Kategoriler
Sanat

X-ray taraması da Vinci'nin tablosundaki gizli detayı açığa çıkardı

Abone Ol 

da Vinci Şifresi gibi kitap ve filmler sayesinde Leonardo da Vinci yalnızca tarihteki önemli bir hezârfen ve deha olarak değil aynı zamanda gizemli bir karakter olarak da hatırlanıyor. İngiltere'nin National Gallery müzesi 2005'ten bu yana böyle bir gizem üzerinde çalışıyordu. da Vinci'nin tablosundaki çözülmeyi bekleyen sırlar nihayet açığa çıkarılmaya başladı.

da Vinci'nin tablosundaki gizli detay

Vinci'nin tablosundaki gizli detay
The Virgin of the Rocks

Bundan 14 yıl önce bir grup bilim adamı, konservatör ve küratör bir araya gelerek da Vinci'nin "The Virgin of the Rocks" tablosunu incelemeye başladılar. National Gallery başta bir kilise için yapılmış olan bu tablonun ikinci versiyonuna sahip. da Vinci'nin ikinci versiyonu ilkinin yerini alması için yaptığı düşünülüyor. Tablosuna yeterli ödemeyi almadığını düşünen ünlü ressam bu ikinci versiyonu satmaya karar verdi. da Vinci'nin hayatında birkaç kez finansal sıkıntılar çektiği biliniyor.

İkinci "Virgin"i 2005'te incelemeye alan bilim adamları altta yatan orijinal ilk çizimi bulmayı hedeflediler. Kızılötesi yansıma (IRR) gibi modern teknikler sayesinde tablodaki gizlenmiş detay bir miktar da olsa ortaya çıkarıldı. Bulguları karşısında şaşıran araştırmacılar Avrupa kültür mirasının korunmasıyla ilgilenen kaynaklara erişerek doğrulama istediler. İtalya'dan gelen ekipler yüksek çözünürlüklü dijital kızılötesi tarayıcılarını kullanarak ikinci çizimin meşruluğunu onayladı.

da Vinci'nin vazgeçtiği çizim ortaya çıktı

Şimdi National Gallery tarafından yayımlanan yeni bir basın açıklamasına göre, ilk incelemeden 14 yıl sonra tabloya dair daha fazla sır ortaya çıkarıldı. Yeni görüntüleme teknikleri ile Leonardo da Vinci'nin ilk çizimindeki melek Mesih ve bebek Mesih figürleri keşfedildi. Karakterler iki versiyonda birbirinden oldukça farklı görünüyor.

Vinci'nin tablosundaki gizli detay

Makro X-ışını floresan taraması (makro XRF) sanat çalışmalarında ilk kez 2018'de kullanılmaya başlandı. Bilim adamları bu teknik yardımıyla çizimin çinko içeren bir materyalle yapıldığını buldular. da Vinci'nin neden yeni bir çizim yapmak istediği ve ardından fikrini tekrar değiştirdiği gizemini korumaya devam ediyor.

Vinci'nin tablosundaki gizli detay

Bilimsel resimlerde ünlü ressamın yeni bir kompozisyon üzerinde çalışmaya başladığı ancak fikrini tekrar değiştirerek orijinal kompozisyonunu çizmeye karar verdiği anlaşılıyor. İkinci versiyon ilkiyle tamamen aynı değil. Ressam figürlerde belirgin değişiklikler yapıyor ve de yeni ışıklandırma efektleri üzerinde çalışıyor. da Vinci bu efektlere optikler ve insan görüşünün fizyolojisi üzerine yaptığı araştırmalar ile ulaştı.

Bu tablo, da Vinci'nin durmak bilmeyen yaratıcı enerjisini ve sanatın nadiren engebesiz, düz bir yol olduğunu gösteriyor.

X-ray taraması da Vinci'nin tablosundaki gizli detayı açığa çıkardı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/sanat/