Kategoriler
Bitkiler

Adaçayı çayının faydaları ve yan etkileri nelerdir?

Adaçayı, nane ailesindeki bir bitki olan Salvia officinalis yapraklarından yapılır. Adaçayını bir mutfak bitkisi olarak bilseniz de, yaprakları ellagik asit (çilek, ahududu ve cevizde bulunur) ve rosmarinik asit (biberiye ve fesleğende bulunur) gibi antioksidan bileşikler bakımından zengindir. Sevenleri, adaçayının bazı sağlık koşullarına iyi geldiğini, kilo kaybını teşvik ettiğini ve saçları güçlendirdiğini iddia ediyor.

Neden insanlar adaçayı çayı içiyorlar?

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli sağlık problemlerinin tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır: (1)

  • Yaşa bağlı hafıza problemi
  • Aşırı terleme (Hiperhidroz)
  • Mide ekşimesi
  • Sıcak basması
  • Uykusuzluk hastalığı (Insomnia)
  • Boğaz ağrısı

Adaçayıyla gargara yapmak uzun zamandır boğaz ağrısı ve öksürük için tedavi seçeneği olarak kullanılıyor.

Adaçayı çayının faydaları

Sağlığa olan etkilerini araştırmak için sınırlı çalışmalar olsa da, adaçayı içmenin bazı faydalar sağlayabileceğine dair kanıtlar var. İşte mevcut araştırmalardan elde edilen bazı bulgular:

  • Menopoz nedeniyle aşırı terleme: Yapraklarının sıcak basmalarını, gece terlemesini ve menopozla ilgili benzeri problemleri azaltmada yararlı olabileceğine dair kanıtlar var. Örneğin, The Advantage in Therapy dergisinde yayınlanan bir ön araştırmada, araştırmacılar, günde bir kez taze adaçayı yaprağı tabletiyle 71 kadını sekiz hafta boyunca tedavi ettiler. Sonuçlar sıcak basmalarında dört hafta içinde yüzde 50 ve sekiz hafta içinde yüzde 64 oranında bir düşüş olduğunu gösterdi. (2)
  • Oral Mukozit: Kemoterapi ve radyasyon tedavisinin kanser tedavisinde en sık görülen yan etkilerinden biri olan oral mukozit, ağız astarı bozulduğunda ve ağrılı ağız yaraları veya ülserler oluştuğunda meydana gelir. 2016'da  Complementary Therapies in Medicine'de yayınlanan bir pilot çalışma, gargara suyunun kemoterapi gören insanlarda oral mukozitlerin hafifletilmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.(3)
  • Saç sağlığı: Ada çayı ile siyah çay veya biberiye karışımını saça ve kafa derisine uygulamanın saç büyümesini destekleyeceği ve saç boyalarına kıyasla saçı koyu gri yapacağı belirtilir. Bu iddiaların bilimsel kanıtı olmasa da, ada çayı ve siyah çayda bulunan tanenlerin saçı geçici olarak koyu gri yapması mümkün.
  • Yüksek kolesterol: 2009'da Uluslararası Moleküler Bilimler Dergisi'nde (International Journal of Molecular Sciences) yayınlanan küçük bir çalışma, adaçayının kolesterol seviyesini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.(4) Dört haftalık düzenli adaçayı tüketiminden sonra, katılımcılar LDL kolesterolünde düşüş ve toplam kolesterol seviyelerinde iyileşme yaşadılar. Bununla birlikte, kan şekeri düzeyleri üzerinde bir etkisi olmamıştır.

Diğer Adaçayı çeşitleri

Tipik adaçayı (Salvia officinalis) çoğu marketlerde bulunan ve ticari markaların çay poşetinde sattığı türdür. Diğer türleri ile karıştırılmamalıdır. Örneğin, diviner'in adaçayı (Salvia divinorum), bazı yerli kültürlerde dini amaçlar için kullanılan halüsinojenik özelliklere sahip bir bitkidir. Güney Kaliforniya’da bulunan ve Meksika’nın bazı bölgelerinde bulunan bir bitki olan beyaz adaçayı (Salvia apiana), yerel arınma törenlerinde tütsü olarak yakılır.

Adaçayı yapmak için, bir bardağa iki çorba kaşığı taze adaçayı yaprağı (veya bir çorba kaşığı kurutulmuş yaprak) eklemeyi deneyin. Kupayı, neredeyse kaynar suyla doldurun. Üstünü örtün ve birkaç dakika boyunca demlendirin. Yaprakları çıkararak çayı süzün.

Olası yan etkiler

Bitki yemeklerde yaygın olarak kullanılır ve bu da tamamen güvenli olduğuna inanmanıza neden olabilir. Yemek tariflerinde genellikle yazıldığı miktarlarda kullanıldığında daima güvenli kabul edilir ancak thujone ve kafur içermektedir ve bunlar, yüksek miktarlarda ağızdan alındığında, nöbetler ve organ hasarı gibi ciddi olumsuz etkiler gösterme potansiyeline sahip esansiyel yağlar içeriyor.

Yaygın olarak kabul edilen güvenli bir üst sınır henüz belirlenmemiş olmakla birlikte, EU European Medicines Agency Committee (AB Avrupa İlaç Ajansı Komitesiraporu, tıbbi amaçlar için kullanılan ürünlerde 6 mg'lık thujone'un güvenli üst sınır olduğunu göstermektedir. Chemical Central Journal'da yayınlanan bir ön araştırma, toksikolojik eşiklere ulaşmadan günde üç ila altı bardak adaçayı çayı içebileceğini gösteriyor.

Hamileler tipik olarak yemeklerde kullanılan miktarın üzerinde alım yapmamalıdır. Zira yüksek miktarda thujone, uterus kasılmalarına neden olabilir. Adaçayı çayı bazen fazla miktarda sütle (veya bebeklerini sütten kesmeye çalışanlar için) emziren annelerde anne sütü üretiminin azaltılması için önerilse de, emziren kadınlar, kullandıkları maddeden dolayı doktorlarına danışmalıdır.

İspanyol adaçayı (Salvia lavandulaefolia) gibi bazı çeşitlerin östrojen benzeri bir etkiye sahip olabileceği endişesi bulunuyor. Hormon duyarlılığı olan insanlar kullanmamalıdır. Büyük miktarlarda kullanıldığında sakinleştiriciler, antikonvülsanlar ve diyabet ilaçları dahil olmak üzere çeşitli ilaçlar ile etkileşime girebilir.

Lamiaceae bitki familyasındaki (nane ve kekik gibi) adaçayı veya diğer bitkilere karşı alerjiniz varsa adaçayı çayından kaçının.

Son olarak

Düzenli adaçayı içmek antioksidan alımınızı artırarak genel sağlığınızın güçlenmesine yardımcı olabilir, ancak adaçayı çayının herhangi bir durum için bir tedavi olarak kullanmasının yararları hakkında yeterli araştırma yoktur. Ayrıca, thugone (ve kafur) içeriği nedeniyle düzenli veya aşırı miktarlarda içki içmekten kaçının.

Adaçayı çayının faydaları ve yan etkileri nelerdir? yazımız burada son buldu. Benzer içerikler için: https://2ladd.com/k/yeryuzu-tabiat/bitkiler/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.