Kategoriler
Psikoloji & Beyin

Lactobacillus plantarum (L. plantarum)'un yararları ve kullanım şekli

Abone Ol 

Daha iyi bağırsak sağlığı ve daha güçlü bir bağışıklık sistemi isteyenler için, Lactobacillus plantarum genellikle tercih edilen doğal çözümdür. Besin takviyesi formunda veya lahana turşusu gibi fermente gıdalarda bulunur, L. plantarum bir probiyotik bakteri suşudur. Yani bağırsaklarınızda doğal olarak bulunan canlı mikroorganizmalar sınıfına aittir.

Sıkça “faydalı bakteriler” olarak adlandırılan Lactobacillus plantarum gibi probiyotikler sindirim sisteminizi uyarır, hastalığa neden olan bakterilerle savaşır ve vücudunuzun vitamin üretmesine yardımcı olur. Birçok insan, mevsimsel alerjiler ve irritabl barsak sendromu (IBS) gibi spesifik sağlık sorunlarını tedavi etmek veya önlemek için probiyotik takviyesi almaktadır.


Lactobacillus plantarum nasıl kullanılır?

Birçok probiyotik bakteri suşu gibi, L. plantarum, sindirim sorunlarını kontrol etmek ve bağışıklık sisteminizi canlandırmak için doğal bir yaklaşım olarak lanse edilir. Bazı taraflar ayrıca, aşağıdaki sağlık sorunlarının tedavisi veya önlenmesine yardımcı olabileceğini iddia ediyor:

  • Kaygı (1,2,3)
  • Şeker hastalığı
  • Egzama
  • Yüksek tansiyon
  • Yüksek kolestorol
  • İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS)
  • İnflamatuar bağırsak hastalığı (Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi)

Ek olarak, Lactobacillus plantarum'un hafızayı iyileştirdiği, zihindeki boşluklarla mücadele ettiği, atletik performansı ve kilo kaybını artırdığı söyleniyor. Bu suşu tavsiye edenler genellikle Lactobacillus plantarum'un, sağlığı iyileştirdiği kanıtlanan birçok benzersiz özelliğe sahip olduğunu öne sürer.

Örneğin, Lactobacillus plantarum'un bağırsak mukozasına (gastrointestinal sistemin en iç tabakası) bağlanma ve buna bağlı olarak bağırsaklarınızın faydalı bakteri popülasyonunu artırma kabiliyetine sahip olduğu söylenir.

Ayrıca Lactobacillus plantarumun, iltihabı azaltma ve iltihapla ilgili sağlık sorunlarına karşı koruma söz konusu olduğunda özellikle güçlü olabileceği de düşünülmektedir.

Lactobacillus plantarum ile ilgili araştırmalar

Bu noktada, çok az sayıda çalışma, herhangi bir sağlık durumunun tedavisinde Lactobacillus plantarum'un potansiyel faydalarını test etmiştir. Lactobacillus plantarum'un olası sağlık yararları hakkında bazı bulgulara bir göz atalım:

İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS)

Birkaç klinik çalışma, bu probiyotiğin bazı IBS semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Örneğin, Dünya Gastroenteroloji Dergisi'nde (World Journal of Gastroenterology) 2012'de yayınlanan bir çalışmada, IBS'li 214 kişi, dört hafta boyunca her gün bir kapsül Lactobacillus plantarum veya plasebo aldı. Dört haftalık sürenin sonunda Lactobacillus plantarum verilenler ağrı ve şişkinlikte daha fazla azalma gösterdi (plasebo verilenlere kıyasla).

Avrupa Gastroenteroloji ve Hepatoloji Dergisi'nde (European Journal of Gastroenterology & Hepatology) yayınlanan bir önceki çalışma, aynı zamanda Lactobacillus plantarum ile yapılan dört haftalık tedavinin IBS hastalarında ağrıyı azalttığını da buldu. Bununla birlikte, 2014 yılında Nutrition'da yayınlanan bir klinik çalışma Lactobacillus plantarum'un IBS semptomlarını hafifletemediğini tespit etti.

Bu çelişkili bulgular göz önüne alındığında – ve Lactobacillus plantarum'un etkileri konusunda geniş çaplı klinik çalışmaların bulunmamasının yanı sıra – IBS tedavisinde Lactobacillus plantarum önerilmeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Egzama

Lactobacillus plantarum alınması, en sık görülen egzama şekli olan atopik dermatitli çocuklara faydalı olabilir. Bu, Pediatrik Allerji ve İmmünoloji'de 2012'de yayınlanan ve 12 ay ila 13 yaşları arasında 83 çocuk (atopik dermatit) içeren küçük bir klinik çalışmanın bulgusudur.

Çalışmanın sonunda, 12 haftalık tedavi süresi sonunda, Lactobacillus plantarum verilenler, plasebo alanlara göre semptomlarda daha büyük bir gelişme gösterdi.

Kalp sağlığı

Lactobacillus plantarum, 2014 yılında Nutrition'da yayınlanan küçük bir çalışmaya göre, postmenopozal kadınlarda kardiyovasküler sağlığı koruyabilir. Çalışma için, metabolik sendromlu 24 postmenopozal kadın, 90 gün boyunca her gün iki tür sütten birini tüketir: fermente edilmemiş süt veya Lactobacillus plantarum içeren fermente süt.

90 gün sonra, Lactobacillus plantarum ile tedavi edilenler, bazı kardiyovasküler risk faktörlerinde (örneğin, yüksek kan şekeri seviyeleri gibi), fermente edilmemiş süt verilenlere kıyasla daha fazla gelişme göstermiştir.

Olası yan etkiler

Bazı kişiler gaz, şişkinlik ve ishal gibi yan etkiler yaşayabilir.

Zayıf veya bozulmuş bir bağışıklık sistemine sahipseniz, bağırsak hasarı, yapay kalp kapakçığı, kalp kapak bozukluğu, santral venöz kateter veya D-laktat toksisitesi riski taşıyan bir durum varsa, sağlık uzmanınıza danışmadan L. plantarum kullanmamalısınız.

Herhangi bir doğal ilaç veya diyet takviyesi gibi, L. plantarum da kronik bir sağlık probleminin tedavisinde standart bakımın yerine kullanılmamalıdır.

Son olarak

L. plantarum'un bazı faydalar sağlayabileceğini gösteren bazı araştırmalar olsa da, bu etkileri doğrulamak için büyük ölçekli klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.

Gıdalardan L. plantarum alımınızı artırmak için lahana turşusu, kimchi, salatalık turşusu ve salamura zeytinleri gibi fermente edilmiş yiyeceklere bakın. L. plantarum'u ek olarak almayı düşünüyorsanız, sizin için doğru seçeneğin hangisi olduğundan emin olmak için kullanmadan önce doktorunuz ile görüşün.