Pearl Harbor Saldırısı – Japonlar Amerika'ya neden saldırdı?

Japonya’yı Pasifik’te yenebilmek için dört yıl savaşmak gerekti

Pearl Harbor Saldırısı hakkında, baskının yapıldığı günü anlatan ilk yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Pearl Harbor yazımızın bu bölümünde, Japonların neden Pearl Harbor'a saldırdığını, süper güç Amerika'nın nasıl böylesi bir saldırıyı fark edemediğini ve elbette Müttefiklerin Pasifik Savaşı'nı nasıl kazandığını detaylıca ele alacağız.

Japonlar Pearl Harbor'a neden saldırdı?

Manevra yeteneğin yitiren ve yenik düşürülen General Arthur Pervical (sağ kenarda) 13 Şubat 1942 günü Singapur'u Japonlara teslim etti
Manevra yeteneğini yitiren ve yenik düşürülen General Arthur Pervical (sağ kenarda) 13 Şubat 1942 günü Singapur'u Japonlara teslim etti

Gittikçe azalan doğal kaynakları ve hızla artan nüfusuyla Japon ada ulusu uzun süredir geleceğini dışarıdan sağlamak zorunda olduğunun farkındaydı. 1931'de büyük kuzey eyaleti Mançurya'yı Çin'in elinden alıp ülkelerine kattılar. 1940 yılında Fransa'nın yenik düşmesi Japonya'nın, Fransız Çinhindi topraklarını işgal etmek yoluyla Güneydoğu Asya'ya da ayak basıp tutunmasını sağladı. Ve çok geçmeden, Asya ve Pasifik Okyanusu'na yayılma olasılığı doğdu.

Japonlar ABD'nin, Asya'daki yayılma planlarını engelleyebilmek için yeterli askeri güce sahip tek güç olduğunu anlamışlardı. Önceleri Japonlar, tarafsız ABD'nin karşılarına çıkmayacağını, onları uzak tutabileceklerini umdular. Bununla birlikte, diplomatlar barışı korumaya çabalarken Japonlar Pearl Harbor'a taşınmış olan ABD Pasifik Donanması'na saldırmayı planlıyordu.

Amerika Birleşik Devletleri, güçlü Japon savaş makinesini işlemez hale getiren bir ambargoyu kaldırmayı reddedince, Japonlar da planlarını gerçekleştirmeye karar verdiler. Pearl Harbor'a saldırının olduğu gün Malaya, Filipinler, Ham, Cava, Tayland, Hong Kong, Borneo ve Wake Adası Kalesi'ne de saldırdılar. Birkaç ay içinde Japonya, imparatorluğun sınırlarını genişletmiş ve Pasifik'in en uzaklarına kadar bir savunma çemberi yaratmıştı. Japonya, ABD donanmasını güçsüz hale getirerek bu yeni edinilmiş topraklarını güvence altına alabileceğini umuyordu.

Amerikalılar saldırıyı neden önleyemedi?

Harvard'da eğitim görmüş olan Amiral  Isoroku Yamamoto'nun Japonları sonunda ABD'yi yenilgiye uğratacağına pek inancı yoktu. Yine de uçak gemilerini Pearl Harbor'a gönderen, onun planı olmuştur / Pearl Harbor Saldırısı
Harvard'da eğitim görmüş olan Amiral Isoroku Yamamoto'nun Japonların ABD'yi yenilgiye uğratacağına pek inancı yoktu. Yine de uçak gemilerini Pearl Harbor'a göndermek onun planı olmuştur

Pearl Harbor saldırısından bu yana geçen yarım yüzyılı aşkın süre içinde araştırmacılar Pearl Harbor Saldırısı'nın başarısında rolü olan şaşılacak derecede çok sayıda hata ortaya çıkardılar. Kimi tarihçiler ABD'nin, kaçınılmaz gibi görünen bir savaşta Japonya'nın saldıran durumuna düşmesi için uyarılara bilinçli olarak kulak asmadığını bile öne süreceklerdi.

