Kategoriler
Bilim & İnsan

Ölçüm aletlerinin hikayesi ve tarihsel gelişimiyle ilgili tüm detaylar

Gündelik yaşantıda tam ölçüm önemli değildir. Tahta bir kap, tahılı eşit olarak paylaştırmak için yeterli olabilir fakat mikroskobik nesnelerin boyutlarıyla ilgilenen bilim insanlarının hassas aletler kullanmaya ihtiyacı olmuştur.

Bilimsel deneyler ya da çalışmalarda, ölçümler, sonuçların güvenilir olmasını garanti edebilmesi için uygun düzeyde titizlikte ve doğrulukta yapılmalıdır. Bilim insanları, evrensel olarak tanımlanmış standart birimler kullanan ölçüm aletlerinin kabul edilebilir hata paylarına sahip değerler vermesine ihtiyaç duyarlar. Bugün neredeyse bütün ülkeler 1960 yılında ortaya konan Uluslararası Sistemi (SI)metrik sistemin modern formu – kullanılır.

Ölçüm aletlerinin icadı

Adım adım her şeyin ölçümü

 1. MÖ 250 / Kurşun ağırlık

  Yunan tüccarlar genelde geleneksel olarak dörtgen şekilli kurşunları standart ağırlık olarak kullanırdı.

 2. MÖ 1. yüzyıl / Roma gönyesi

  Tam kare bloklar oluşturmalarına yardımcı olan bronz alet Romalı inşaatçılar için önemliydi.

 3. Yeşim taşı ağırlığı / Tarih belirsiz

  İlk Çin toplumunda yeşim taşı gibi kıymetli mineraller standart olarak kullanılırdı.

 4. 1676 / Sirkumferentor

  Teodolitin icadından önce mimarlar tarafından kullanılan bir alet olan sirkumferentor açıları ve üzerinde çalışılan dikey ve yatay uzaklıkları ölçmek için kullanılırdı.Circumferentor, 1676

 5. 18. yüzyıl / Yaylı kantar

  Aslen 18. yüzyılda ortaya çıkan yaylı kantar uygulanan kuvvetle -ağırlık- orantılı olarak sıkıştırılan bir yayla çalışıyordu. Kadran kütle (örneğin kilogram) ya da kuvvet (Newton) biriminde ayarlanabiliyordu.

 6. 18. yüzyıl / Kılıflı tartı

  Denge kalası tıpta ve bilimde kullanılmaktaydı fakat ufak taşınabilir teraziler madeni paraları ölçmek için de kullanılıyordu.

 7. 18. yüzyıl / Ölçme çubuğu

  Kraliyet ölçme çubuğu (0,9 m) inşaat işleri için popüler bir ölçü birimi olarak kullanılmıştır. Çoğu ölçme çubuğu cetvel olarak kullanılmıştır.

 8. 18. yüzyıl / Tartı

  Terazi, bilinmeyen bir ağırlığın, bilinen ağırlıklar tarafından denge noktasına ulaşıncaya kadar dengelenmesine tanımlar. weighing scale

 9. 19. yüzyıl / Standart ağırlıklar

  Bugün çok sayıda ülke poundu kilogram ile değiştirmiştir.

 10. 19. yüzyıl / Yarı dairesel pirinç teodolit

  Bir teodolit dikey ve yatay açıları ölçmek için kullanılır ve mimarlar için önemli bir alettir. Aletin teleskopu konumu dikey ve yatay ölçeklere göre tanımlanan uzaktaki bir nesneye odaklanır.

 11. 19. yüzyıl / Pirinç mikrometre

  İlk mikrometreler hassas mühendislik dönemini başlatıyordu; bu ayarlanabilen vida benzeri aygıtlar küçük uzunlukların hassas ölçümünü olanaklı kılıyordu.

 12. 19. yüzyıl / Mimar zinciri

  Arazi ölçümcüleri zincirleri 1600 yıllarında kullanmaya başladı. Gunter's surveying chain

 13. 19. yüzyıl / İç içe konulan fincanlar

  Mekanik terazilerde dengeleme ağırlığı olarak kullanılan fincan benzeri standart ağırlıklar çoklu bir şekilde iç içe geçebilmektedir.

 14. 20. yüzyıl / Vernier kumpası

  1631 yılında Paul Vernier küçük ölçümleri yüksek hassasiyette yapabilmek için kayan bir ölçek icat etti. Vernier ölçeğinin ilkesi, modern emsalleri için değişmeden kullanılmaktadır.

 15. 21. yüzyıl / Lazer uzaklık ölçer

  Bu alet uzaktaki bir nesneye bir lazer pulsu fırlatır ve pulsun cisimden yansıyarak geri dönme zamanını ölçer.

 16. 21. yüzyıl / Lazer su terazisi

  İnşaatlarda dikey açıları ölçmek için kullanılan bir alettir ve burada seviye, bir lazer demeti boyunca uzanan bir düzlemin seviyesini tanımlar.Laser Waaser Spirit

 17. 21. yüzyıl / Analitik tartı

  En karmaşık modern dijital tartı bir gramın ufak kesirlerini ölçebilir ve oldukça duyarlı olduklarından hava hareketlerinden, tozdan ve titreşimlerden korunmalıdır.

 18. 21. yüzyıl / Modern mikrometre

  Bir nesnenin çevresini sarabilen çoğu modern mikrometre çok küçük mesafeleri ölçebilen bir kumpas olarak işlev görür.

 19. 21. yüzyıl / Konik cam kap

  Bu cam kap, toplam hacmin kesin olarak bilinmediği deneylerdeki kimyasal reaksiyonların içinde gerçekleştiği ve elle tutulabilen bir kap olarak kullanılır.

 20. 21. yüzyıl / Derecelendirilmiş pipet

  Milimetrik kesirlere bölünmüş cam pipetler sıvı hacimleri damla damla kesin olarak ölçebilir.

Ölçüm aletlerinin hikayesi ve tarihsel gelişimiyle ilgili tüm detaylar yazımız burada son buldu. Benzer içerikler için: https://2ladd.com/k/bilim-teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.