Ekinezya bitkisinin faydaları ve yan etkileri nelerdir?

Mor kozalaklardan yapılan bir çay

Ekinezya soğuk algınlığı, grip ve diğer enfeksiyonlar için popüler bir tedavi yöntemidir. Bazı insanlar ekinezya'nın ağrıları hafifletebileceğini, kanseri önleyebileceğini, zihinsel sağlığı iyileştirebileceğini ve cilt sorunlarını giderebileceğini düşünüyor. Ancak bilimsel topluluk, ekinezya çayının yararları üzerinde hemfikir değil ve bazıları ekinezyanın yan etkileri konusunda endişelerini dile getirmişlerdir.(1)

Bilinen isimleri: Echinacea purpurea, Echinacea angustifolia, Echinacea pallida

Ekinezya Çayı Nedir?

Ekinezya çayı, sıklıkla Echinacea purpurea bitkisinden yapılan bitkisel bir içecektir. E. angustifolia ve E. pallida dahil diğer çeşitleri bazı çaylarda ve ekstraktlarda bir bileşen olarak kullanılabiliyor. Genellikle bitkinin mor, koni şeklindeki çiçeği çay yapmak için kurutulur veya tazeyken kesilir, ancak ekinezya kökleri ve yaprakları da kullanılabilir.(2)

Ekinezya, genellikle Kuzey Amerika ve Avrupa'da yetişen çok yıllık bir bitkidir. Bu bitki ayçiçeği, papatya gibi papatyagiller ailesiyle yakından ilişkilidir.

Ekinezya çayının tadı genellikle dildeki karıncalanma olarak tanımlanır. Aslında, bazı bitkisel ürün üreticileri bu kaliteyi, bitkinin etkinliğinin kanıtı olarak görürler. Ekinezya genellikle çayı daha lezzetli yapmak için nane veya melisa gibi diğer malzemelerle birlikte kullanılır.

Ekinezya çayının tadını beğenmiyorsanız, birçok soğuk algınlığı ve grip hastası ekinezyayı tablet veya tentürlerde tüketmeyi tercih ediyor.

Bazılarının bekleyebileceği gibi, ekinezya çayında kafein yoktur.(3) Çünkü bu çay, Camellia sinensis bitkisinin yaprakları kullanılarak üretilen geleneksel çaylar gibi yapılmıyor. Bu bitki çayını içtiğinizde, kafeinli çay içmekten alacağınız enerjiyi almanız mümkün değildir.

Ekinezya ve dayanıklılık

Ekinezya bitkisel tedavi olarak kullanılma konusunda uzun bir geçmişe sahip. Amerikan yerlilerinin 1800'lerde batılı yerleşimciler kullanmaya başlamadan önce bu tedaviyi çok çeşitli rahatsızlıklar için kullandığı biliniyordu. Uzun bir kullanım geçmişine sahip olduğu için, araştırmacılar on yıllardır bitkileri farklı karışımlarla test etmektedirler.

  • Bağışıklığın güçlenmesi: Ekinezya, soğuk algınlığı ve gribi önlemeye yardımcı olabilecek bağışıklık güçlendirici olarak yaygın şekilde kullanılır. Ancak, bu iddiaları destekleyecek yeterli kanıt yoktur. 2014 yılında Cochrane Database Systematic Reviews, ekinazyanın 24 double-blind çalışmasını analiz etti. Toplamda 4.631 katılımcı, otların soğuk algınlığı ve gribin önlenmesinde veya tedavisinde etkinliğini destekleyen zayıf kanıtların bulunmasını sağladı.(4) İncelemeye dahil edilen plasebolu bir çalışmada ekinezyanın, soğuk algınlığı süresini ve şiddetini azaltabildiği açığa çıkarıldı, ancak incelemenin yazarları etkilerin klinik olarak anlamlı olmadığını belirtti.

Olası yan etkiler

National Institutes of Health'e göre, bazı insanlar mide ağrısı, bulantı, baş ağrısı, baş dönmesi gibi yan etkiler görse de, ekinezya çoğu insan için güvenlidir.(5) Nadir durumlarda, özellikle de papatya, kadife çiçeği veya papatyagiller ailesine alerjisi olanlarda ciddi alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir.

Tamoksifen kullanan, immünosupresif ilaçlar alan, alerjisi veya astımı olan, hamile veya hemşirelik yapan veya göz kapağı ameliyatı geçiren kişilerde ekinezya kullanmamalıdır.

Ekinezya bazı ilaçları etkileyebilir. Ekinezya'nın sizin için güvenli olduğundan emin olmak için ilaç kullanıyorsanız veya şu anda bir tıbbi durumu yönetiyorsanız doktorunuzla konuşun.

Doz ve hazırlama

Ekinezya için tavsiye edilen günlük bir doz yoktur. Kapsül, tentür ve çay halinde satılmaktadır.(6)

Poşet çay olarak ya da yapraklarını ayrıca satın alarak bu çayı hazırlayabilirsiniz. Eğer yaprakları kullanmak istiyorsanız tarif şöyle:

  • Çiçekler, yapraklar ve bir ekinezya bitkisinin köklerini bir çay fincanı içine yerleştirin. Parçaların kir içermediğinden emin olun.
  • Suyu kaynatın ve daha sonra sıcaklığı bir miktar azaltmak için bir dakika bekletin.
  • Bitki parçaları üzerine yaklaşık 200 ml su dökün.
  • Çayı arzu ettiğiniz kadar demleyin. Genellikle geleneksel çayların demlenmesinden daha uzun sürebilir. Yaklaşık 15 dakika kadar.
  • Çiçekleri, kökleri ve yaprakları çıkarmak için süzün.

Bal, zencefil ekleyerek daha fazla tatlılık sağlayabilirsiniz.

Bir uyarı

Ekinezya'nın etkinliğini araştıran çoğu çalışma genellikle çayı değil, bitki özünü kullanır.(7) Ne yazık ki, tüketiciler, bitkisel takviyelerin bütünlüğünü veya mağazalardan satın aldıkları çayları doğrulayamıyor.

Diğer sorular

Ekinezya'nın etkisi ne zaman başlar?

Ekinezya soğuk algınlığı veya hastalığın ilk belirtisinde alınmalıdır. Alternatif tıp uzmanları, yaklaşık bir hafta boyunca gün boyunca birkaç kez ekinezya çayı içmeyi önerir.

Ekinezya iyi bakterileri öldürür mü?

Hayır. Echinacea immün artırıcı özelliklere sahiptir, ancak bir antibiyotik değildir. Bu nedenle, reçeteli antibiyotiklerin aksine, ekinezya bakterileri öldürmez – iyi ya da kötü. Bağırsak sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu görülmüyor, ancak bazı kişilerde mide ağrıları ve mide bulantısına neden olabilir.

Ekinezya bitkisinin faydaları ve yan etkileri nelerdir? yazımız burada son buldu. Benzer içerikler için: https://2ladd.com/k/yeryuzu-tabiat/bitkiler/