Herkesten önce suç, ABD Pasifik Donanması Komutanı Amiral Husband E. Kimmel ile Hawaii'deki ordu komutanı Korgeneral Walter Short'un omuzlarına yüklendi. İkisi de gerekli savunma önlemlerini almadıkları için suçlu bulundular. Savaş gemilerini koruyacak torpil ağları yoktu; karada uçaklar, kanat ucu kanat ucuna değecek biçimde konuşlandırıldıkları için saldırganların işini kolaylaştırmıştı. İki komutan da 27 Kasım günü bir savaş uyarısı önlemi almamışlardı. Uçak gemisinde üslenmiş uçakların karşı saldırısı düşünülemezdi, çünkü ne de olsa Japonya, 6400 km uzaktaydı.

Gerçi Kimmel de, Short da komuta görevinden uzaklaştırıldılar, ama yanlış yapan sadece onlar değildi. Kasım sonunda şifrelerin çözülmüş olması sayesinde ABD hükümeti Japonların büyük bir saldırıya hazırlandığını biliyordu. 5 Aralık gününe gelindiğinde Japon konvoylarının yola çıkarak güneye yöneldikleri de biliniyordu. Ancak kimse Japonların Pearl Harbor'a saldırmaya kalkışacaklarına inanmıyordu ve bu nedenle Hawaii'ye tehlike uyarısında bulunulmamıştı. ABD, Tokyo ile Honolulu'daki Japon konsolosluğu arasında şifreli mesaj alışverişinde büyük bir artış yakalandığında bile kimse hedefin neresi olduğundan kuşkulanmamıştı.

Bürokratik becerisizlik yüzünden kaybolan mesajlar da vardı. 7 Aralık günü saldırıdan dört saat önce Washington Hawaii'ye bir uyarı göndermeye karar vermiş ama telgraf çok geç gelmişti; saldırının başlamasından hemen sonra. Oahu'nun kuzeyinde ilk Japon uçakları fark edildiğinde bile görevdeki telsiz operatörünün raporunu alacak hiç kimse yoktu. Hawaii'de pazar günleri her zaman biraz gevşeklik olurdu. Baskının başarılı olmasında Japonların ustalığı kadar şansın da rolü olmuştur.

Müttefikler Pasifik Savaşı'nı nasıl kazandı?

Japonlar, çaresiz, Pasifik takım adalarını terk etmek zorunda kaldılar ve General MacArthur Filipinler'e döneceği yolundaki sözünü tutabildi
Japonlar, çaresiz, Pasifik takım adalarını terk etmek zorunda kaldılar ve General MacArthur böylece Filipinler'e döneceği yolundaki sözünü tutabildi

Pearl Harbor'da uğradığı kayıplarla sarsılan Amerika, enerjisinin çoğunu Pasifik Donanması'nı yeniden silahlandırmaya adadı. Baskın sırasında batırılan ya da tahrip edilen savaş gemilerinin ikisi dışında tümü yüzdürüldü, onarıldı, yeniden donatıldı. 18 Nisan 1942'de Albay James H. Doolittle komutasındaki 16 B-25 uçağı, USS Hornet uçak gemisinden havalanarak Tokyo'ya cüretli bir bombalı saldırıda bulundu. Üç hafta sonra, Mercan Denizi Savaşı'nda Amerikan savaş gemilerindeki uçaklar, 75 kadar Japon uçağını vurup düşürerek Papua Yeni Gine'ye yapılacak Japon çıkartmasını önlediler. Bu başarıya, daha önceki hasardan ötürü çıkan petrol buharının patlaması yüzünden Lexington uçak gemisinin kaybı gölge düşürmüştü. Bununla birlikte geminin mürettebatının çoğu kurtarıldı ve iki modern Japon uçak gemisi de ağır hasara uğratıldı.

