LiFi nedir? Geleceğin interneti sokak lambalarında mı olacak?

Tüm sokakların yüksek hızlı internet ile donatıldığını hayal edin

LiFi hakkında bilgiler verelim. Bugün dünya nüfusunun yalnızca yarısı internet erişimine sahip. Ancak araştırmalara göre 2030 itibariyle dünya enerji tüketiminin yüzde 20'si internetten kaynaklanacak. Dolayısıyla internetin enerji ihtiyacı azaltılmak zorunda. LiFi adındaki yeni teknoloji tam olarak bunu yapıyor ve WiFi'a alternatif olmak için geliyor.

LiFi hakkında bilgiler

Önümüzdeki birkaç yıl içinde on milyarlarca cihazın internete bağlı olması bekleniyor. Nesnelerin interneti (IoT) hayatımıza girdikçe internet kullanımı ve bundan doğan enerji tüketimini tekrar gözden geçirmemiz gerecek. Yeni internet teknolojisi LiFi tam olarak bunu yapıyor.

LiFi
Telefonunuz sokak lambalarına bağlanacak.

LiFi nedir?

Edinburgh Üniversitesi'nden Harald Haas 2011'deki Ted konuşmasında LED ışık kaynağının veri iletmek için kullanılabileceğini açıkladı.

LiFi, saniyede 50 MB'a kadar veri aktarım hızı sunabiliyor. Dolayısıyla daha hızlı, daha ucuz ve daha verimli bir kablosuz internet seçeneği olmak için geliyor.

Nasıl çalışıyor?

WiFi, elektromanyetik spektrumda radyo dalgaları ile mikrodalgalar arasında bir noktadadır. LiFi ise veri aktarımı için görünür ışık spektrumunu kullanıyor. Görünür ışık, radyo dalgaları tarafından kullanılan spektrumdan neredeyse 10.000 kat daha büyüktür. WiFi ile karşılaştırıldığında, 100 kat fazla bant genişliği artışı sağlayabiliyor.

Bu teknoloji sayesinde yoğun kent yaşamının olduğu ortamlarda süper hızlı internete hemen hemen her zaman erişilebilecek. Arabalar kazaları önlemek için ön ve arka LED farlarını kullanarak iletişim kuracak.

LiFi, IoT sistemlerinin yaygınlaşmasına olanak sağlayan bir teknoloji.

WiFi erişiminin olmadığı yerlerdeki – sokakta, uçakta, vb. – ışık bolluğu LiFi internetin önünü açabilir. Teknoloji Haas tarafından 2011 yılında tanıtılmasından bu yana çok yol kat etti. 2017'de pureLiFi şirketi çalışan ilk modüllerini açıkladı. Bunun yanı sıra akıllı telefonlardaki yakınlık sensörleri ve kameralardaki bazı ışık dedektörleri yeni internet ile çalışmak için hazırlar.

Ne zaman kullanıma sunulacak?

Çalışılabilir ve ölçeklenebilir ilk çözümü görmemiz belki birkaç yıldan fazla sürmeyecek. Hem ticari hem de araştırma alanında son zamanlarda LiFi'a olan ilgi arttı. IEEE 802.11 geliştirici grubunun içinde LiFi temelli yeni bir standart oluşturmaları için ek bir grup kuruldu. Bu yeni standart IEEE 802.11bb adına sahip. Teknolojinin ne zaman hayatımıza entegre edileceği tüketici elektroniği ve cihaz üreticilerinin kararına kalmış durumda.

Işık aracılığıyla yayılan internet verilerinin güneş enerjili pillerle enerji tüketimini büyük oranda düşürebilir. İnsanlar özellikle güneş enerjisini benimsedikçe teknolojide ciddi bir patlama yaşanması bekleniyor.

LiFi, WiFi'ın yerini mi alacak?

Elbette hayır. WiFi'dan daha geniş kapsama alanı sunsa da ışığın olmadığı ortamlarda çalışmıyor ve bu nedenle WiFi'ı kullanmaya devam etmek zorundayız.

Şehir sokakları ve kafeler gibi ışık kaynaklarının bol olduğu halka açık yerlerde ana veri aktarım seçeneğimiz olacak. Telefonunuzu cebinize koyduğunuz veya sokak lambası olmayan bir caddeye girdiğiniz durumlarda ise WiFi ya da diğer mobil veri teknolojileri devreye girecek.

LiFi nedir? Geleceğin interneti sokak lambalarında mı olacak yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/teknoloji/