Ses radarı gürültülü motosikletlere otomatik ceza kesiyor

Ülkemizin de böyle bir teknolojiye ihtiyacı var

Ses radarı ismindeki bir teknoloji ile artık şehirlerde yüksek gürültüye neden olan araçlara otomatik ceza kesilebilecek. Bu araçların başında şüphesiz motosikletler geliyor. Bu duyarsız sürücüler özellikle dar bir sokaktan geçerken tüm ev sakinlerini uyandırabiliyorlar. Fransa'nın Paris şehri ses radarı teknolojisini ilk benimseyen yer oldu.

Ses radarı ile gürültülü araçlara otomatik ceza

Teknoloji şimdiden seçili bir Paris mahallesine yerleştirildi. Cihaz gürültülü araçları nokta atışı isabetle tespit ederek anında ceza kesiyor. Şehir valisinin "ses radarı" olarak tanımladığı cihazın ilk örneği Villeneuve-le-Roi'deki bir sokak lambasının üzerine yerleştirildi. Burası Paris'in merkezine 14 kilometre uzaklıkta biri komün. Aynı zamanda Orly hava alanına yakın.

ses radarı
Test aşamasındaki bir örnek

Ses radarı yerleştirildi ancak henüz ceza kesmeye hazır değil. Bunun için yeni bir yasa tasarısının onaylanması gerekecek. Ses radarı aslında görüntü yakalamıyor. Ancak o anda duyduğu sesi polisin CCTV kameraları ile eşleştiriyor ve kabahatliye anında ceza kesiyor. Bu yöntem önemli olacak zira bugün şehirlerde ses kirliliği hayli artmış durumda ve ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor.

Ses kirliliğine pratik çözüm

Ses radarı modern şehir yerleşimlerinin can sıkıcı gürültü problemine çözüm sunuyor. Aşırı yüksek ses ve gürültü birçok insan üzerinde sağlık problemleri oluşturuyor. Uzmanlar bunu sigara dumanına maruz kalmaya benzetiyor.

Vali Didier Gonzales'in özelliklerinden biri de Bruitparif ses kirliliği ajansının başında yer alıyor olması. Meclis Gonzales'in sunduğu yasa tasarısını sonbaharda oylayacak. Fransa'da ve Avrupa'nın birçok şehrinde halihazırda gürültülü araç yasaları bulunmakta. Ancak bu yasaların uygulanması polisin inisiyatifine kalıyor.

Ses radarının özellikleri

Paris'in kâr amacı gütmeyen topluluğu Bruitparif'in mühendisleri tarafından geliştirilen cihaz dört mikrofona sahip. Mikrofonlar saniyenin her onda birinde desibel seviyesini ölçüyor. Bu yüksek kapasite sesin nereden geldiğinin anlaşılmasını kolaylaştırıyor.

Yüksek devirde çalıştırılarak gürültü çıkarılan hareket halindeki motosiklet gibi araçlar kamera görüntüsünde renkli noktalarla gösteriliyor. Cihazlar şu anda test edilmeye devam ediyor. Şimdiye kadar 40 kadar cihaz yerleştirildi ancak henüz cezalar kesilmeye başlanmadı. Eylül ayında Paris'in en çok motosiklet sesi probleminin olduğu iki yere daha konulacaklar.

Türkiye gibi yerler için de şüphesiz kullanışlı olacaktır. Gün içerisinde işlenen cezaların sayısı muhtemelen tüm sisteme hayli yük bindirirdi.

Yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/çevre