Haziran 1942'de, Amiral Chester Nilmitz'in komutasındaki yenilenmiş Pasifik Donanması, Midway'de Japonlara karşı ezici bir zafer kazanarak dört uçak gemisiyle ağır bir kruvazörü batırıp 275 kadar da uçak düşürdü. Üç gün içinde Japonya'nın uzun menzilli vurucu gücü büyük hasar gördü. Gerçekten de tarihçiler Japonya'nın ilk büyük yenilgisi olan Midway Deniz Çarpışması'nın Pasifik Savaşı'nın dönüm noktası olduğu üzerinde görüş birliğine varmışlardır. Ertesi yıl boyunca, Avusturyalılardan yardım gören Amerikan kuvvetleri, Güney Pasifik'teki Japon güç odaklarına saldırdılar. 1943 ortalarında Müttefikler, Guadalcanal'ı da, New Britain'daki Rabaul de aralarında olmak üzere başka ada mevzilerini de ele geçirmişlerdi. Japonya'nın bölgedeki dayanak noktaları saf dışı bırakılmıştı.

Amerikalılar Mayıs 1942 tarihinden beri işgal ettikleri Filipinler'de Japonlara karşı bir kıskaç saldırısı başlattılar. ABD Pasifik Donanması Hawaii'den yaklaşıp Gilbert, Marshall ve Mariana adalarındaki Japon yerleşimlerine saldırıya geçti. Bu arada General Douglas MacArthur'un kuvvetleri de, Yeni Gine'nin kuzey kıyısı boyunca Filipinler'e doğru hem karadan hem denizden saldırı başlattı.

Savaşın, aralarında Filipin Deniz Çarpışması ve Leyte Körfezi Deniz Savaşı da olmak üzere, en kanlı birkaç çarpışmasının ardından MacArthur ve kuvvetleri, Ocak 1945'te Filipinler'e döndüler. İnanılmaz bir can kaybıyla (yaklaşık 131.000) İvocima ve Okinava'yı yitirdikten sonra, Japonya birdenbire Amerika'nın Mariana Adaları'nda üslenmiş olan B-29 bombardırman uçaklarına karşı çaresiz kaldı. 1945 ilkbaharına gelindiğinde Japonya'nın Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri onda birine indirilmiş, Pasifik'teki kaleleri ele geçirilmiş, kaynakları iyice azalmıştı.

B-29 uçaklarının Tokyo'ya yaptığı akınlar 260.000'i aşkın insanı öldürdü. Yine de Japonlar yenilgiyi kabullenmeye razı olmuyorlardı. Amerikalı generaller Japonya anakarasına bir saldırı olasılığı üstünde düşünürken, Başkan Truman'a, uzun zaman beklenen bir seçeneğin şimdi mümkün olduğu haberi verildi. ATOM BOMBASI.

Kamikazeler kimdir?

Remembering Japan's kamikaze pilots
Kamikazelerin dini fanatizme benzeyen bir vatan sevgisi vardı

Savaşın en dramatik öykülerinden biri, patlayıcılarla tıka basa doldurulmuş uçaklarıyla düşman gemilerine pike yapmak üzere intihar yemini etmiş olan Japon pilotlarının akınlarıydı. Bu pilotlar kendilerine, 1281 yılında Çin İmparatoru Kubilay Han tarafından Japonya'yı istila etmesi için gönderilen donanmayı darmadağın etmiş olan kasırganın adını kullanarak, "kutsal rüzgar" anlamında kamikaze diyorlardı. İlk kamikaze saldırısı 25 Ekim 1944 günü, Leyte Körfezi Deniz Savaşı sırasında yapıldı. Bir Japon pilot, uçağıyla Amerikan St. Lo uçak gemisinin güvertesine dalış yaparak gemiyi batırdı. Müttefikler başta kamikazelerin bunu bilinçli olarak yaptığına inanmak istemediler. Zamanla da çok korktukları intihar pilotlarından nefret etmeye başladılar. Pasifik Savaşı boyunca 1500 – 2000 arası kamikaze pilotun öldüğü tahmin ediliyor; ama yaptıkları fedakarlık sayısı 200'lere varan gemiyi ya batırdı ya da ciddi hasarlara uğrattı ve 5000'den fazla Müttefik deniz askerini öldürdü.

Pearl Harbor Saldırısı – Japonlar Amerika'ya neden saldırdı? yazımız burada son buldu. Benzer içerikler için: https://2ladd.com/k/tarih-kultur/