in

AlphaStar yapay zekası StarCraft II'yi oyuncuların %99.8'inden daha iyi oynuyor

alphastar yapay zeka starcraft 2

DeepMind şirketi geliştirdiği AlphaStar yapay zeka motorunun en popüler e-spor video oyunlarından birinde an itibariyle en üst lige ulaştığını açıkladı. Şirket StarCraft II'nin taşların görülebildiği satranç ve diğer masa oyunlarından daha zorlu bir yapay zeka deneyimi olduğunu belirtiyor. Elde ettikleri sonuçları Nature dergisinde yayımlayan Londra merkezli laboratuvar AlphaStar'ın insanların %99.8'inden daha başarılı olmasından ötürü gururlu.

StarCraft II insan zekasının sınırlarını zorluyor

Google’ın ana şirketi Alphabet’in sahibi olduğu DeepMind, AlphaStar’ın başarısının insanlığa fayda sağlayacak diğer AI araçlarının geliştirilmesine yardımcı olacağını söylüyor. Laboratuvara göre strateji türündeki StarCraft video oyunu insanların gerçek dünyada karşılaştığı bir çok zorlu problemi simüle ediyor.

İLGİLİ:  Çevirmen kulaklık farklı dillerde konuşabilmeyi sağlıyor

DeepMind'a göre robotlar, otonom araçlar ve sanal asistanlar gibi teknolojiler bir gün AlphaStar'ın yeni gözlemlerinden ilham alarak inşa edilecek. Özellikle de "yanlış gözlemlenen bilgilere" dayanarak karar vermesi gereken yapay zekalar.

Bir yapay zeka oyuncuları nasıl alt edebildi?

alphastar deepmind starcraft 2 yapay zeka
DeepMind, AlphaStar'ın insanüstü yetenekleri olduğu yönündeki önceki eleştirilere yanıt vermek için yapay zekanın birimleri kontrol etme oranını yavaşlattı

AlphaStar için önce üç ayrı sinir ağı tasarlandı ve her sinir ağı ayrı bir ırkın kontrolünde kullanıldı. Yapay zeka ardından Starcraft'ın geliştiricisi Blizzard tarafından sağlanan geçmiş oyunların veritabanından beslendi. Üç sinir ağı da kendini en güçlü oyuncuların hareketlerini taklit edecek şekilde eğitti. Pekiştirici öğrenme denilen tekniği uygulamak için sinir ağları birbirlerine karşı müsabakaya sokuldular.

Bunun yanında bir de "sömürücü ajanlar" geliştirildi ve bunlar ana ajanların stratejilerindeki zayıf yönleri tespit etmek ve bunları düzeltmenin yollarını bulabilmelerini sağlamakla görevlendirildi. Böylece ana ajanlara eksiklerini kapatmaları öğretildi. Tüm bunlar 44 gün sürdü. Maçlar hızlandırılmış olduğundan bu süre normal insan zamanıyla 200 yıla eşit oldu. Sonuç olarak AlphaStar'ın daha sağlam stratejiler geliştirilmesi sağlandı.

İLGİLİ:  Rubik Küpü 1.2 saniyede çözebilen yapay zeka: DeepCubeA

Bu üç sinir ağı daha sonra StarCraft II sunucularındaki gerçek insan oyunculara karşı maça sokuldular. Böylelikle insanlara karşı kazanıp kazanmayacaklarını görülmek istendi. Yapay zekaların kimlikleri maçlarda gizlendi.

Sırada ne var? Ölümcül otonom askeri silahlar mı?

Laboratuvar sinir ağlarının oyundaki üç uzaylı ırkın her biri için Grandmaster'a (en üst seviye) ulaştığını söylüyor. Bu sıralamaya yalnızca tüm dünyadan en iyi oyuncular sahip olmakta. Bununla birlikte dünyada AlphaStar'dan daha iyi performans gösteren yaklaşık 50 ila 100 StarCraft II oyuncusu olduğu belirtilmekte.

DeepMind teknolojisini asla ölümcül otonom silahlar geliştirmek için kullanmayacağına söz veriyor. Strateji oyununda elde edilen sonucun bunu değiştirmeyeceğini de söylüyor. Şirket amacının toplum yararına hizmet edecek genel amaçlı zeki unsurlar inşa etmek olduğunu açıklıyor. Ayrıca insanların cevaplaması gereken daha derin etik sorular olduğunu da ekliyor.

İLGİLİ:  Ford sürücüsüz arabaları gerçekte ne kadar başarılı?

Çin yapay zekada ABD'yi geçme peşinde

DeepMind'ın 2016'da Güney Kore'nin en iyi Go oyuncusunu yenmesinin ardından Çin ordusu bu başarıyı "savaş komutanlığında büyük yapay zeka potansiyeli" adıyla yayımladığı bir belgede vurguladı.

Pekin daha sonra 2030 yılına kadar ABD’yi yapay zekada geçme ve dünya lideri olma planlarını açık bir şekilde duyurdu.

Akdeniz diyeti ve bağırsak sağlığı arasındaki olumlu ilişki

Psoriatik Artrit'e genel bir bakış; nedenler, belirtiler, tedavi