Yasemin çayının faydaları ve yan etkileri nelerdir?

Antiinflamatuar ve antimikrobiyal faydaları hakkında bilgi edinin

Yasemin çayı geleneksel olarak yeşil çay yapraklarını yasemin çiçeği ile harmanlayarak yapılan kokulu bir çaydır. Sıcak veya soğuk içilebilen bu çay, ilk olarak Ming hanedanlığı döneminde Çin'de popülerlik kazandı. Asya ve dünyadaki ünü, tatlı ve narin aroması nedeniyle hızla yayıldı. Ve elbette vücuda olan faydaları da bu ününü pekiştirmede etkili oldu.

Yasemin çayı nedir?

Aromalı veya kokulu bir çaydır. Kokulu çaylar, Camellia sinensis ailesindeki geleneksel çay yapraklarının çiçekler, meyveler, baharatlar, yağlar veya diğer lezzetli maddelerle karıştırılması suretiyle yapılır.

Bu çay genellikle yeşil çay yapraklarından veya fermente edilmemiş yapraklardan yapılır, ancak çay ayrıca siyah çay yapraklarından (tamamen oksitlenmiş), Oolong çayı yapraklarından (kısmen oksitlenmiş) veya yeni büyümeye başlamış taze yapraklı beyaz çaydan da yapılabilir.

Kokusunun bir sonucu olarak yasemin çayı çoğu insanın narin ve tatlı olarak tanımladığı bir lezzete sahiptir. En ünlü geleneksel yasemin çaylarından biri, Çin'in Fujian bölgesinden çıkar. Ticari olarak üretilenler yasemin yağı ve bazı tatlandırıcıların yapımını sağlar.

Diğer türler arasında yasemin çiçekleriyle harmanlanmış el yapımı çay olan yasemin inci çayı (jasmine pearl tea) ve sütle karıştırılarak hazırlanan yasemin süt çayı (jasmine milk tea) var.

Yasemin çayının yararları

Çayın lezzetine ve aromasına ek olarak sağlığı iyileştirdiği ve metabolizmayı hızlandırdığına inanılıyor. Faydalarının birçoğu içeceğin yapıldığı çay yapraklarından gelirken bazı faydalar da çiçeklerinin kendisinden gelmektedir.

Bununla birlikte, ticari olarak temin edilebilen çoğu pakette gerçek çiçekler bulunmaz. Daha çok esansiyel yağ veya koku kullanılarak aromalandırılırlar. Çaydaki kafein, metabolizmada ve zihinsel uyanıklıkta geçici bir artış sağlayabilir.

Yeşil çay yaprakları ile yapılan yasemin çayı sağlığa yararlıdır. Bazı sınırlı araştırmalar, (1) Memorial Sloan Kettering Cancer Center'daki Bütünleyici Tıp Veritabanına göre, yeşil çayın antikanser özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir.

Hem siyah çay hem de yeşil çay, kateşinler, flavonoidler ve tanenler dahil polifenoller içerir. Polifenoller, sağlığa olumlu katkılar sağlayabilen bitki bazlı kimyasallardır. Araştırmacılar, flavonoidlerin tüketimini önemli sağlık yararları ile ilişkilendirdi, ancak bilim adamları, çayın sağlığınızı önemli ölçüde artırabileceğini kesin olarak söylemek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini tavsiye ediyorlar.

Bu çayın sağlığa olan yararlarını gösteren sınırlı sayıda çalışmalardan bazıları:

  • 2009 yılında yapılan bir çalışma, çayı içen erkeklerde özofagus skuamöz hücreli karsinomlara karşı doza bağlı koruyucu yarar olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, çalışma yazarları bu yararı doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu ileri sürmektedir.(2)
  • Nutrition dergisinde yayınlanan bir başka çalışma, yeşil çay, oolong çayı veya yasemin çayı tüketimi ile özofagus skuamöz hücreli karsinom arasında ters bir ilişki olabileceğini göstermektedir.
  • Çin'de yapılan bir çalışma yeşil çay ve yasemin çayı tüketiminin bağımsız olarak daha düşük inme riski ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur.(3)

Bazı çay severler yasemin çayının stresi azaltmaya ve uykudan önce sakinleşmeye yardımcı olabileceğine inanır. Ancak, bu faydalar klinik çalışmalarda belgelenmemiştir.

Yasemin çayının kafein içeriği

Kendisi gerçek bir bitkisel çay olmadığından az bir miktar kafein içerir, ancak kullanılan çay yaprağı türlerine bağlı olarak kafein miktarı değişecektir.

  • En yaygın şekli olan yasemin yeşil çayı, çok az miktarda kafeine sahiptir. Geleneksel yeşil çay, fincan başına yaklaşık 35 miligram kafeine içerir.(4)
  • Siyah çay yaprakları ile yapılan versiyonu daha fazla kafein taşır. Geleneksel siyah çay, fincan başına yaklaşık 50 ila 90 miligram kafein içerir.
  • Oolong çay yaprakları ile yapılırsa daha az kafein içerecektir. Oolong çayı fincan başına yaklaşık 30 miligram kafein içerir.
  • Beyaz çay ile yapılan yasemin çayı en az miktarda kafeine sahiptir. Bazı çay severler beyaz çayın kafeinsiz olduğunu varsaysa da hala bir miktar kafein barındırabilir. Bardak başına yaklaşık 6 miligram kafeinden bahsedebiliriz.

Bu çaydaki gerçek kafein miktarı, çay yapraklarının nasıl işlendiği, çay yapraklarının nereden geldiği ve çayınızı nasıl hazırladığınız gibi birkaç faktöre bağlı olacaktır. Örneğin, çay poşetleri genellikle bütün çay yapraklarından daha fazla kafein sağlar ve çayı ne kadar uzun süre demlerseniz, çayınızda da o kadar fazla kafein birikir.

Yan etkileri

Bitki ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından genellikle güvenli (GRAS) olarak tanımlanır. (5) Hamile kadınlar yasemin çayı içmeden önce doktorlarına danışmalıdır. Herhangi bir kafeinli içecek, özellikle çok miktarda tüketilirse, yan etkilere neden olabilir. Çok fazla çay içtikten sonra baş ağrısı, titreme veya uyuma sorunları yaşayabilirsiniz. Bu yan etkiyi azaltmak için, daha az çay veya daha hafif çay içmelisiniz.

Yasemin çayının faydaları ve yan etkileri nelerdir? yazımız burada son buldu. Benzer içerikler için: https://2ladd.com/k/yeryuzu-tabiat/bitkiler/