve basit şekerleri sınırlamaları gerekir.

Taurine

Bazı enerji içecekleri, doğal olarak hayvansal gıdalarda bulunan, nörolojik gelişmeyi destekleyen ve kandaki su ve mineral miktarlarını düzenleyen, şartlı olarak esansiyel bir sülfür içeren amino asit olan taurin içerir. Yeni bebeklerin beyni ve retinası doğumda tam olarak gelişmediğinden ve taurin yoksunluğunun etkilerine karşı savunmasız olabileceğinden bebeklerin ek gıdaları taurin ile desteklenir. Taurinin hamilelik sırasında, enerji içecekleri ile birleştiği zamanki etkileri hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu nedenle hamilelik sırasında bundan kaçınmanız önerilir.

Ginseng

Genellikle Latince adı Panax ginseng olarak adlandırılan Ginseng, 2.000 yıldan fazla bir süredir kullanılmış olan Asya kökenli bir bitkisel takviyedir. Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre, "Uzun vadeli güvenliğine ilişkin sorular ortaya çıktı ve bazı uzmanlar bebekler, çocuklar ve hamile veya emziren kadınlar tarafından kullanılmasına karşı tavsiyede bulundu." Aslında, Amerikan Beslenme ve Diyetetik Akademisi hamilelikte kullanımı önermemektedir. Bunun nedeni muhtemelen uzun vadeli etkileri inceleyen çok az sayıda kalite araştırması olmasıdır.

Ek olarak, ginsengin en sık görülen yan etkileri baş ağrısı, uykusuzluk gibi uyku sorunları ve sindirim semptomlarıdır. Son olarak, kan şekeri ve kan basıncını etkileyebilir, bu nedenle gebelik diyabetiniz veya yüksek tansiyonunuz varsa, ginsengden kaçınmalısınız.

Glukuronolakton

Glukonolakton, antioksidan aktiviteye sahip doğal olarak oluşan bir polihidroksi asittir (PHA). Glukuronolaktonun, enerji metabolizması üzerindeki varsayılan etkisinden dolayı enerjiyi arttırdığı söylenir, ancak enerji seviyelerini etkileyip etkilemediği sorgulanabilir. Hamilelikte iyi çalışılmadığından kaçınılmalıdır.

Guarana

Guarana, doğal olarak bir bitkiden gelen bir diğer kafein kaynağıdır. Genellikle atletik performansı ve konsantrasyonu arttırma potansiyeli nedeniyle enerji içeceklerine eklenir. Hamile kadınların kafein alımını izlemesi gerektiğinden, kafein ve guarana içeren enerji içeceklerinden kaçınılmalıdır.

Gingko Biloba

Bu bitki, gingko ağacının yapraklarından gelir ve Çin'de yüzyıllardır kullanılmaktadır. Belleği geliştirebileceğine inanılıyor. Ancak, hamilelik üstüne araştırma yapılmadığı ve gastrointestinal rahatsızlığa, baş ağrısına, baş dönmesine, çarpıntıya, kabızlığa ve alerjik cilt reaksiyonlarına neden olabileceğinden, bu üründen kaçınmak akıllıca olacaktır.

L-Karnitin

L-karnitin, lisin ve metiyoninden türetilir. Genellikle kas glikojeninin korunmasına yardımcı olabileceği teorisine dayanarak atletik performansı iyileştirmek için enerji içeceklerine eklenir. Ancak, Linus Pauling Enstitüsü'ne göre, çoğu çalışma fiziksel performansı etkilemediğini göstermiştir. Hayvansal ürünlerde doğal olarak bulunur ve günde 5 gramdan fazla tüketim olmadıkça, ishal ve "balık kokusu sendromu (Trimethylaminuria)" nun ortaya çıkabileceği durumlar dışında herhangi bir yan etkisi yoktur.

Yohimbe

Genellikle kilo verme ürünlerinde kullanılan Yohimbe, uykusuzluk, duygudurum bozukluğu, sinirlilik ve endişe ile ilişkilendirilmiştir. Hamilelikte çalışılmamıştır ve kaçınılması gerekir. Şimdi enerji içeceği içmenin zararları yazımızın en önemli bölümü B vitaminlerine geldik.

