Kategoriler
Çevre

İrlanda 20 yılda 440 milyon ağaç dikmeyi planlıyor

İrlanda, iklim değişikliği ile mücadele çabalarının bir parçası olarak 2040 yılına kadar 440 milyon ağaç dikmeyi hedeflediğini açıkladı. Hükumet bundan önce haziran ayında duyurduğu planda 2050 yılına kadar yenilenebilir enerjiye yatırım yaparak, karbon vergisi uygulayarak ve arazi kullanımını değiştirerek İrlanda'yı karbon nötr hale getirmek istediğini açıklamıştı. İklim eylem planının parçası olarak daha fazla ağaç dikme sözü verildi. Ancak plan ekilecek kesin ağaç sayısını belirtmemişti. Bu sayı şimdi 440 milyon olarak duyuruldu.

İrlanda yılda 22 milyon ağaç dikecek

Yılda yaklaşık 22 milyon ağacın dikileceği ülkede ağaçların yüzde 70'ini iğne yapraklı türler ve geri kalanını ise geniş yapraklılar oluşturacak. Duyuru, iklim değişikliği ile mücadelede 500 milyar ağaç dikilmesi gerektiğini belirten bir araştırma sonucunun ardından gelmiş oldu.

Yeniden ağaçlandırmanın atmosferdeki sera gazlarını azaltmada tek başına yeterli olmayacağını belirten görüşler olsa da şu an için insanlığın elinden gelen en etkili çözüm bu. Diğer ülkeler de benzer ağaçlandırma girişimlerine imza atıyor. Etiyopya bu temmuz ayında 1 günde 350 milyon ağaç tohumu dikerek önemli bir rekor kırdı.

Benzer şekilde İskoçya geçen yıl kendi ağaç dikme hedeflerinin ötesine geçti. 2018'de 11200 hektar alan ağaçlandırıldı ve 22 milyon tohum toprağa yerleştirilmiş oldu. Bu istatistik İrlanda'nın hedefinin gerçekçi olduğunu da gösteriyor. Türkiye'de açıklanan sayılar propaganda amacıyla çarpıtıldığından (kaldırımlara dikilen süs fidanların dahi sayıma dahil edilmesi gibi) sağlıklı bir karşılaştırma yapmak mümkün değil.

İrlanda bu büyük ağaçlandırma girişiminin başarıya ulaşması için çiftçilerle eş zamanlı çalışacak. Hükumet çiftçilerden topraklarına daha fazla ağaç dikmesini istiyor. Çiftçileri daha iyi ikna edebilmek adına ülke genelinde toplantılar düzenlenecek.

Ülke her yıl ağaçlandırmaya 94 milyon avro ödenek ayıracak. Bu ödeneklerin bir kısmı çiftçilerin ağaçlandırdıkları toprakları için kullanılacak.

İrlanda 20 yılda 440 milyon ağaçlandırma yapmayı hedefliyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/çevre