Bergamot çayının faydaları ve yan etkileri nelerdir?

Siyah çayın farklı bir türü olan sevilen bir bitki

Bergamot çayı genellikle siyah çay ve bergamot meyve özünün bir birleşimidir. Çay genel olarak Earl Grey çayı olarak adlandırılır ve satılır. Bergamot – bergamot portakalı olarak da bilinir – Akdeniz'de yetişen ve tıbbi özelliklere sahip olduğu söylenen narenciye meyvesidir.(1) Yabani bergamot çayı, genellikle pek ilgili olmayan farklı bir yabani ot kullanarak evde hazırlanır ve bilimsel çalışmalar eksik olmasına rağmen, çeşitli sağlık yararları vardır.

Bergamot çayı nedir?

Bergamot (Citrus bergamia), öncelikle Kalabriya, İtalya'da, ancak Arjantin, Brezilya, Cezayir, Fas, Tunus, Türkiye ve Asya bölgelerinde de yetişen armut biçimli bir narenciye meyvesidir.(2) Yeşil veya sarı meyvelerin kabuğu, tıbbi veya diyet amaçlı kullanılan yağ elde etmek için preslenir. Bazıları, limon ve acı portakal melezi olduğuna inanıyor. "Bergamot" kelimesi, "prensin armutu" anlamına gelen Türkçe kelimeden türetilmiştir.

Bergamot çayı yalnızca meyvelerden üretilmez. Genellikle siyah çay ve bergamot ekstraktından yapılır. Ayrıca Earl Grey çayı olarak da adlandırılan bu tür kafeinli veya kafeinsiz satın alınabilir. Earl Grey çayı, yeşil çay veya rooibos çayı dahil diğer çay yaprakları kullanılarak da üretilebilir. Çaydaki kafein miktarı kullanılan yapraklara bağlı olacaktır.

Bazen Monardo / Arı Balsamı olarak adlandırılan yabani bergamot bitkisinin yaprakları ile yapılan bir çay türünü de ifade eder. Amerika'nın bazı bölgelerinde ve ayrıca Avrupa'da yetişir. Yerli Amerikalılar tarafından soğuk algınlığı semptomlarını tedavi etmek için kullanıldığı biliniyor.

Bergamot çayı nasıl yapılır?

Doğadan, Lipton gibi birçok tanıdık marka bu çayı üretiyor. Çevrimiçi mağazalardan ve birçok marketten satın alabilirsiniz. Çay poşetleri sıcak suda 3-5 dakika boyunca yaklaşık 80-90 derecede demlenmelidir.

Yabani bergamot çayı yapmakla ilgileniyorsanız, malzemeleri bulmakta zorlanacaksınız. Kaynaklara göre, çay taze veya kurutulmuş bergamot yapraklarıyla ve hatta tohumlardan yapılabiliyor. Bazı insanlar evde yabani bergamot yetiştirmeyi tercih ediyorlar.

Yabani bergamot çayı yapmak için taze malzemeler kullanıyorsanız, bol miktarda kullanmanız gerekir (en fazla yarım fincan yaprak). Kurutulmuş yaprak veya tohum kullanıyorsanız, yaklaşık iki yemek kaşığı kullanın. Yapraklar yaklaşık beş dakika boyunca demlenmiş olmalıdır. Çayı içmeden önce süzün.

Bergamot çayının faydaları

Genellikle sağlığa olan faydaları nedeniyle tüketilmektedir. (4) Bazı insanlar zihinsel uyanıklığı artırmak veya bazı kanser türlerini önlemek için bu çayı içerler. Bergamot yağı ayrıca vücudu bitlere karşı korumak, sedef hastalığını gidermek ve vitiligo hastalığını yönetmek için topikal olarak (cilt üzerinde) kullanılabilir.

Bazı araştırmalar sağlığa faydalarını ele almıştır. Fitoterapi Araştırmaları (Phytotherapy Research) tarafından yayınlanan bir çalışma uçucu yağ yapan bir şirketin çalışanlarını ele aldı.(5) Aromatik yağın solunmasının radyasyon tedavisinden önce kaygıyı azaltmaya yardımcı olduğunu buldular.

Başka bir çalışmada, kardiyo-metabolik risk faktörlerini azaltmak için bergamot suyunun kullanımı araştırıldı.(6) Bu çalışmada araştırmacılar, bergamot suyu ekstresi takviyesinin, çalışma deneklerinde plazma lipid seviyelerini azalttığı ve lipoprotein görünümünü iyileştirdiği sonucuna varmıştır. Sağlık yararları veya güvenliğine ilişkin bilimsel çalışmalar bulunmamaktadır.

Riskler ve yan etkiler

Genellikle yiyeceklerde bulunduğu haliyle yani az miktarda tüketildiğinde çoğu insan için güvenlidir.(1) Cilt üzerinde topikal olarak kullanıldığında ise muhtemelen güvensizdir, çünkü cildi güneşe karşı hassas hale getirir ve sizi cilt kanserine karşı daha savunmasız yapabilir.

Bergamot çayının faydaları ve yan etkileri nelerdir? yazımız burada son buldu. Benzer içerikler için: https://2ladd.com/k/yeryuzu-tabiat/bitkiler/