B vitaminleri

B vitaminleri, karbonhidrat, yağ ve proteinin metabolizmasında rol oynar ve vücudumuzun kullandığı bir enerji türü olan makro besinlerdeki enerjiyi, adenozin trifosfata (ATP) dönüştürerek enerjiyi arttırmaya yardımcı olduğuna inanılır. Enerji içeceklerinde B vitaminleri ile ilgili problem iki yönlüdür; 1) Enerji içeceklerinde bulunan vitamin ve diğer katkı maddelerinin seviyeleri genellikle önerilen günlük alımları aşar. 2) Araştırmanın çoğu, yüksek performansa yönelik yapılmamıştır.

B vitaminleri suda çözünebilir ve fazla miktarda alınması genellikle problem değildir, çünkü idrarla fazla miktarlar atılır, ancak yüksek dozda B vitaminlerinin olumsuz etkileri belirtilmiştir:

  • B3 Niasin – kızarmalara (yanma, kaşıntı, yüzdeki kızarıklık, kollar ve göğüste) ve kalp atışının artmasına neden olabilir.
  • B6 Piridoksin – çok yüksek dozlarda uzun süreli takviye duyusal nöropati ile sonuçlanabilir ve yaşlı erişkinlerde kalça kırığı riskini artırabilir.

Ortak bir içerik yok

Tüm enerji içecekleri eşit yaratılmaz ve aynı içerikleri içermez. Bu, enerji içeceklerinin etkilerinin anlaşılmasını zorlaştırabilir. Örneğin, bir normal Redbull konservesi kutusu: kafein, taurin, şeker ve b vitaminleri içerirken, Canavar şunları içerir: ginseng, karnitin, glukoz, kafein, guarana, inositol, glukuronolakton ve maltodekstrin.

Çeşitli bileşen karışımlarının ve kutu başına sağlanan miktarların, üreticiye göre değişiklik gösteren etkilerini bilmek imkansızdır. Ve bitkisel karışımlar gibi takviyeler Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi tarafından regüle edilmediğinden, bu karışım ve içerik kombinasyonlarının anne veya fetüse neler yapabileceği açık değildir.

Emziren kadınlar içebilir mi?

Özellikle bebeklik döneminin başlarında 'bakıcılık' yapan birçok kadın, uyuşuk hissetmelerine neden olan bozuk bir uyku programıyla yaşamaktadır. Enerji içeceği tüketmek, enerjiyi ve uyanıklığı artırmak için makul görünse de, enerji içeceklerinde yer alan kafein anne sütüne geçebilir. Bazı bebekler kafeine karşı hassas olabilir ve anne sütündeki kafeine maruz kaldıklarında sinirlilik ve uyku bozuklukları artar.

Ek olarak, enerji içeceği tüketen emziren kadınlar, bilimsel değerlendirmeden geçmemiş bitkisel içerikleri de tüketiyor olabilir. O nedenle gerekliliğini tartışmak ve mümkünse doktorunuzla etiketleri incelemek önemlidir, çünkü eğer doğum öncesi vitaminleri kullanıyorsanız, vitamin toksisitesine daha duyarlı olursunuz.

Enerji içeceklerini spor içecekleriyle karıştırmayın

Genellikle marketlerde ve marketlerde spor içeceklerinin yanında enerji içecekleri bulunur. Enerji içeceklerini spor içecekleriyle karıştırmamak önemlidir. Hidrasyon ve elektrolit dengesini desteklemek için yapılan spor içecekleri kafein içermez. Enerji içecekleri kafein içerir ve çok fazla kafein idrar çıkışında bir artışa neden olabilir, bu da riski artırabilir veya dehidrasyonu daha da kötüleştirebilir. Satın almadan önce tüm içeceklerin etiketlerini okumak her zaman önemlidir.

Son yorum

Enerji içecekleri çeşitli nedenlerle tüm dünyada tüketilir, ancak hamileyseniz bunlardan kaçınmalısınız. Madde karışımları değişkendir ve hamile kadınlar üstünde yeterince araştırma yapılmamıştır. Enerji içeceklerinin anne veya hamile bebek üzerindeki etkilerini belirleyemediğimiz için, onlardan tamamen uzak durmak en iyisidir. Bir ürün hakkında şüpheniz olduğunda, doktorunuza danışın.

Hamilelikte enerji içeceği içmenin zararları yazımız burada son buldu. Benzer içerikler için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/bilim-teknoloji/

Ortalama puan: / 5. Oy sayısı: