Kasımpatı çayının faydaları ve yan etkileri nelerdir?

Kasımpatı çiçekleri ile yapılan çiçek bazlı bir infüzyon içecek

Kasımpatı çayı, kurutulmuş kasımpatı çiçekleri üzerine sıcak su dökerek hazırlanan bir infüzyon içecektir. Çin'de popüler bir yaz içeceği olan çay, Çin tıbbında çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Ancak, krizantem ya da kasımpatı çayının tüm faydaları bilimsel kanıtlarla henüz desteklenmiş değil.

Kasımpatı çayı nedir?

Kasımpatı çayı, düşündüğünüz gibi çay yapraklarından yapılmaz. Bunun yerine, bu infüzyon çayı krizantem bitkisinin çiçeklerinden yapılır. Kasımpatı, ayçiçeği ailesi ile ilişkili çok yıllık bir bitkidir ve parlak çiçekleriyle tanınırlar. Kasımpatı çayı geleneksel Çin tıbbında yüzlerce yıldır kullanılıyor. Çay içen kişiler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli problemlere tedavi olmasını umut ediyor:

 • Varisli damarlar
 • Ateroskleroz
 • Akne
 • Grip
 • Boğaz ağrısı
 • Ateş
 • Anjin (göğüs ağrısı)
 • Soğuk algınlığı semptomları
 • Yüksek tansiyon
 • İltihap
 • Tip-2 diyabet
 • HIV / AIDS
 • Baş dönmesi

Ayrıca bazı insanlar, kasımpatını diğer bitkilerle birleştirirseniz, prostat kanserini tedavi edebileceğinizi ve meyan kökü ve Panax notoginseng (eski bir Çin otu) ile birleştiğinde, prekanseröz lezyonları tedavi edebileceğine inanır.

Kasımpatı çayının yararları

Kasımpatı çayının sağlığa faydaları yaygın olarak tartışılıyor, bu yararların bir kısmı güçlü klinik kanıtlarla desteklenmektedir. Bu içecek ile ilgili birçok iddia, Çin kasımpatısı ile ilgili sınırlı çalışmalara veya kişisel raporlara dayanmaktadır.

Bazı ön çalışmalar, Çin kasımpatısı ve kromu belirli dozlarda almanın, yeni teşhis konulan veya kontrol edilmekte zorlanılan Tip 2 diyabet hastalarının tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, bir fayda olup olmadığını kesin olarak söyleyecek yeterli kanıt yoktur.

Kasımpatının diğer bileşenlerle kombine edilmesinin, kanser-öncesi mide mukozası lezyonlarının tedavisine yardımcı olabileceğine dair sınırlı kanıt var. Ancak, uzmanlar hala mide kanserini veya başka bir kanser türünü tedavi etmek için krizantem kullanımını destekleyecek yeterli kanıt göremiyor.

Kasımpatı çayı bir çiçek infüzyonudur ve Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından yapılmış gerçek bir çay değildir. Dolayısıyla içinde kafein barındırmaz.

Kasımpatı çayı yan etkileri

Kasımpatını tükettiğiniz sırada bazı yan etkilerle karşılaşmanız mümkündür. Kızarıklık, ödem veya kaşıntı da dahil olmak üzere cilt döküntülerinden (kontakt dermatit) muzdarip olunabilir. Ayrıca güneş ışığına karşı hassasiyet artabilir ve güneş yanığıyla karşılaşma olasılığı yükselir.

Bağışıklık sistemini baskılamak için ilaç kullanıyorsanız krizantem tüketmemelisiniz. Uzun vadede kasımpatı tüketmenin güvenli olduğuna inanmak için yeterli kanıt yok.

Çay nasıl hazırlanır?

Kendi kasımpatı çayınızı yapmak için kurutulmuş bütün kasımpatı çiçeklerini bir fincan veya demlik içine koyun ve üzerine kaynar su dökün. Çay, altın sarısı bir renge dönene kadar çiçeklerin birkaç dakika boyunca demlenmesini sağlayın. İsterseniz şeker ekleyin.

30 gram kurutulmuş kasımpatı çiçeği yaklaşık 3 bardak çaya denk geliyor. Çay, hafif bir çiçek aromasına ve yumuşak bir tatlılığa sahiptir.

Son olarak

Bazı çay severler, kasımpatı çayı içtikleri zaman belirli semptomlardan kurtulabilirler. Kimi hastalıklar için doğal tedaviler uygulamak cazip gelebilir, ancak bazı durumlarda doğal tedavi iyi hissettirmekten ziyade daha fazla zarar verebilir.

Sağlık problemleriniz varsa ve alternatif bir tedavi kullanarak rahatlamayı tercih ediyorsanız, doktorunuzla konuşun. Pek çok doktor ve hemşire geleneksel Çin tedavilerine aşinadır ve sizin için en güvenli ve en etkili tedaviyi hazırlayacaklardır.

Kasımpatı çayının faydaları ve yan etkileri nelerdir? yazımız burada son buldu. Benzer içerikler için: https://2ladd.com/k/yeryuzu-tabiat/bitkiler/