Google'ın BERT güncellemesi nedir? Arama sonuçları değişiyor

BERT ile arama sonuçları iyileşiyor

Google, yayımladığı yeni BERT algoritması ile arama sorgularının amacını daha iyi anlamak adına yeni bir adım attı. BERT açık kaynak kodlu bir algoritma olarak sunuluyor. Bu güncelleme ile Google artık bir arama sorgusundaki her bir kelimeyi diğer kelimelere göre kıyaslayarak yorumlayacak. Zira bundan önceki algoritmada kelimelerin diziliş sırasına önem veriliyordu.

Google'ın BERT algoritma güncellemesi ile her on sonuçtan biri değişecek

Sorgunun yorumlanma biçiminin değişmesinin yanı sıra aramadaki "ama" ve "ile" gibi bağlaçlar artık gösterilen sonuçları daha fazla değiştirecek. BERT aslında Google’ın 2015’te benzer amaçla sunduğu RankBrain’in yerini almış olmuyor. Bunun yerine RankBrain ile birlikte çalışıyor ve böylece kullanıcılara en alakalı arama sonuçlarını getiriyor.

Google BERT ile ilgili bazı örnekler veriyor. "2019 brezilya abd'ye yolcu visa'ya ihtiyaç var" gösterilen örneklerden biri. Aramada Brezilya'dan ABD'ye gidilmesi gerektiği belirtilmesine rağmen önceki algoritma "to" edatını iyi anlayamayarak tam tersini, ABD'den Brezilya'ya gitmeyi ele alan bir sonuç gösteriyor.

BERT Google algoritma güncellemesi
BERT'ten önceki sonuçta edat iyi anlaşılmıyor ve yanlış makale gösteriliyor, yeni sonuçta ise istenilen cevap getiriliyor

BERT ABD’de 25 Ekim’de kullanıma sunuldu. Görünüşe bakılırsa daha niş ve detaylı başlıklara sahip makaleler hazırlayan web siteleri bu güncellemeden en çok fayda görenler arasında olacak.

BERT ile ayrıca Google'ın organik arama sonuçları ve öne çıkan snippet kısımlarında artık yapılan aramayla ilgili daha doğru ve isabetli yazılar gösterilecek. Aradığı ürünün özelliklerini yazan kullanıcılara en alakalı ürünün satış sayfası getirilecek. Bu noktada ürün hakkında daha fazla bilgi paylaşan e-ticaret siteleri avantajlı konuma geçiyor.

Anlamsız görünen aramalar artık anlamlı olacak

Google’ın arama algoritması hala insan dilinin nüanslarını tam olarak anlayamıyor. Ancak BERT algoritması bu konuda yardımcı olabilir. Bağlaçlar da dahil olmak üzere tüm sorguyu değerlendirme kabiliyetine sahip olan BERT, e-ticaret siteleri başta olmak üzere, ayrıntılı makaleler ve kılavuzlar hazırlayan sayfalara fırsatlar sunabilir.

Yüksek ziyaretçi oranına sahip ancak ilgi çekmek amacıyla kısa başlıklar kullanan haber sitelerinin bundan fayda görmesi beklenmiyor. Algoritma güncellemesi henüz Türkiye'de kullanıma sunulmadı. Bunun ne zaman gerçekleşeceği ise belli değil.